Targi A&DM i Podkarpackie Forum Innowacji rozpoczęte
W Jasionce, w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena, wystartowały dwa duże wydarzenia dotyczące branży lotniczej i kosmicznej oraz innowacji w tych obszarach. To Podkarpackie Forum Innowacji „Lotnictwo i Kosmonautyka” oraz Aerospace and Defense Meetings A&DM.
Podkarpackie Forum Innowacji „Lotnictwo i Kosmonautyka” rozpoczęło się konferencją prasową, podczas której głos zabrał marszałek województwa Władysław Ortyl, Roya Ayazi – sekretarz generalny stowarzyszenia NEREUS, Lluc Diaz – z Biura Programu Transferu Technologii Europejskiej Agencji Kosmicznej, Adam Hamryszczak – reprezentujący Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Stephanie Foyart – z firmy ABE – współorganizatora targów A&DM.
- Lotnictwo i kosmonautyka to kluczowa branża, która służy rozwojowi nie tylko naszego regionu - Podkarpacia, ale także całego kraju. Innowacyjność w naszym województwie rozwija się dynamicznie, ale nie możemy poprzestać w tym działaniu, musimy nawiązywać kontakty, współpracować z innymi podmiotami, potrzebna jest kooperacja instytucji, synergia działań – tłumaczył podczas konferencji marszałek Ortyl.
Roya Ayazi ze stowarzyszenia NEREUS podkreślała, że cieszy się, iż po raz drugi może być na Podkarpaciu. Przypomniała czym się zajmuje stowarzyszenie NEREUS, do którego należy Podkarpacie.
- Oferujemy platformę współpracy, dzielenia się doświadczeniami, platformę uczenia się od siebie nawzajem. Doradzamy skąd uzyskać dotacje, jak znaleźć partnerów do współpracy – mówiła Roya Ayazi.
- Cieszę się na to wydarzenie, na te dni, kiedy będziemy mogli konkretnie rozmawiać na tematy dotyczące innowacji, lotnictwa i eksploracji kosmosu. Macie duży potencjał, cenimy to miejsce, to jest doskonałe wydarzenie do takich rozmów – mówił z kolei Lluc Diaz – z Biura Programu Transferu Technologii Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Wiceminister Adam Hamryszczak zapewniał, że branża lotnicza została przez rząd mocno zaakcentowana w „Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”, a lotnictwo, jako krajowa inteligentna specjalizacja, może liczyć na duże wsparcie z poziomu kraju i UE.
- Branża lotnicza może liczyć m.in. na Program Operacyjny Inteligentny Rozwój. W ostatnim czasie wsparliśmy ponad 101 projektów z sektora lotniczego na kwotę dofinansowania 621 mln złotych. Branży lotniczej został dedykowany także specjalny program sektorowy Innolot, z którego zostało zrealizowanych 17 projektów na kwotę dofinansowania ponad 150 mln złotych – mówił Adam Hamryszczak.
Obecna na konferencji Stephanie Foyart – z firmy ABE – współorganizatora targów A&DM dziękowała za dobrą współpracę przy organizacji po raz drugi na Podkarpaciu targów Aerospace and Defense Meetings.
- Wierzę, że spędzą państwo tutaj produktywnie dwa dni. Przyjechały do nas firmy z branży lotniczej z 18 państw, będzie możliwość do rozmów i nawiązania współpracy – podkreślała Foyart.
Podkarpackie Forum Innowacji jest poświęcone wiodącej inteligentnej specjalizacji regionu „Lotnictwu i kosmonautyce”. Podczas wydarzenia zaplanowano kilka debat w dwóch blokach tematycznych: Przyszłość polskiego przemysłu lotniczego oraz Implementacja Polskiej Strategii Kosmicznej.
