Czy da się pogodzić folklor z disco polo? Pozytywną odpowiedź poznaliśmy w Łące!
Czy da się pogodzić folklor z disco polo? Pozytywną odpowiedź poznaliśmy w Łące!
2017-07-27
Zorganizowane po raz XXII Spotkanie Muzyków i Śpiewaków Ludowych „Dolina Łącka” upłynęło pod znakiem promocji autentycznego folkloru polskiej wsi. Wprawdzie, niejako na deser, młodzi otrzymali prezent w postaci godzinnego koncertu disco, to – mimo wszystko - głównymi aktorami na łąckiej scenie byli ludowi artyści z całego Podkarpacia. W zmaganiach konkursowych wzięli udział: „Budziwojce” z Budziwoja, „Jasiołczanie”, „Słociniacy”, zespół „Barwy Jesieni” z Domu Kultury w Strzyżowie, „Łukawianie”, Niżańska Kapela Ludowa SOKÓŁ z Niska, ”Grodziszczoki” z Grodziska Dolnego i „Trzcinicoki” z Trzcinicy koło Jasła. Poniżej, w takiej samej kolejności, zdjęcia wymienionych ośmiu zespołów w trakcie ich popisów w Łące.
Każda z grup zaprezentowała piętnastominutowy program, w którym jeden z utworów dotyczył obrzędowości weselnej. Wiek występujących artystów bardzo rozległy - od kilkunastu lat do lat osiemdziesięciu. Muzyczno - wokalne prezentacje oceniało jury w składzie: Emilia Jakubiec – Lis, etnograf, lutnik Ferdynand Ciasnocha oraz red. Jerzy Dynia, muzyk, znany dziennikarz telewizyjny. Pierwszą nagrodę przyznano kapeli z Niska, II – kapeli z Trzcinicy, III – z Grodziska Dolnego. Trzy inne zespoły uhonorowano wyróżnieniami. Otrzymali je: „Budziwojce”, „Słociniacy” oraz „Łukawianie”. Wszyscy laureaci odebrali serdeczne życzenia i gratulacje od wójta gminy Lesława Kuźniara.
Plac koło remizy OSP zgromadził kilkuset mieszkańców Łąki i okolicy. Sztandarowa impreza kulturalna w gminie ściągnęła niemal komplet naszych radnych na czele z przewodniczącą RG Małgorzatą Kowal. Był wicestarosta Marek Sitarz. Na tę piękną imprezę przyszły całe rodziny, zwłaszcza, iż dla najmłodszych też przygotowano sporo atrakcji. Mieli oni do dyspozycji gry i zabawy, karuzelę, zjeżdżalnię, prawdziwą bryczkę z konikami. Rodzice degustowali kiełbaski oraz skutecznie gasili pragnienie, także piwkiem.
Spotkanie zorganizowane przez władze samorządowe i Gminny Ośrodek Kultury odbyło się dzięki społecznemu wsparciu działaczy Rady Soleckiej, Stowarzyszenia „Wszyscy Razem” oraz druhów z OSP. Nagrody ufundowali m.in. sponsorzy: Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych i Bank Spółdzielczy w Jasionce.
Niezwykłym wydarzeniem łąckiego Spotkania był specjalny koncert grupy polonijnej z gminy Sucha Góra (rejon Śląska Cieszyńskiego) w Republice Czeskiej. ZPiT SUSZANIE przybył do Rzeszowa na światowy festiwal zespołów polonijnych; uczestniczył w nim już po raz ósmy. Zespół liczy 35 członków, działa od ponad 60 lat. Kierownikiem artystycznym zespołu jest Barbara Mračnová. Popisy młodych artystów z Czech (zdjęcia poniżej) spotkały się z bardzo gorącym przyjęciem łąckiej publiczności.
Kolejnym specjalnym prezentem, zwłaszcza dla młodzieżowej widowni, był godzinny koncert gwiazdy polskiej muzyki disco – zespołu IMPULS. Wszystkie te atrakcje zarejestrowaliśmy aparatem fotograficznym i kamerą video, czego efektem jest już galeria 230 zdjęć publikowanych na stronie „Gmina Trzebownisko” na Facebooku. Za kilka dni gotowy będzie półgodzinny reportaż filmowy, emitowany na naszym kanale na You Tube. Przypominam adresy internetowe:
https://www.facebook.com/Gmina-Trzebownisko-1087729637961889/
https://www.youtube.com/channel/UC7CTNLbX1Pq9KNLLJL9R2kA
Tekst i zdjęcia
Ryszard Bereś
Wasyl Bodżukjan
Ryszard Bereś
Wasyl Bodżukjan
Czytano: 3788 razy