Dożynki 2014 - pod znakiem tradycji
To jeden z najbardziej kolorowych i radosnych dni na wsi. Mimo, że grono mieszkańców dla których praca na roli jest u nas podstawowym źródłem utrzymania mocno się zawężyło, Święto Plonów wciąż pozostaje świętem ogółu. Czynimy tak z racji szacunku do tradycji i trudu naszych przodków. Czy ów dożynkowy rytuał interesuje młodych i czy ma szanse być przez nich kultywowany? Chyba tak, skoro na widowni gminnych dożynek wcale nie brakuje nastolatków, a w grupach wieńcowych reprezentujących poszczególne sołectwa obok babć stoją wnuczęta.
Gospodarzem tegorocznych gminnych dożynek zorganizowanych w niedzielę 17 sierpnia było Zaczernie. Nic wiec dziwnego, iż imprezę przygotowano wzorowo, jak przystało na środowisko, w którym motyw pracy społecznej i kulturalnej angażuje wielu mieszkańców sołectwa, przechodząc od dziesięcioleci z ojca na syna.
Po mszy świętej w kościele pw. Narodzenia NMP dożynkowy korowód w rytm marszów wygrywanych przez zaczerską Orkiestrę udał się na stadion sportowy. Wśród gości zmierzających na miejsce celebry zwracała uwagę bryczka z wieńcem i asystą ułanów w oryginalnych mundurach oraz z historycznymi proporcami w ręku. To sołtys Tajęciny Waldemar Kuźniar i jego kolega Stanisław Wroński z grupy rekonstrukcyjnej „Ułani króla Jana” zdecydowali się towarzyszyć gospodyniom z tamtejszego koła KGW.
Rolę starostów pełnili Zofia Warzocha i Marek Bereś z Zaczernia. Przekazali oni symboliczny bochen chleba na ręce Lesława Kuźniara, zastępcy wójta gminy. Potem rozpoczęła się prezentacja poszczególnych grup wieńcowych; były przyśpiewki, recytacje, kuplety nakreślone przez ludowych twórców. Wszystkiemu towarzyszyła degustacja przewiezionego ciasta i wszelkich słodkości.Specjalne jury oceniające pomysłowość dożynkowej prezentacji nie szczędziło słów uznania pod adresem wszystkich 14 delegacji (reprezentowane były wszystkie koła KGW, Stowarzyszenie „Wszyscy Razem” z Łąki, a także Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Sprawnej Inaczej). Dodatkowo, wyróżniono wieńce z Wólki Podleśnej, Stobiernej i Nowej Wsi KGW1. Do Radomyśla Wielskiego na XVIII podkarpacki konkurs wieńca dożynkowego pojedzie grupa KGW Jasionka 2.
Specjalną gwiazdą programu artystycznego była kapela z Raniżowa. Jej występ mógł podobać się i starym i młodym. Tak samo, jak wielu seniorom chciało się na festynie podrygiwać w rytm przebojów disco. Gwiazdki muzyki młodzieżowej „okupowały” zaczerską scenę dożynkową do późnego wieczora.
Każdy uważny obserwator zaczerskich dożynek zauważył, że powoli wchodzimy w okres kampanii wyborczej do samorządu. Impreza w Zaczerniu ściągnęła kilkanaście osób z całej gminy, którze - jak wieść niesie - mają zamiar powalczyć o miejsce w gminnym samorządzie. Czy tak się stanie, przekonamy się za trzy miesiące. Póki co, zapraszamy na obszerną fotograficzną relację z niedzielnych dożynek. Obok, w Galerii publikujemy kilkadziesiąt zdjęć, których autorami są Zbigniew Szwagiel i Ryszard Bereś.