Piękna moda na pikniki
Piękna moda na pikniki
2017-08-18
W pierwszej dekadzie XXI wieku daliśmy się porwać grillowaniu. Niemal w każde sobotnie popołudnie i wieczór, od czerwca do września, nad całą gmina unosiła się charakterystyczna woń podlewanej rozpałki. Z biegiem czasu, dzięki bogu, moda na wędzenie kiełbasek domowym sposobem nieco osłabła. Bo weekendowy czas potrafimy zapełnić ciekawiej i bardziej pożytecznie. Dziś chodzimy na pikniki, niegdyś nazywane festynami. Jak zwał tak zwał, ta forma życia kulturalnego i towarzyskiego weszła do praktyki niemal wszystkich naszych sołectw. Dziś, ambicją każdego sołtysa i rady sołeckiej jest organizacja w trakcie lata co najmniej jednej – dwóch masowych imprez plenerowych. Gospodarze wsi mocno główkują, aby zaproponować program, który zainteresuje i ściągnie na stadion LKS, pod grzybek, na plac przed remizą, itp., jak najliczniejsze grono mieszkańców – seniorów jak i ich kilku, kilkunastoletnie wnuczęta. I już zwykle się to udaje. Potwierdzają to również tegoroczne doświadczenia.
Prezentujemy w tym materiale kilkanaście zdjęć z tego typu imprez urządzonych w ostatnich tygodniach. Przygotowano je pod różnymi tytułami i z różnej okazji – Dnia Dziecka, końca roku szkolnego i początku wakacji, dnia danej miejscowości, itp. Wszystkie imprezy, mogły liczyć na spore zainteresowanie i liczną frekwencję mieszkańców, choć aura nie zawsze dopisywała. Staje się piękną tradycją, że ludzie przychodzą na pikniki całymi rodzinami, tutaj jest dla wszystkich znakomita okazja, aby przy lodach, kiełbasce czy piwku pogawędzić o rodzinie, życiu i polityce.
Poza tym, można coś ciekawego zobaczyć i posłuchać. Większość tych imprez wspiera organizacyjnie, technicznie i programowo Gminny Ośrodek Kultury. Rodzice, ale też sąsiedzi cieszą oczy i uszy popisami artystycznymi naszych pociech w tańcach i piosenkach przygotowanych pod kierunkiem instruktorów z GOK. PROMYKI, grupy LARGO, oraz szkolne zespoły mogą liczyć na aplauz i doping publiczności. Zawsze też gościnnie i ciepło przyjmujemy artystów z innych sąsiednich gmin, choćby mażoretki z Głogowa Młp., czy Natalię Bednarz – Niemiec, wokalistkę z Kamienia, która gościła na festynie w Jasionce. Zaś wszyscy mają szansę popisać się sprytem i zręcznością w różnych zabawach i konkurencjach rekreacyjno – sportowych, serwowanych przez miejscowych strażaków z OSP.
Letnie festyny to zarazem sposobność, aby promować lokalne, rodzime talenty artystyczne. Bez wątpienia na gorące przyjęcie publiczności zgromadzonej przed łukawską remizą, zasłużyła m.in. młoda wokalistka Justyna Nowak oraz towarzyszący jej na organach elektronicznych brat Kamil Nowak. W Jasionce popisywali się młodzi mistrzowie ekwilibrystyki piłkarstwa – różne triki z piłką odstawili Tomasz Nowak z Trzebowniska oraz Hieronim Pukała z Rzeszowa.
Poszczególne pikniki, stając się świętem danej społeczności, będą też pamiętane z tej racji, iż czasami początkują działalność kolejnych ważnych obiektów i instytucji dla danej wsi. W trakcie imprezy w Łukawcu, z udziałem władz gminy, z wójtami Lesławem Kuźniarem i Sławomirem Poradą na czele, dokonano uroczystego otwarcia oraz poświecenia Domu Społeczno-Kulturalnego (zdjęcia powyżej). Dawna siedziba punktu weterynaryjnego, po gruntowanym remoncie, stanie się wygodnym lokum na próby zespołu ŁUKAWIANIE, na spotkania członkiń KGW1 i na kancelarię sołecką. Ponadto, kolejne pomieszczenia garażowo – magazynowe otrzymali druhowie OSP. Inwestycję sfinansowano ze środków RPO WP 2014-2020 w ramach działania 3.2 oraz budżetu gminy.
Dla społeczności Tajęciny, wraz z piknikiem zorganizowanym na powitanie lata 2017, drugą ważną imprezą stały się obchody jubileuszowe 50 – lecia tutejszej OSP. Uroczysta zbiórka urządzona 6 sierpnia zgromadziła, obok tajęcińskich druhów, delegacje i poczty sztandarowe z innych jednostek na terenie gminy. W trakcie uroczystości (patrz zdjęcia powyżej) sztandar OSP Tajęcina udekorowano srebrnym odznaczeniem „Za zasługi dla Pożarnictwa”. Grupa druhów i druhen otrzymała odznaczenia resortowe. Brązowy medal „Za zasługi dla Pożarnictwa” odebrali: Anna Pasierb i Michał Rząsa. Odznaką „Wzorowy Strażak” uhonorowano Damiana Krzyśkę i Jakuba Mierzwę. Odznakę „Za wysługę lat” otrzymali: Czesław Słonka i Zbigniew Krzyśko (za 50 lat służby), prezes OSP Andrzej Rząsa i Stanisław Sanek (za 30 lat), oraz naczelnik OSP Leszek Surowiec, Władysław Pustelak i Andrzej Serwatka (za 25 lat służby).
Kolejnymi, liczącymi się wydarzeniami społeczno – kulturalnymi w życiu gminnej społeczności są imprezy związane ze Świętem Plonów. Gminne dożynki 2017 połączone z konkursem wieńców, zaplanowano na niedzielę, 20 sierpnia w Wolce Podleśnej. Uroczystości w Wólce poprzedziły dożynki parafialne, urządzone wcześniej, 15 bm., w Dzień Matki Boskiej Zielnej. Obok publikujemy zdjęcia z takiego święta w Nowej Wsi. Poświecenia wieńców w nowowiejskiej świątyni dokonał ks. Kazimierz Bojda, tutejszy rodak, od 43 lat przebywający na misjach w Australii i Oceanii; w celebracji tej towarzyszył mu proboszcz ks. Kazimierz Żak. Godności starosty i starościny uroczystości dożynkowej dostąpili Tadeusz i Barbara Głodowie. Zapraszając raz jeszcze na niedzielne świętowanie do Wólki, póki co, powspominajmy najciekawsze momenty pikników tego lata, zarejestrowane przez nas kamerą video. Poniżej adresy czterech klipów relacjonujących różne fragmenty imprez w Jasionce, Łukawcu, Tajęcinie i w Trzebownisku.
https://www.youtube.com/watch?v=qFsOXUcnKCw&t=39s
https://www.youtube.com/watch?v=C0d3iBZeRu0
https://www.youtube.com/watch?v=kP9mVRHXSOc
https://www.youtube.com/watch?v=oihtA4Ds6PA&t=373s
Tekst i zdjęcia:
Ryszard Bereś
Joanna Błażej
Wasyl Bodżukjan
Wanda Surowiec
Ryszard Bereś
Joanna Błażej
Wasyl Bodżukjan
Wanda Surowiec
Czytano: 4117 razy