Czerwone korale dla gospodyń z Nowej Wsi
Czerwone korale dla gospodyń z Nowej Wsi
2017-10-26
Już kilkakrotnie informowaliśmy w Aktualnościach portalu UG Trzebownisko o współpracy naszej gminy z zaprzyjaźnioną gminą Grybów w Nowosądeckiem, mówiąc zaś konkretnie, o kontaktach i ścisłych związkach jakie łączą koła gospodyń oraz całe społeczności Nowej Wsi i Ptaszkowej, największej i najbardziej znanej wsi gminy Grybów. I znów jest okazja aby odnotować owoce tej współpracy. Znów w tamte beskidzkie strony wybrała się dwudziestoosobowa delegacja nowowsian na czele z sołtysem Marią Rzucidło i szefową KGW2 Zofią Gałuchą. Grupie przewodniczył sam wójt gminy Trzebownisko Lesław Kuźniar.
Początki tej przyjaznej współpracy sięgają roku 2011, kiedy to na sztandarową imprezę kulturalną gminy Trzebownisko, jakim były wówczas spotkania przy wigilijnym stole w jasioneckiej OSTOYI, zjechała grupa folklorystyczna ECHO JAWORZA, właśnie z Ptaszkowej. Stało się tak, zapewne, za sprawą Lucyny Kmak, przewodniczącej tamtejszego Stowarzyszenia Turystyczna Wieś RETRO, której rodzinne korzenie sięgają Sokołowszczyzny. W Jasionce ptaszkowanie poznali między innymi panie z KGW z Nowej Wsi. Tak sobie gospodynie przypadły do gustu, że zawarta przed laty przyjaźń kwitnie i owocuje do dziś. Co więcej, kontaktują się także sołtysi, przyjazną współpracę nawiązali strażacy… Niemal co roku, w jedną lub w drugą stronę jadą przyjaciele w odwiedziny. Także przy okazji wydarzeń szczególnie ważnych w życiu danej społeczności. W 2013 roku liderzy Ptaszkowej osobiście złożyli wiernym z Nowej Wsi życzenia w związku z obchodami 25 – lecia parafii, w ubr. zaś także delegacja nowowsian udała się pod Jaworz, aby świętować akt dedykacji nowego ptaszkowskiego kościoła.
Tym razem, krajobraz Jaworza i okalających go pagórków powitał nas cudownymi barwami jesieni. Nade wszystko, witali nas serdecznie gospodarze tej przepięknej ziemi z sołtysem Ptaszkowej Marianem Kruczkiem, przewodniczącą KGW Marią Karolską i oczywiście proboszczem ks. Józefem Kmakiem. A potem, w towarzystwie Lucyny Kmak znów odwiedziliśmy prawdziwy skansen polskiego pszczelarstwa – pasiekę BARĆ w Kamiannej i jej gospodarza Jacka Nowaka. Potem, wędrowaliśmy malowniczymi ścieżkami Parku Etnograficznego w Nowym Sączu oraz zwiedzaliśmy, jakże interesujące obiekty Mateczka Galicyjskiego.
Kolejnym etapem tegorocznej wizyty w Ptaszkowej był pobyt w Centrum Sportów Zimowych. Obiekt, położony na zboczu Jaworza, ukończony w ubr. szykuje się do pierwszego czynnego sezonu. Będzie niewątpliwie kolejną szczególną atrakcją tej ziemi: nowoczesny obiekt hotelowy oferuje pobyt dla 50 osób, dysponuje obszernymi salami treningowo – szkoleniowymi, obok urządzono dwie 1,5 - km trasy biegowe – zimą dostępne dla narciarzy, latem dla amatorów nartorolek. Zaraz potem czekał nas przeskok od supernowoczesności w odległe wieki średniowiecza. Kolejny raz pochyliliśmy głowę przez Madonną ze słonecznikiem i innym cudami ptaszkowskiej świątyni - matki, której rodowód sięga XVI wieku.
Nasz kolejny wyjazd w podsądeckie strony dal znów okazję do serdecznych rozmów służących wymianie doświadczeń z pracy samorządowej i społecznej oraz dyskusji o codziennych problemach życia mieszkańców. Taką sposobność stworzyła m.in. nasze spotkanie w salach ptaszkowskiego Domu Strażaka. Obok grupy przedstawicieli tutejszej społeczności i gospodarzy wsi zasiedli także: wicestarosta sądecki Antoni Koszyk i wójt gminy Grybów Piotr Krok. Smakiem regionalnego folkloru „obdarzyła” nas kapela KOWALNIA ze Stróż. Nie obyło się, rzecz jasna, bez wymiany drobnych prezentów. Nasze panie otrzymały w dowód sympatii po sznurze dużych czerwonych korali. To na szczęście…
Atrakcji wyjazdu do Ptaszkowej nie oddadzą słowa. Bliższa pełni obrazu stanie się obszerna galeria kilkuset zdjęć z całego 6 - letniego okresu współpracy Ptaszkowa – Nowa Wieś, która niebawem znajdzie się na Facebooku na witrynie „Gmina Trzebownisko”. Jednakże zapewne najpełniej nasze wrażenia i przeżycia ogarnie film, który za dwa dni opublikuje kanał gminy na You Tube. Póki co, już teraz proponuję ponowną projekcję videoreportażu o Ptaszkowej, który zrealizowaliśmy w roku ubiegłym. Przypominamy jego adres:
Zdjęcia: Ryszard Bereś, Piotr Chronowski
Czytano: 3186 razy