Jak czuje się w gminie służba zdrowia?
Jak czuje się w gminie służba zdrowia?
2014-03-05
Do lekarzy przyjmujących we wszystkich ośrodkach na terenie gminy Trzebownisko zapisanych jest niemal 22 tysiące pacjentów. Tak więc, aż 2 tysiące osób mieszkających poza terenem gminy wybrało jako swego lekarza rodzinnego właśnie „naszych doktorów”. Już to stwierdzenie świadczy o dobrej opinii o naszej służbie zdrowia również w ościennych gminach. Wójt gminy Józef Fedan też nie ma wątpliwości. - Dostępność mieszkańców do opieki zdrowotnej oraz poziom pracy naszych ośrodków i przychodni, świadczonej przez fachowców z ZOZ nr 2 w Rzeszowie oraz niepublicznych ZOZ ALFAMED i PRO FAMILIA, oceniam na cztery z plusem…
Coroczna ocena stanu opieki zdrowotnej w gminie, dokonana na lutowej sesji Rady Gminy (28.02.2014) napawa optymizmem. W minionych kilkunastu miesiącach zdecydowanie poprawiły się warunki funkcjonowania poszczególnych gabinetów. Było to możliwe za sprawą doposażenia ich w nowy i nowoczesny sprzęt, a zwłaszcza dzięki dalszej poprawie warunków lokalowych. W ub.r. gruntowny remont przeprowadzono w obiekcie ZOZ w Zaczerniu (chodzi o parter ośrodka). Niemal w komfortowych warunkach obsługiwani są od początku 2013 roku (zdjęcie wyżej) pacjenci w ośrodku w Trzebownisku, po oddaniu do użytku nowego obiektu. To sprawia, iż także w gminie możliwy staje się dostęp do coraz to nowych dziedzin opieki specjalistycznej.
O dalszych planach w tym zakresie informowali goszczący na sesji szefowie leczących nas zakładów (fot. u góry i poniżej). Bo każdy przyzna: choć jest nieźle, to przecież potrzeby i aspiracje mieszkańców wciąż rosną. Rada Gminy, za pośrednictwem serwisu internetowego UG poprosiła mieszkańców o społeczne sugestie pod adresem naszej służby zdrowia. Przyszło kilka interesujących emaili. Całości obrazu dopełniła dyskusja uczestników sesji. Między innymi radny Piotr Gunia pytał o dyżury specjalistów w Łukawcu, Władysław Drewniak z Łąki postulował pobieranie materiału do badań laboratoryjnych na miejscu, bez konieczności wyjazdu do Rzeszowa. Radna Maria Deptuch prosiła o rozszerzenie usług stomatologicznych oraz o dyżury innych specjalistów w Zaczerniu, zaś Wacław Ryś mówił o konieczności zatrudnienia dodatkowego lekarza w Ośrodku w Łące. Sołtys Jasionki Stanisław Babiarz znów wrócił do propozycji uruchomienia na terenie gminy dyżurów w sobotę i w niedzielę…
Padło też retoryczne pytanie: dlaczego przed jednym gabinetem sa spore kolejki, a do drugiego lekarza można dostać się niemal od ręki? Radna Małgorzata Kowal nie bawiła się w dyplomację. – Cóż, jeśli jesteśmy poważnie chorzy wybieramy doktora Litwę, jak trzeba przepisać jedynie receptę, to szkoda zabierać mu czasu, pukamy do innego gabinetu…. Aczkolwiek, nawet takie stwierdzenie wcale nie przekreśla pytania o możliwość skrócenia czasu oczekiwania w kolejce. Warto pogłówkować! To może kwestia zmiany sposobu rejestracji, a może trzeba wprowadzić numerki…
Zjawisko starzenia się społeczeństwa oraz zmiany stylu życia postawiło na porządku dnia kwestię maksymalnego dostępu do rehabilitacji i fizjoterapii. Dziś to najpopularniejsza i najbardziej poszukiwana usługa medyczna. Prezentowane fotki wykonaliśmy w ośrodku ALFAMED w Jasionce. Mimo, iż niemal we wszystkich naszych zakładach uruchomiono tego typu specjalistyczne gabinety (są w Łukawcu, Stobiernej, Zaczerniu oraz dwa w Jasionce), zapotrzebowanie na tego rodzaju zabiegi wciąż przekracza lokalne możliwości. Na niektóre usługi trzeba czekać do 3 miesięcy, równie spore kolejki „oferują” podobne placówki Rzeszowie.
Nic więc dziwnego, iż radna Bernadetta Świątek tak wytrwale dopytywała Mariusza Litwę o termin uruchomienia gabinetu fizjoterapii w nowym Ośrodku w Trzebownisku. To największy gabinet tego typu w gminie; dysponuje kilkoma stanowiskami do ćwiczeń ruchowych, do masażu, kąpieli, naświetleń, ultradźwięków. Jest znakomicie wyposażony w specjalistyczny sprzęt, w tym w lasery, wirówki, wanny, zestawy do masażu. Na zakup sprzętu wydano blisko 130 tys. złotych. Niestety, od pół roku wciąż czeka on na uruchomienie (patrz fotka poniżej). Kierownictwo PRO FAMILII wciąż czeka na kontrakt i pieniążki z NFZ. Kierownictwo Funduszu obiecuje i zapowiada rozpisanie konkursu lada miesiąc. Jest szansa, że gabinet przyjmie pacjentów w połowie roku 2014. Fundusz nie może bowiem zlekceważyć ogromnej presji społecznej mieszkańców Trzebowniska. Pod petycją w tej sprawie skierowaną do NFZ, a zainicjowaną przez działaczy Stowarzyszenia Przyjaciół Trzebowniska oraz serwisu internetowego NASZE TRZEBOWNISKO, podpisało się ponad 700 osób.
Tekst i zdjęcia: Ryszard Bereś
Czytano: 6479 razy