Tam możesz zostawić śmiecie posegregowane
Jak obliczyli fachowcy, każdy statystyczny Polak produkuje rocznie ponad 300 kg śmieci. Co z nimi zrobić? Na podstawie zawieranych indywidualnie umów, odpady odbierają za odpłatnością wyspecjalizowane przedsiębiorstwa. Umowy takie posiada większość mieszkańców naszej gminy. Są jednak i tacy, którzy pozbywają się śmieci paląc je w piecu, bądź – co jest równie groźne dla środowiska naturalnego oraz zabronione przez prawo – podrzucając je do pobliskiego lasku (zdjęcie poniżej) lub do starego Wisłoczyska.
Najprostszą i najkorzystniejszą dla mieszkańca, bo bezkosztową, metodą zagospodarowywania odpadów komunalnych jest ich segregacja u źródła, a więc już w naszych domach. Segregacja umożliwia nam bowiem pozbycie się większości śmieci bez uszczerbku dla własnego portfela. Posegregowane śmiecie wystarczy bowiem odstawić do najbliższego wiejskiego gniazda recyklingowego; zostaną odebrane bezpłatnie. Segregacja jest też korzystna dla środowiska. Posegregowane przez nas śmiecie trafią później do przetwórców gdzie zostaną użyte jako surowce wtórne. Tym samym, chronimy lasy (mniej drzew trzeba wyciąć na produkcję makulatury), czy zaoszczędzimy nieodnawialnej ropy (przetwarzając zebrany plastik).
Jak fachowo segregować, napiszemy na łamach serwisu UG w kolejnej publikacji. Dziś, przypomnimy miejsca lokalizacji w poszczególnych sołectwach tzw. gniazd recyklingowych do selektywnej zbiórki odpadów. Do ustawionych tam różnokolorowych pojemników wrzucamy oddzielnie: makulaturę, puszki, opakowania szklane i opakowania plastikowe. Poszczególne siatki z wyselekcjonowanymi odpadami wrzucamy wyłącznie do pojemników na nie przeznaczonych. Kierujemy się opisami na kontenerach bądź ich kolorem. Tradycyjnie, w pojemnikach zielonych gromadzi się szkło kolorowe, w białych – szkło bezbarwne, w pojemnikach żółtych – plastik, w niebieskich – papier i tekturę.
Miejsca selektywnej zbiórki odpadów:
Jasionka
- plac za „Ostoyą”
Łąka
- obok remizy OSP
- skrzyżowanie
- przy sklepie u Rysia
Łukawiec
- skrzyżowanie Golonkówka
- obok szkoły
- Zagrody
- Kłapówka
Nowa Wieś
- obok oczyszczalni ścieków
Stobierna
- obok Domu Kultury Zadwór
- obok Domu Kultury Krzywe
Tajęcina
w okolicy przystanku autobus.
Terliczka
- obok sklepu w centrum
- przy przepompowni
Trzebownisko
- Zawodzie, plac „kwaszarni”
- obok stadionu LKS
Wólka Podleśna
- plac za Domem Ludowym
Zaczernie
- obok Domu Kultury
Przypominamy! W gniazdach recyklingowych pozostawiamy jedynie odpady posegregowane. Pod żadnym pozorem nie wolno tam gromadzić śmieci zmieszanych, a tym bardziej śmieci niebezpiecznych (elektrośmieci, baterie, przeterminowane leki, farby, opony). Odpady niebezpieczne nie powinny też trafiać do tradycyjny kubłów indywidualnych. Ich zbiórkę prowadzi się według odrębnego harmonogramu. Np. kolejną zbiórkę elektrośmieci, UG zorganizuje na jesieni. Natomiast odbiór odpadów wielkogabarytowych oraz budowlanych należy każdorazowo uzgodnić z dyspozytorem MPGK tel. 17- 8613031 lub 17-8613032.
Zdjęcia: Józef Gajda, archiwum