Nasze Panie zrobiły furorę – przy kuchni i na scenie
Nasze Panie zrobiły furorę – przy kuchni i na scenie
2017-01-31
Nasze gospodynie z KGW lubią paradować w oryginalnych strojach ludowych regionu rzeszowskiego. Wystarczy wybrać się na imprezę z ich udziałem, aby do woli cieszyć oczy cudownymi gorsetami, zapaskami czy odświętnymi chustami. Przywdzianie takiego paradnego stroju, traktowane jest przez nasze mamy i żony jako szczególny szacunek do tradycji przodków. Młodzi podchodzą do tych spraw mniej emocjonalnie. Mówiąc szczerze, nad czerwone korale i kwieciste chusty przedkładają to, co mamy i babcie wystawią na stół: owe żurki, bigosy, smalczyki, a nade wszystko pierogi czy gołąbki w kilku odmianach. Kolejny raz mogliśmy się o tym przekonać w pierwszych dniach grudnia ubr. na wielkiej imprezie w Centrum Kongresowym w Jasionce. Na jubileuszowej X edycji podkarpackiej EKOGALI, najbardziej obleganymi stoiskami i stołami rządziły właśnie gospodynie z gminy Trzebownisko. Jak oszacował Wiesław Sierżęga, dyr. Gminnego Ośrodka Kultury, nasze panie ulepiły, uwarzyły i …rozdały prawie 5 tysięcy pierogów. Wśród gości zachwalających te kulinarne cymesy był też marszałek województwa Władyslaw Ortyl. Poniżej przypominamy zdjęcie z tej imprezy. Obok marszałka (na fotografii w środku) z lewej stoją: szefowa Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich Gminy Trzebownisko Joanna Rewak oraz wicewójt Sławomir Porada, z prawej: wójt Lesław Kuźniar i sekretarz gminy Tomasz Jaworski.
Nie będzie przesady w stwierdzeniu, iż cennym atutem promocyjnym gminy są także gospodynie z KGW oraz imprezy, które organizują bądź biorą w nich udział. Wszak trudno dziś wyobrazić sobie uroczystości dożynkowe, imprezy towarzyszące świętom bożonarodzeniowym czy wielkanocnym, obchodom różnych Dni, rocznic i jubileuszy, bez obecności członkiń KGW oraz ich pomocy, nie tylko przy nakrywaniu stołów. Trzeba też podkreślić, że ostatnie lata sprzyjały zdecydowanemu ożywieniu działalności poszczególnych KGW w gminie. Stało się tak przez fakt łatwiejszego dostępu do środków zewnętrznych, ale też dzięki przejęciu steru w Stowarzyszeniu przez młode liderki ruchu kobiecego w gminie: Joannę Rewak i Agnieszkę Kądzielę oraz pozostałe koleżanki z Zarządu. Nie bez znaczenia pozostaje też korzystny klimat oraz realne wsparcie dla tej pracy ze strony władz samorządowych gminy.
Warto przypomnieć najcenniejsze projekty podjęte i zrealizowane w minionym okresie. W grudniu 2014 roku podsumowano m.in. projekt „Kultura od kuchni”. Uczestniczyło w nim blisko 130 pań ze wszystkich 12 KGW w gminie. Przewodnie hasło programu: kultywowanie tradycji kuchni regionalnej, uzupełniono innymi ważnymi celami: wzrost aktywności społecznej osób starszych, a także przełamywanie barier pokoleniowych. Godnym partnerem członkiń KGW była 16 - osobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół Gospodarczych w Rzeszowie, którą opiekował się szef szkolenia praktycznego w ZSG Marcin Purgacz. Pod jego też redakcją, w ramach, projektu, ukazała się jakże cenna publikacja - album z recepturami ponad 220 potraw regionalnych, napisanych przez poszczególne koła.
W ubiegłym roku podjęto kilka następnych akcji programowo – organizatorskich. Ilustrują je publikowane wyżej zdjęcia. Pierwsze trzy fotografie wykonano w Stobiernej, w Jasionce (KGW 2) oraz w Łukawcu (KGW 2), na zajęciach z udziałem uczniów miejscowych szkół; dziewczęta i chłopcy poznawali tajniki przyrządzania zdrowej żywności, m.in. past, sałatek, wypieków prostych ciasteczek, itp. Następne fotografie pochodzą z warsztatów integracyjnych dla osób niedosłyszących z Centrum Edukacji i Wsparcia REST-GEST z Rzeszowa; zaprosiły ich panie z KGW nr 2 w Nowej Wsi.
Przed kilkunastu dniami, w Domu Ludowym w Nowej Wsi podsumowano kolejny pożyteczny projekt „Kulinarna akademia seniora”, dofinansowany kwotą ok. 100 tys. zł z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. W zajęciach organizowanych przez jesienne miesiące 2016 roku wzięło udział 30 seniorów (55+) oraz 10 uczniów z ZSG. W trakcie spotkań urządzono m.in. warsztaty kulinarne (kuchnia regionalna, sztuka cukiernicza, w tym wizyta w profesjonalnej cukierni), kurs baristy, warsztaty żywienia dietetycznego, warsztaty obsługi konsumenta, w tym reguły nakrywania stołu, zajęcia pod hasłem „z czego jemy”, w tym wyjazd do zagrody garncarskiej w Medyni Głogowskiej. Dzięki temu projektowi udało się ponadto zakupić sprzęt audiowizualny do szkoleń, zamówić i nabyć komplet gustownych fartuchów z logiem Stowarzyszenia.
Gospodynie z KGW sławią gminę znakomitą kuchnią. Ale też z wdziękiem i społecznym pożytkiem realizują swe aspiracje i talenty twórcze. To przecież członkinie KGW są podporą zespołów i grup śpiewaczych JASIOŁCZANIE czy ŁUKAWIANIE, one też czynnie uczestniczą w próbach naszych chórów parafialnych z Wólki oraz chóru ECHO z Trzebowniska. Mogliśmy się o tym przekonać również w ub. niedzielę, 29 stycznia. Wszystkie cytowane grupy popisywały się bowiem w trakcie wielkiego koncertu kolęd i pastorałek, zorganizowanego przez GOK, w kościele w Łukawcu Górnym. Gospodarzem imprezy był tamtejszy proboszcz ks. dr Marek Chorzępa.
Niebawem w galerii fotografii portalu UG a także na Facebooku zawiśnie fotoreportaż z koncertu kolęd w Łukawcu. Ponadto, za kilka dni na kanale „Gmina Trzebownisko” w sieci You Tube ukaże się półgodzinny reportaż video o kolędowaniu w naszej gminie. Oprócz szerokiej relacji z Łukawca obejrzymy i usłyszymy fragmenty koncertu w Stobiernej, urządzonego w sobotę w Domu Ludowym „Podedwór”. Tytuł filmu: Przekładaniec kolędowo – pastorałkowy 2017. Warto wiec zaglądać na stronę główną kanału. Raz jeszcze przypominamy jego adres:
Materiał przygotował Ryszard Bereś
Czytano: 3735 razy