W dyskusjach, które potrwają cały dzień, biorą udział m.in. przedstawiciele rządu oraz państwowych instytucji i agencji, a także prezesi firm z sektora lotniczego. Eksperckie debaty są okazją do rozmów na temat obecnego potencjału polskiego sektora lotniczego i kosmicznego oraz wykorzystania już istniejących możliwości dla rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw w tych obszarach gospodarczych. Podczas paneli dyskusyjnych będzie też mowa o wdrażaniu Krajowego Programu Kosmicznego na lata 2019-2021. W Podkarpackim Forum Innowacji uczestniczą także przedstawiciele zagranicznych instytucji m.in. Europejskiej Agencji Kosmicznej i Clean Sky 2 Joint Undertaking, NEREUS.
Forum Innowacji rozpoczęło się mocnym akcentem – podpisaniem porozumienia o współpracy pomiędzy województwem podkarpackim a stowarzyszeniem NEREUS w zakresie doradztwa dla Regionalnego Konsorcjum Inkubatora Przedsiębiorczości Europejskiej Agencji Kosmicznej - ESA BIC Poland. Podkarpacie włączyło się w projekt ESA BIC, gdyż niesie on wiele możliwości wsparcia dla początkujących firm – startupów.
NEREUS to Sieć Regionów Europejskich Wykorzystujących Technologie Kosmiczne. Stowarzyszenie zostało zainicjowane w 2007 w Tuluzie. Podkarpackie przystąpiło do sieci w maju 2017 roku, podczas poprzedniej edycji ADM, a dwa lata później czyli w maju 2019 r. marszałek Władysław Ortyl został wybrany do Zarządu NEREUS-a. Działające od 12 lat stowarzyszenie skupia 26 regionów z dziewięciu europejskich krajów. Misją Stowarzyszenia NEREUS jest rozpowszechnienie wykorzystania technologii satelitarnych w całej Europie.
ESA BIC – to koordynowana i prowadzona przez Europejską Agencję Kosmiczną sieć centrów inkubacji biznesowej. Jej celem jest wspieranie startupów, które wykorzystują technologie kosmiczne. Polska przystąpiła do tego grona w 2018 roku, kiedy to Agencja Rozwoju Przemysłu zainicjowała powstanie ESA BIC Poland. ARP jest liderem projektu a Województwo Podkarpackie jednym z trzech krajowych konsorcjów (dwa inne zlokalizowane są w Gdańsku i Krakowie oraz Warszawie, Łodzi i Wrocławiu).
Po podpisaniu umowy NEREUS będzie partnerem doradczym podkarpackiego konsorcjum ESA BIC Poland. Duże doświadczenie NEREUS-a w zakresie wykorzystania danych satelitarnych może przynieść korzyści głownie startupom zainteresowanym działalnością w tym obszarze.
Po całym dniu debat na Forum Innowacji 21 maja – 22 i 23 maja zaplanowano dwa dni intensywnych rozmów firm lotniczych podczas targów Aerospace and Defense Meetings. Targi otworzyli dzisiaj marszałek Władysław Ortyl, Stephanie Foyart, Adam Hamryszczak oraz Roya Ayazi. Wspólnie podkreślali ich znaczenie dla rozwoju branży lotniczej na Podkarpaciu. W otwarciu uczestniczyli licznie podkarpaccy parlamentarzyści, obecna była także wicemarszałek województwa Ewa Draus, wicewojewoda Lucyna Podhalicz oraz wielu gości – uczestników targów.
Targi Aerospace & Defence Meetings Central Europe – Rzeszów 2019 mają łączyć partnerów biznesowych - liderów z branży cywilnej i obronnej przemysłu lotniczego – z mniejszymi kooperantami. Istotnym elementem imprezy jest także promocja branży lotniczej, kosmicznej i zbrojeniowej. W tegorocznej edycji ADM bierze udział blisko 200 firm z 20 krajów.
A&DM są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.
Organizatorami Aerospace & Defence Meetings są ABE - Advanced Business Events i Województwo Podkarpackie. Partnerem strategicznym jest Stowarzyszenie Dolina Lotnicza. Wydarzenie zostało objęte patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Rozwoju.
Artykuł pochodzi ze strony: https://podkarpackie.pl/index.php/107-aktualnosci/6851-targi-a-dm-i-podkarpackie-forum-innowacji-rozpoczete