Dożynki gminne 2019 w Łukawcu. Na świątecznym stole także kołacz z Białorusi
Dożynki gminne 2019 w Łukawcu. Na świątecznym stole także kołacz z Białorusi
2019-08-23
Goście jadący w niedzielę, 18 sierpnia, do Łukawca zauważyli z zawodem: bociany już odleciały. Faktycznie, wszystkie gniazda, a jest ich przy wiejskim gościńcu kilkanaście, już opustoszały. To niezbita oznaka, iż czas na bilans oraz stopniowe sumowanie efektów kolejnego roku. W Łukawcu takie sezonowe remanenty napawają optymizmem. Od kilku lat krajobraz wsi zmienia się jak nigdy dotąd. Boćki, obecne w tych stronach od zawsze, są pewnie tego samego zdania, wszak z góry zmiany te widać najlepiej. Po najpilniejszej inwestycji ubiegłych lat - modernizacji drogi powiatowej na całym 9-km odcinku przecinającym sołectwo, przyszła kolej na postulat aktualny od dziesięcioleci - most na Wisłoku w stronę Wólki. W centrum, tuż obok pięknie urządzonego domu samorządowego (stał się m.in. siedzibą KGW i zespołu „Łukawianie”) stanął pomnik ofiar wojen. W Łukawcu Dolnym dawne przedszkole przerobiono na nowy Dom Ludowy. Łukawianie mają więc powody do zadowolenia i snucia dalszych ambitnych planów. Zasłużyli na słowa uznania oraz chwile… dobrej zabawy. Wszystkiego, mieli okazję posmakować w trakcie niedzielnych gminnych dożynek.
W XXI wieku Święto Plonów w gminie Trzebownisko ma symboliczny charakter; to raczej święto ludowej tradycji, prezentacja umiłowania do folkloru i dorobku kulturalnego naszych Dziadów i Ojców. Wszak w okresie półwiecza gmina zupełnie zmieniała profil swej gospodarki; klasyczne rolnictwo ustąpiło przemysłowi wysokich technologii; na łąkach i pastwiskach powstały supernowoczesne hale fabryczne, niedaleko wyrosły piękne osiedla willowe ściągające nowych mieszkańców. Dość powiedzieć, że jeszcze w 1985 roku uprawa zbóż zajmowała w gminie blisko 1300 ha, w tym 250 ha w obrębie sołectwa Łukawiec. Stado krów sięgało 3500 sztuk, a do mleczarni trafiało rocznie prawie 6 mln litrów mleka. Dziś największym producentem zbóż w okolicy jest Spółdzielnia Produkcyjna „Postęp” w Jasionce; w br. spółdzielcy kombajnowali na obszarze 200 ha. Koni i krów naliczyć można w całej gminie kilkadziesiąt. Najwięcej jest ich właśnie w Łukawcu. Niejako reliktem dawnej epoki, kiedy to gmina Trzebownisko była liczącym się w regionie spichlerzem i ośrodkiem produkcji żywności, jest prowadzona w Łukawcu Dolnym przez Państwo Barłogów piekarnia domowa „Chlebuś” (patrz zdjęcie poniżej). Pieką chleb niemal identycznie, jak robiły to nasze Babcie; chleb jest bez grama chemii, bez spulchniaczy i konserwantów. Smakuje, że palce lizać…
Barłogów nie mogło więc zabraknąć na łukawskiej imprezie. Przyjechali mieszkańcy z sąsiednich miejscowości, radni powiatowi i gminni, szefowie lokalnych instytucji i organizacji pozarządowych. Najbardziej widoczną grupą były, rzecz jasna, grupy wieńcowe reprezentujące poszczególne sołectwa i środowiska; wystawiły je wszystkie działające na naszym terenie Koła Gospodyń Wiejskich a także Stowarzyszenie „Wszyscy Razem” z Łąki oraz cytowana już jasionecka Spółdzielnia „Postęp”.
