II KONGRES STOWARZYSZEŃ REGIONALNYCH WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
II KONGRES STOWARZYSZEŃ REGIONALNYCH WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
2016-05-18
ZAPRASZAMY
ORGANIZACJE POZARZĄDOWE Z TERENU PODKARPACIA DO WZIĘCIA UDZIAŁU W II KONGRESIE STOWARZYSZEŃ REGIONALNYCH WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
ORGANIZACJE POZARZĄDOWE Z TERENU PODKARPACIA DO WZIĘCIA UDZIAŁU W II KONGRESIE STOWARZYSZEŃ REGIONALNYCH WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
19 maja 2016 r. na Uniwersytecie Rzeszowskim odbędzie się II Kongres Stowarzyszeń Regionalnych Województwa Podkarpackiego pod hasłem: Dziedzictwo-Pamięć-Tożsamość. Organizatorem Kongresu jest oprócz Uniwersytetu Rzeszowskiego również Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Rzeszowie, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego oraz Komitet Organizacyjny Kongresu.
W Kongresie, wzorem lat ubiegłych uczestniczyć będą organizacje pozarządowe z terenu całego Podkarpacia, które w swojej działalności propagują dziedzictwo historyczne i kulturowe oraz pamięć historyczną.
Kongres będzie okazją zarówno do merytorycznych wypowiedzi przedstawicieli organizacji, jak i przedstawienia działalności stowarzyszeń w formie wystaw, stoisk (w tym stoisk wydawniczych), rekonstrukcji historycznych, pokazów, koncertów, czy ekspozycji kolekcjonerskich.
DZIEDZICTWO – PAMIĘĆ – TOŻSAMOŚĆ
19 maja 2016 r. (czwartek)
Uniwersytet Rzeszowski
Organizatorzy:
- Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego,
- Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Rzeszowie
- Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
- Podkarpackie Kuratorium Oświaty
- Archiwum Państwowe w Przemyślu
- Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tyczyńskiej
- Zarząd Okręgowy Niezależnego, Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa w Rzeszowie
- Czasopismo „Podkarpacka Historia”
- Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia
- Regionalne Towarzystwo Naukowe w Przeworsku
- Towarzystwo Miłośników Ziemi Błażowskiej
- Muzeum Regionalne w Lubeni z siedzibą w Sołonce
- Regionalne Stowarzyszenie Pamięci Historycznej „Ślad”
- Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Regionu Dynowskiego
- Przeworskie Koło Turystyki Rowerowej „Leliwa”
oraz Komitet Organizacyjny w składzie:
- przewodniczący – prof. nadzw. dr hab. Wacław Wierzbieniec, Uniwersytet Rzeszowski, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Rzeszów
- sekretarz – Joanna Elżbieta Potaczek, PWSTE w Jarosławiu, Uniwersytet Rzeszowski, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Rzeszów
członkowie:
- Zofia Domino, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tyczyńskiej
- dr Dariusz Fudali, Zarząd Okręgowy Niezależnego, Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa
w Rzeszowie, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Rzeszów - Szymon Jakubowski, redaktor naczelny czasopisma „Podkarpacka Historia”
- Zofia Kostka – Bieńkowska, Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia
- prof. nadzw. dr hab. Szczepan Kozak, Uniwersytet Rzeszowski, Regionalne Towarzystwo Naukowe w Przeworsku
- dr Małgorzata Kutrzeba, Towarzystwo Miłośników Ziemi Błażowskiej, nauczyciel historii w gimnazjum w Błażowej
- Jakub Pawłowski, Muzeum Regionalne w Lubeni z siedzibą w Sołonce, Regionalne Stowarzyszenie Pamięci Historycznej „Ślad”
- dr Paweł Róg, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Regionalne Stowarzyszenie Pamięci Historycznej „Ślad”
- dr Andrzej Stankiewicz, prawnik, Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Regionu Dynowskiego
- dr inż. Tomasz Nalepa, Przeworskie Koło Turystyki Rowerowej „Leliwa"
I Kongres Stowarzyszeń Regionalnych Województwa Podkarpackiego zapoczątkował proces integracji organizacji pozarządowych na płaszczyźnie wspólnych działań w kwestii propagowania dziedzictwa historycznego i kulturowego Podkarpacia oraz kreowania pamięci historycznej, wspólnej organizacji przedsięwzięć, pozyskiwania funduszy czy współpracy z samorządami. Duże zainteresowanie Kongresem sprawiło, że jest on przedsięwzięciem cyklicznym.
II Kongres Stowarzyszeń Regionalnych Województwa Podkarpackiego odbędzie się dnia 19 maja 2016 r. na Uniwersytecie Rzeszowskim.
W przedsięwzięciu podobnie jak w ubiegłym roku udział wezmą stowarzyszenia regionalne z całego Podkarpacia. Kongres będzie okazją do zaprezentowania prowadzonej przez nie działalności, której celem jest ochrona dziedzictwa kulturalnego i historycznego „Małych Ojczyzn”, edukacja historyczna, aktywizacja społeczności lokalnych, kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego, wspieranie samorządów w promocji regionu. W spotkaniu udział wezmą także grupy rekonstrukcyjne, eksploratorskie i prywatni kolekcjonerzy.
Głównym celem kongresu będzie stworzenie możliwości wymiany doświadczeń wśród uczestników oraz nabycia wiedzy i kompetencji z zakresu praw autorskich, praw wydawniczych, metodologii prowadzenia badań historycznych, źródeł pozyskiwania funduszy na działalność statutową. Ponadto będzie on okazją do promocji dziedzictwa historyczno-kulturowego Podkarpacia oraz zwrócenia uwagi na pamięć historyczną, jako podstawę kształtowania postaw patriotycznych i istotny łącznik przeszłości z współczesnością.
Z poważaniem w imieniu Komitetu Organizacyjnego Kongresu
Joanna Elżbieta Potaczerz
Sekretarz Kongresu Stowarzyszeń Regionalnych Województwa Podkarpackiego
Kontakt:
Joanna Elżbieta Potaczek – sekretarz Kongresu Stowarzyszeń Regionalnych Województwa Podkarpackiego
tel. 782-682-544
e-mail: kongres.stowarzyszen2015@vp.pl
tel. 782-682-544
e-mail: kongres.stowarzyszen2015@vp.pl
Czytano: 2091 razy