Władysław Ortyl, marszałek województwa podkreślał, że to bardzo ważna inwestycja, która ze wszech miar będzie świadczyła, jak Podkarpacie jest innowacyjne. Zwracał uwagę na nowoczesną architekturę budynku, spójną z otoczeniem parku naukowo - technologicznego.
- Od samego wejścia młodzi ludzie muszą być wprowadzani w świat nowej jakości. Zależy nam na tym, by pobyt w centrum inspirował do rozwijania talentów - mówił. - Nasze centrum nie będzie tylko miejscem edukacji, choć oczywiście jest to niezmiernie ważne. Widzimy ten projekt znacznie szerzej, jako miejsce promowania naszych inteligentnych specjalizacji, z głównym naciskiem na lotnictwo, a także miejsce przygotowywania kadr dla naszej rozwijającej się gospodarki.
Budynek Podkarpackiego Centrum Nauki "Łukasiewicz" będzie miał 4 kondygnacje: 3 nadziemne i 1 podziemną. Będzie wysoki na 19,5 m. Powierzchnia użytkowa zajmie ponad 6,5 tys. m kw. Konotacje bryły budynku są różne, architekci doszukiwali się na przykład fragmentu DNA czy sterowca.
PCN będzie placówką nie tylko dla Rzeszowa, ale całego województwa podkarpackiego, a nawet dla gości z zagranicy: Słowacji, czy Ukrainy.
- Chcieliśmy, by budynek kształtem nawiązywał do naszej specyfiki - mówi Tomasz Michalski, wicedyrektor WDK ds. Podkarpackiego Centrum Nauki. - Cały projekt opiera się przede wszystkim na naszych regionalnych doświadczeniach, specjalizacjach. Na tym, że jesteśmy województwem, które zarówno ma przemysł wysokich technologii w postaci branży lotniczej i motoryzacyjnej, ale ma też to coś, czego niektórzy nam zazdroszczą - część związana ze środowiskiem naturalnym, jakością, długością życia. Misją centrum jest pokazanie świata w trzech obszarach: my - ludzie, świat wokół nas, czyli to wszystko co jest naturalne oraz nasza cywilizacja, czyli to wszystko, co wytworzyliśmy.
"Łukasiewicz" z wątkiem lotniczym
Centrum w podrzeszowskiej Jasionce ma wyróżniać przede wszystkim wątek lotniczy. W części ekspozycyjnej „Łukasiewicza” znajdzie się ponad 200 eksponatów.
- Marzy mi się na przykład, byśmy mieli podobny jak w Kopenhadze symulator, do którego można wejść i poczuć się jak ptak. Machając rękami moglibyśmy latać nad naszym pięknym Podkarpaciem i zwiedzać. Zobaczymy, czy tego typu eksponat nam się zmieści - mówi dyr. Michalski.
Drugi obszar ma stanowić zespół laboratoriów i pracowni warsztatowych, gdzie odbywać się będą m.in. zajęcia politechniczne związane z konstruowaniem, budowaniem urządzeń, przyrządów, modelarstwem i majsterkowaniem.
Budynek ma być energooszczędny. Wykorzystane zostaną odnawialne źródła energii - panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, gruntowy wymiennik ciepła, a także oświetlenie LED. Na zewnątrz planowane są wystawy plenerowe i tereny rekreacyjne. Powstanie taras widokowy ze schodami wokół budynku w formie „orbity”. Ma też działać wystawa mobilna.
Ostateczny termin uzyskania pozwolenia na użytkowanie wyznaczony jest na 31 maja 2022 r., by pierwsi goście weszli do centrum we wrześniu.
Marszałek Ortyl zaznaczał także, że wykonawca to firma solidna, z bogatym portfolio, także z realizacjami na Podkarpaciu. I co ważne, mająca doświadczenie z projektami z dofinansowaniem unijnym.
- Udowodnimy w trakcie i na koniec budowy, że jesteśmy firmą profesjonalną, która zna się na tego typu inwestycjach - zapewniał Jerzy Werle, prezes zarządu Warbud S.A.
- Mogę z całą pewnością powiedzieć, że Urząd Marszałkowski będzie bardzo zadowolony. Dla naszej załogi ta budowa to zadanie niezwykle ciekawe. Inżynierowie stoją przed zadaniem skomplikowanego obiektu. To interesujące, fajne wyzwanie. Ta realizacja będzie dumą dla naszego przedsiębiorstwa.
Pisaliśmy, że powstał system szkół partnerskich PCN i rada naukowa „Łukasiewicza”.
PCN "Łukasiewicz" to projekt własny Samorządu Województwa Podkarpackiego realizowany przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, wojewódzką instytucję kultury wskazaną przez Zarząd Województwa Podkarpackiego.
Artykuł pochodzi ze strony: https://nowiny24.pl/to-juz-pewne-w-jasionce-powstanie-podkarpackie-centrum-nauki-lukasiewicz-bedzie-gotowe-do-2022-roku/ar/c1-14430371