Nasze gospodynie odparły „atak” rzeszowian
Nasze gospodynie odparły „atak” rzeszowian
2017-12-15
Tego ARENA w Jasionce jeszcze nie doświadczyła. Albowiem, to co działo się w Centrum w trakcie EKOGALI 2017 przy stoiskach zajmowanych przez gospodynie z KGW gminy Trzebownisko, przypominało chwilami sprzedaż promocyjną w amerykańskich marketach. Już od samego rana ustawiały się tam długie kolejki zwiedzających. Przyjezdni, głównie z Rzeszowa, zainteresowani byli ozdobami świątecznymi z Terliczki, ale nade wszystko - serwowanym obok jadłem. Gdy przy innych stoiskach reklamowane wyroby degustowano symbolicznie, panie z KGW nie żałowały nikomu, nikomu też repety nie odmówiły. Tak więc przed ich stoiskami, przedefilowało tysiące amatorów pierogów ruskich, ale też z kapustą i z kiszką, miłośników barszczyku i zupy grzybowej, gołąbków czy chrupiących rogalików i ciasteczek zwanych wiatraczkami, Naprawdę wszystkim smakowało, tym bardziej iż serwowane bezpłatnie jadło warzono i pieczono na oczach publiki. Wśród tłumów zajadających się smakołykami autorstwa naszych gospodyń, zauważyliśmy też sympatycznych gości z Chin, którzy swe wystawne stoisko z herbatkami i makaronem z ryżu, urządzili naprzeciw baneru GMINA TRZEBOWNISKO.
Targi trwały dwa dni. W piątek, panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Zaczernia, Łukawca Dolnego i Nowej Wsi (nr 1), częstowały potrawami charakterystycznymi dla stołu wigilijnego, w sobotę – ich koleżanki z KGW w Trzebownisku i w Stobiernej oraz ze Stowarzyszenia „Wszyscy Razem” w Łące zachwalały inne delicja bożonarodzeniowych świąt. Gospodyniom przewodziły liderki kół: Teresa Rataj, Anna Kuźniar, Magdalena Kluczniak, Bernadetta Świątek, Stanisława Cyrek i Maria Kloc. Czas degustacji oraz rozmów o tajnikach sztuki kulinarnej urozmaicały występy naszych reprezentacyjnych zespołów z Gminnego Ośrodka Kultury: zaczerskiej orkiestry dętej, grupy JASIOŁCZANIE oraz obchodzącego jubileusz 10 – lecia zespołu ŁUKAWIANIE. Czuwał nad tym dyrektor GOK Wiesław Sierżęga. Aby w pełni odnotować nasz wkład do tegorocznej gali trzeba koniecznie zauważyć odpowiedzialną pracę naszych strażaków na czele z gminnym komendantem OSP Janem Pukałą, którzy dyrygowali ruchem pojazdów wokół hali wystawienniczej.
Jednym ze współorganizatorów EKOGALI jest tradycyjnie gmina Trzebownisko. Dlatego na oficjalnym otwarciu imprezy, obok gospodarzy województwa, zasiedli nasi samorządowi liderzy: wójt Lesław Kuźniar, jego zastępca Sławomir Porada oraz wicestarosta rzeszowski Marek Sitarz. VIP-owie stanęli też w szranki kulinarnej rywalizacji; najpierw marszałek Władysław Ortyl i rzeszowski wiceprezydent Andrzej Gutkowski, pod okiem naszych gospodyń oraz mistrza Marcina Purgacza, pichcili gołąbki, potem zaś Lucjan Kuźniar z Zarządu UMWP, Piotr Kuchalski - prezes Podkarpackiej Izby Rolnictwa Ekologicznego oraz wójt Lesław Kuźniar popisywali się lepieniem rogalików nadzianych konfiturami. Nie będę zapewniał, iż było po czym „palce lizać”. Tę widowiskowa konkurencję pokażemy lada dzień w specjalnym klipie na kanale gminy w sieci You Tube. Natomiast już teraz warto obejrzeć bogaty album zdjęć w galerii na Facebooku. Przypominamy adres:
https://www.facebook.com/Gmina-Trzebownisko-1087729637961889/
Pierogi i gołąbki tak smakowały, iż niektórzy ustawiali się w kolejce kilka razy. Ktoś dowcipkował: Rzeszowscy emeryci mają święta z głowy, wystarczy kilka porcji przechować w lodówce. Pewnie również dlatego, doceniając znakomitą regionalną kuchnię oraz mistrzostwo naszych znakomitych gospodyń, włodarze miasta nie ustają w próbach aneksji gminy Trzebownisko… Traktując tę opinie tylko jako żart, warto dodać: nie trzeba zmieniać granic, wystarczy jedynie częściej wspólnie organizować tego typu dobrosąsiedzkie imprezy…
Tekst i zdjęcia Ryszard Bereś
Czytano: 1745 razy