Bezpieczeństwo mieszkańców gminy zależy od nas wszystkich
Urzędowa statystyka Komisariatu Policji, Straży Gminnej i strażaków OSP, ale też codzienna rzeczywistość potwierdzają, że mieszkańcy gminy mogą czuć się bezpieczniej. Świadczą o tym liczby oraz fakt, iż naszych mundurowych po prostu widać na uliczkach poszczególnych sołectw. Lecz wzmożonych działań owych służb oraz troski i ostrożności ze strony obywateli nigdy za wiele. Wciąż, bowiem licho nie śpi. Na drogach dochodzi do niepotrzebnych kolizji i wypadków, wciąż zadziwia lekkomyślność i głupota, tych, którzy wypalają trawy czy zanieczyszczają stare Wisłoczysko. Nic wiec dziwnego, że sprawy bezpieczeństwa i porządku w gminie nie schodzą z centrum zainteresowania również radnych RG i kierownictwa UG. Temat ten znalazł się w porządku obrad Rady 30 września 2014 roku.
Inspektor Zbigniew Kocój kierujący załogą 21- osobowego Komisariatu Policji też nie kryje satysfakcji. W ub. miesiącach generalnie zmniejszyła się liczba zdarzeń przestępczych (kradzieży, włamań, niszczenia mienia). Priorytetem stała się prewencja; łatwiej jest zapobiegać niż ponosić koszty włamań i ścigać przestępców. Aczkolwiek niepokoi wciąż spora liczba pijanych kierowców (w 2013 ujawniono 55 przypadków); wzrosła liczba zgłoszonych oszustw internetowych. Następne 24 rodziny objęto procedurą „Niebieskiej karty” (zwykle chodzi o przemoc w rodzinie). Nadal groźny jest „czarny punkt” na skrzyżowaniu w Trzebownisku (dawnej S19 z drogą powiatową na Zaczernie). W całym roku 2013 zdarzyło się tu 11 kolizji, w ośmiu miesiącach 2014 roku już 14. Radni byli zgodni: w tym miejscu powstać musi pełna sygnalizacja świetlna. Radni podzielili też opinię o konieczności wyasygnowania z budżetu gminy dodatkowych środków na opłacenie pobytu naszych mieszkańców w rzeszowskiej Izbie Wytrzeźwień. W br. „odwiedziło” ją już prawie 80 naszych ziomków i niebawem braknie pieniążków na zapłacenie za następnych „kuracjuszy” Izby. Wszystko wskazuje na to, że nasz tegoroczny udział w obrotach tego przybytku to frekwencja na poziomie 150 osób.
Swą przydatność dla stanu porządku i bezpieczeństwa w gminie udowodnili również funkcjonariusze Straży Gminnej (2 etaty). Komendant Lesław Chmiel podkreśla dobrą współpracę straży z policją i strażakami OSP. Strażnicy SG podjęli na wniosek mieszkańców ponad 220 interwencji. W dalszym ciągu muszą oni egzekwować obowiązek wyposażenia domów w tabliczki numeracyjne oraz tabliczki ostrzegawcze o psach znajdujących się na danej posesji. W ub. dniach na wniosek autorów portalu NASZE TRZEBOWNISKU strażnicy przystąpili do działań zmierzających do ujawnienia sprawców kolejnego dzikiego wysypiska na starym Wisłoczysku (w okolicach tzw. Krzywego Wału). Z tego miejsca wywieziono kilka wywrotek tzw. odpadów motoryzacyjnych. Śladem tego incydentu funkcjonariusz SG przeprowadzą w firmach kolejną kontrolę umów na wywóz odpadów przemysłowych.
W br. nasi strażacy ochotnicy (a jest ich ogółem prawie 600) uczestniczyli w 101 zdarzeniach, w tym w 57 pożarach. Jak akcentuje komendant gminny OSP Jan Pukała wciąż plagą pozostaje wiosenne wypalanie traw. W ubr. na ochronę przeciwpożarową wydatkowano z budżetu gminy 1 155 tys. złotych, w tym 616 tys. na zakup samochodu dla OSP Zaczernie. W 2014 roku plan wydatków to prawie 492 tys. zł. Nowy wóz otrzymać ma OSP Stobierna.