Korowód dożynkowy przeszedł pod autostradą
Korowód dożynkowy przeszedł pod autostradą
2016-08-25
Kierowcy pędzący autostradą niewiele mogą powiedzieć o rozmachu gospodarki rolnej w gminie Trzebownisko. Z jednej strony arterii widzą rozlegle tereny lotniska i wyłaniające się na horyzoncie nowoczesne fabryki AEROPOLIS, z drugiej zaś – baseny FALI, supernowoczesny pawilon BLUE DIAMOND oraz trochę zagonów i pastwisk w okolicy Łąki i Łukawca. Jeśli jednak skalę naszego rolnictwa zechcą oni oceniać po wielkości orszaku dożynkowego jaki w niedzielę, 21 sierpnia, przeszedł trasą pod autostradą z nowowiejskiego kościoła na stadion „Piasta”, mają prawo stwierdzić: to zapewne rolnicza potęga. Tymczasem jest jak jest. Rozwój gospodarczy i procesy cywilizacyjne zmieniły charakter naszej gminy na przemysłowo – rolniczy i usługowy. Rolnictwo, przestało być głównym źródłem utrzymania mieszkańców.
W efekcie, tegoroczne prace żniwne objęły obszar około 600 ha. Największy producent zbóż na naszym terenie – Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Jasionce, zebrała je z powierzchni prawie 250 ha. W Nowej Wsi, sołectwie które było gospodarzem Święta Plonów 2016, produkcję rolną reprezentuje 5 większych firm ogrodniczych. Jakże wymowny fakt - na wiosnę br. we wsi „pożegnano” ostatnią w tej miejscowości… krasulę. Najwięcej gospodarstw drobnotowarowych w gminie, wciąż funkcjonuje w Łukawcu i w Stobiernej, jednakże to produkcja wyłącznie na własne potrzeby.
Co by jednak nie powiedzieć: mieszkańcy gminy Trzebownisko znają swe społeczne i klasowe korzenie. Z najwyższym szacunkiem odnoszą się do gospodarzy, którzy w nowych uwarunkowaniach kontynuują pracę zawodową w sektorze rolnictwa i gospodarki żywnościowej, a nade wszystko chcą zachować swą kulturową tożsamość. Wyrazem owej pamięci i woli kontynuowania tradycji przodków, są obchodzone od dziesięcioleci z wielkim pietyzmem zwyczaje dożynkowe. Tak stało się też w bieżącym roku.
Po mszy świętej celebrowanej pod kierunkiem proboszcza ks. Kazimierza Żaka, orszak dożynkowy udał się na stadion „Piasta’. Naprawdę, było na co popatrzeć. W długim szpalerze, za zaczerską orkiestrą, kroczyły grupy wieńcowe ze wszystkich sołectw, prowadzone przez starostów dożynek Małgorzatę i Wojciecha Kloców. Zgromadzeni na trasie mieszkańcy podziwiali piękne ludowe stroje żeńców, a nade wszystko aż 16 cudownych wieńców, bo każdy inny i każdy niekonwencjonalny.
Po ceremonii wręczenia wójtom Lesławowi Kuźniarowi i Sławomirowi Poradzie symbolicznych bochnów chleba rozpoczął się bogaty program dożynkowych obrzędów. Najpierw grupę obywateli nagrodzono specjalnymi honorami. Statuetki i dyplomy „Zasłużony dla Gminy Trzebownisko” otrzymali: Teresa Pieczonka - przez 35 lat przewodniczyła KGW Trzebownisko, Bronisław Ciasnocha - od 1994 roku prezes BS Jasionka, Marcin Purgacz - wybitny podkarpacki nauczyciel sztuki kulinarnej, od 10 lat współpracujący z naszymi KGW oraz Stanisław Ryś - długoletni sołtys Trzebowniska, w latach 2002-2010 przewodniczący Rady Gminy.
Z kolei, na scenie celebrowano dekorację 7 osób najwyższym wyróżnieniem Podkarpackiej Izby Rolniczej - Honorową Odznaką im. św. Izydora Oracza. Tę zaszczytną odznakę podkarpackiego samorządu rolniczego otrzymali: Bronisław Ciasnocha, Czesław Żak, Mateusz Kaczmarczyk, Lucyna Przygórzewska, Janusz Przygórzewski, Małgorzata Kloc oraz jej mąż Wojciech Kloc. Zaraz potem, publicznie uhonorowano i podziękowano paniom z kół gospodyń wiejskich za przygotowane pierogi; ich degustacja też stała się niekwestionowanym hitem niedzielnej imprezy. Na czele jury oceniającego wieńce dożynkowe oraz sposób ich prezentacji, stała przewodnicząca Rady Gminy Małgorzata Kowal. Jury konkursu podjęło jedyną, możliwą w takiej sytuacji, decyzję: nagrodziło jednakową oceną WSZYSTKIE przygotowane arcydzieła dożynkowej sztuki.
Trudno opisać w szczegółach to wszystko co tego popołudnia i wieczoru działo się na płycie nowowiejskiego stadionu. Były atrakcje dla najmłodszych (zjeżdżalnie, pociąg, samochodziki, jazda na kucyku) oraz ich rodziców. Prezentowały się działające pod egidą Gminnego Ośrodka Kultury zespoły regionalne i tańca nowoczesnego (Jasiołczanie, Łukawianie, Żytnioki, orkiestra dęta, grupa LARGO). Uwagę zwiedzających zwróciła mini wystawa sprzętu rolniczego i ptaków hodowlanych. Wiele emocji wzbudził pokaz młócenia cepami i wiązania słomy powrózkiem. Wieczorem bawiono się w rytm przebojów znanej grupy disco-polo MAXX DANCE. Gwiazdą programu okazała się też grupa taneczna złożona z dziewczyn – członkiń kobiecej drużyny miejscowej OSP; towarzyszył im, w charakterze rodzynka, jeden strażak ochotnik. Dopełnieniem koncertów na scenie był „koncertowy” pokaz sztucznych ogni.
Wyrazy uznania i podzięki za techniczne przygotowanie Dożynek 2016 należą się działaczom samorządowym i społecznym Nowej Wsi, na czele z sołtysem Marią Rzucidło. Słowa szczególnej podzięki należą się jednak paniom ze wszystkich kół KGW. Bez ich inwencji i wysiłku przeprowadzenie tak pięknej i wartościowej imprezy byłoby pewnie niemożliwe. Niech swoistą nagrodą za to zaangażowanie będzie również godzinna relacja video z dożynek; lada moment znajdzie się na kanale „Gmina Trzebownisko” w sieci You Tube. Natomiast obszerny fotoreportaż złożony z ponad 200 zdjęć, jest do obejrzenia na nowej stronie społecznościowej na Facebooku. Także ta witryna nosi nazwę „Gmina Trzebownisko”. Zdjęcia dostępne w dużej rozdzielczości można śmiało ściągać i kolportować dalej.
Tekst Ryszard Bereś
Zdjęcia Wasyl BodżukjanTekst Ryszard Bereś
Czytano: 3411 razy