INFORMACJA W SPRAWIE ZIMOWEGO UTRZYMANIA W SEZONIE 2024/2025 NA TERENIE GMINY TRZEBOWNISKO
Przez teren Gminy Trzebownisko przebiegają drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne. Dlatego też ich utrzymanie, w tym w okresie zimowym zależne jest od kilku instytucji. Ponieważ pojawiają się pytania z Państwa strony, do kogo zwrócić się w sytuacji awaryjnej, podajemy dane kontaktowe bezpośrednio do właściwych zarządców dróg.
✅Za utrzymanie dróg krajowych na terenie Gminy odpowiada: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie.
Informacje, uwagi i interwencje dotyczące przejezdności dróg krajowych należy kierować do dyżurnego: tel. 511 155 796.
✅Za utrzymanie dróg wojewódzkich na terenie Gminy odpowiada: Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie.
Informacje, uwagi i interwencje dotyczące przejezdności dróg wojewódzkich należy kierować do dyżurnego: tel. 663 220 048.
✅Za utrzymanie dróg powiatowych na terenie Gminy odpowiada: Zarząd Dróg Powiatowych w Rzeszowie.
Informacje, uwagi i interwencje dotyczące przejezdności dróg powiatowych należy kierować do dyżurnego: tel. 17 771 28 02.
Poprzez zimowe utrzymanie rozumie się zapewnienie możliwości korzystania z dróg, chodników, parkingów, placów, ścieżek rowerowych w okresie zimowym, polegające w szczególności na: zwalczaniu śliskości zimowej (gołoledzi, lodowicy, śliskości pośniegowej) oraz odśnieżaniu nawierzchni jezdni, chodników, parkingów, placów, ścieżek rowerowych.
Adekwatnie do powyższych informacji za drogi gminne odpowiada Gmina Trzebownisko.
Kolejność odśnieżania dróg jest następująca:
1. Drogi będące w sieci dróg gminnych prowadzące do budynków i obiektów użyteczności publicznej: w szczególności Zakłady Opieki Zdrowotnej, Szkoły, Przedszkola.
2. Drogi obsługiwane przez publiczny transport zbiorowy.
3. Drogi gminne będące w sieci dróg gminnych.
4. Drogi gminne wewnętrzne.
W sytuacji, gdy potrzebują Państwo skontaktować się w sprawie odśnieżania, czy też utrzymania drogi gminnej w swojej miejscowości w pierwszej kolejności prosimy o kontakt do Sołtysów właściwych sołectw, którzy mają najlepszą orientację dotyczącą reakcji w sprawie Państwa pytań.
✅Jasionka – Szostek Jacek k. 609 574 924
✅Łąka – Kwoka Dominik k. 886 270 189
✅Łukawiec – Więcek Mariusz k. 535 556 998
✅Nowa Wieś – Bednarz Piotr k. 694 529 468
✅Stobierna – Lech Michał k. 500 013 860
✅Tajęcina – Kądziela Agnieszka k. 794 370 089
✅Terliczka – Barszczowski Maciej k. 697 349 429
✅Trzebownisko – Pieczonka Zbigniew k. 508 941 090
✅Wólka Podleśna – Dyrkacz Bartłomiej k. 605 967 400
✅Zaczernie – Rząsa Józef k. 695 229 587


DODATKOWA INFORMACJA NA TEMAT ODŚNIEŻANIA DACHÓW I CHODNIKÓW
Ponadto przypominamy o konieczności odśnieżania dachów i chodników oraz usuwania tworzących się sopli lodowych.
Zgodnie z prawem budowlanym i ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, obowiązki te spoczywają na właścicielach, administratorach i zarządcach terenów oraz budynków. Właściciel nieruchomości jest opowiedziany za odśnieżanie chodnika, jeżeli chodnik jest położony wzdłuż jego nieruchomości, bezpośrednio przy jej granicy. Obowiązek ośnieżania chodnika wynika z ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu porządku w gminach. Art.5 ust. 1 pkt 4 ustawy zobowiązuje właścicieli nieruchomości wprost do uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości. Za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą do ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Właściciele nieruchomości muszą również usunąć sople i zwały śniegu, jak i nawisy z dachów budynków i zabudowań gospodarczych, tak aby zapewnić bezpieczeństwo. Natomiast odgarnięty śnieg należy składować w miejscu, w którym nie będzie powodował zakłóceń w ruchu pieszych i samochodów. Takie same obowiązki ciążą na współwłaścicielach, użytkownikach wieczystych, jednostkach organizacyjnych, a także na zarządcach i innych użytkownikach nieruchomości oraz na innych podmiotach, które nią władają.