Jak nie zgubić 15 złotych?
Każdy z nas, osiągający dochody osobiste, zobowiązany jest w wyznaczonych terminach zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych. W przypadku stałych dochodów (np. płace, emerytury) czyni to za nas pracodawca lub ZUS odprowadzając do budżetu państwa okresowe zaliczki. Raz w roku, do końca kwietnia, ustawodawca zobowiązał nas do całościowego rozliczenia się z podatku za ubiegły rok kalendarzowy, przy uwzględnieniu przysługujących nam odliczeń.
Wtedy też, przy rozliczeniu rocznym, kwotę 1 procenta swego podatku mamy możliwość przeznaczyć na szczytną działalność społeczną realizowana przez tzw. organizacje pożytku publicznego. Status takiej organizacji nabywa się decyzją sądu, który zapoznaje się z efektami pracy danej organizacji, jej charakterem i przydatnością dla środowiska. W przypadku pozytywnej oceny, dany pomiot społeczny jest wpisywany na listę Organizacji Pożytku Publicznego prowadzoną przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Aktualny spis OPP, którym przysługuje 1-procentowy odpis od podatku za rok 2012, jest dostępny na stronie http://www.pozytek.gov.pl
Raz jeszcze wyjaśniamy, iż decydując się na przekazanie 1 proc. na rzecz OPP nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów. Czyni to za nas Urząd Skarbowy, który pobiera zadeklarowana kwotę z naszego podatku i przekazuje ją na konto obdarowanej organizacji. Wystarczy jedynie w końcowej części składanej deklaracji PIT wpisać nazwę jednej, wybranej przez nas organizacji oraz jej KRS (nr wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego). Odpis 1 proc. może zadeklarować każdy, także emeryt. I choć wysokość 1 - procentowej darowizny jest wtedy niewielka (10 – 15 zł), ale summa summarum liczy się bardzo w budżecie poszczególnych stowarzyszeń i fundacji.
Większość z nas właśnie w tych dniach przystępuje do rozliczenia się z podatku za rok 2012. Otrzymaliśmy bowiem niezbędne ku temu dokumenty: pracownikom wręczono w firmach deklaracje PIT - 11, emeryci odebrali przesłane przez ZUS deklaracje PIT - 40A. Nie zapomnij więc o odliczeniu 1 proc. Jak wykazują bowiem statystki, robi to wciąż niewielki odsetek podatników. To błąd! To tak, jakby zgubiło się 15 a nawet 50 czy 100 zł (w zależności od kwoty naszego rocznego dochodu). Apelujemy do naszych młodych czytelników. Namówcie waszych dziadków, aby też skorzystali z możliwości odpisu 1 proc. I pomóżcie im to sformalizować za pomocą własnego komputera, wypełniając na podstawie druku otrzymanego z ZUS elektroniczny PIT - 37 dostępny na stronie każdego Urzędu Skarbowego. Następnie, kierując się podaną wskazówką, PIT ten prześlecie do fiskusa także drogą elektroniczną. To dla was, zapewne, będzie dziecinne proste! Na cytowanej wyżej liście OPP jest również kilka Stowarzyszeń z terenu gminy Trzebownisko uprawnionych do otrzymania 1 proc. Oto ich dane:
Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Sprawnej Inaczej w Trzebownisku o nr KRS: 0000014568
Stowarzyszenie Przyjaciół Trzebowniska o nr KRS: 0000274030
Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci i Młodzieży oraz Ich Rodzin "JADWIŻANIE" w Wólce Podleśnej o nr KRS: 0000323701
Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Rodzinie „AGAPE” w Zaczerniu o nr KRS: 0000048565
Stowarzyszenie Przyjaciół Podkarpackiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w Jasionce o nr KRS:0000056283
Stowarzyszenie Ludowego Klubu Sportowego w Trzebownisku o nr KRS: 000015553
1% podatku można również przekazać na Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP nr KRS: 0000116212 - ze wskazaniem jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu naszej gminy.