Uroczystość zorganizowaną na błoniach obok szkoły i Domu Strażaka, otworzyła msza święta w intencji rolników i mieszkańców wsi. W jej trakcie delegacja łukawskiej społeczności wniosła przysłowiowe dary, m.in. tegoroczne plony ziemi z pól i ogrodów. Delegację poprowadzili starostowie dożynek: Janusz Koń, wieloletni radny RG oraz Teresa Kuźniar, zasłużona działaczka KGW. Następnie, kapłani celebrujący nabożeństwo: dziekan ks. Waldemar Dopart oraz nasi proboszczowie ks. Marek Chorzępa, ks. Andrzej Pociask i o. Andrzej Bochyński dokonali poświęcenia przywiezionych wieńców.
Nadszedł centralny punkt Święta. Dożynkowy bochen chleba trafił w ręce naszych gospodarzy: wójta Lesława Kuźniara i jego zastępcy Sławomira Porady, jako symbol całorocznego trudu mieszkańców. Gospodarze przypominają tradycyjną formułkę: - Będziemy dzielić bochen sprawiedliwie, aby dla wszystkich starczyło… I częstują dożynkowych gości kromeczką ociekającą miodem.
Wieloletni gminny rytuał nakazał, aby w ramach konkursu wieńca dożynkowego, jury na czele ze starostami obeszło poszczególne stoły. Oceniano pomysł każdej kompozycji i kunszt wykonania wieńca. Niektóre grupy popisywały się przygotowanymi scenkami i przyśpiewkami. Komisja nie miała łatwego zadania. W werdykcie wyróżniono więc wszystkie prace, akcentując szczególne walory i kształt trzech wystawionych wieńców: z Łukawca, z Trzebowniska i Stobiernej (patrz zdjęcia poniżej). Warto dodać, iż praca KGW Trzebownisko, tzw. wieniec maryjny, ma stanąć na honorowym miejscu w galerii religijnych uroczystości dożynkowych na Jasnej Gorze, wyznaczonych na 1 września.
Podniosłym momentem imprezy było również uhonorowanie grona najbardziej zasłużonych dla ruchu KGW gospodyń w gminie. Kolejnym Paniom wręczono „Ordery Serca – Matkom Wsi”. Odznakę tę przyznawaną przez Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych otrzymały: Zofia Drupka, Marta Kot, Maria Kudła, Małgorzata Planeta i Aniela Stec. Ich koleżanki z Trzebowniska: Zofię Ataman oraz Marię Mitka odznaczono Medalem św. Izydora Oracza, patrona rolników.
Z kolei, przyszła pora na cześć artystyczno - rozrywkową. Najpierw, scenę dożynkowej imprezy zajęli utalentowani artyści z Rokitnej koło Lubartowa. Tłumnie zebrana publiczność żywo bawiła sie w rytm ludowych przyśpiewek i tańców młodych artystów z zespołu „Rokiczanka”. Takie piosenki jak „Lipka”, czy „W moim ogródeczku” szybko stały się przebojami łukawskich dożynek. Nie obyło się bez bisów i długiej owacji zebranych.
Równie ciepło przyjęto, trwający ponad godzinę, cudowny koncert wokalny zaprezentowany przez gości z Białorusi - członków Teatru Pieśni i Tańca „Viesmianka” z Brześcia. Grupa prowadzona przez Raisę Basalai, najpierw obdarowała władze trzebowniskiej gminy przywiezionym z Białorusi tradycyjnym kołaczem. Inni mieli okazję pokosztować rozdawanych regionalnych ciasteczek Zaraz potem zespół oczarował wszystkich nadzwyczajną scenografią, a zwłaszcza kunsztem chóralnego śpiewu. Tak jak potrafią to nasi przyjaciele i sąsiedzi ze wschodu. Obszerny fotoreportaż z uroczystości Święta Plonów 2019 w Łukawcu opublikuje na Facebooku witryna „Gmina Trzebownisko” – strona mieszkańców. Podajemy link do dożynkowego albumu:
https://www.facebook.com/pg/Gmina-Trzebownisko-1087729637961889/photos/?ref=page_internal
Materiały przygotowali: Ryszard Bereś, Joanna Błażej i Wojciech Błażej
Czytano: 2603 razy