Społeczność Łukawca ma nowy dom ludowy
Społeczność Łukawca ma nowy dom ludowy
2019-01-30
Działające od 67 lat Koło Gospodyń Wiejskich w Łukawcu Dolnym wpisało do swej kroniki kolejną znaczącą datę. W sobotę, 26 stycznia 2019 roku, panie z „Dołu” otrzymały do dyspozycji nową siedzibę KGW. Wprawdzie obiekt ten otrzymał rangę domu ludowego, trzeciego w rozległym Łukawcu, to właśnie panie z KGW odebrały od sołtysa przysłowiowe klucze. Jednakże szefowa koła Anna Kuźniar, wciąż powtarza: - Dom będzie służył całej społeczności, wszystkim organizacjom. Już w trakcie ferii szkolnych chcemy zaprosić najmłodszych łukawian na kursy kulinarne. Powstały znakomite warunki dla spotkań ludzi o wspólnych zainteresowaniach, przykładowo, chętnych do wspólnego śpiewania, czy nauki tańca… A może uda się też zebrać amatorów gry w szachy czy warcaby, nie mówiąc już o brydżu sportowym. Wszak w latach sześćdziesiątych ub. wieku Łukawiec słynął z turniejów w tych dyscyplinach; do klubokawiarni w Domu Ludowym na Golonkówce oraz do Klubu Młodego Rolnika w starym Domu Ludowym na „Dole”, z całej okolicy ścigali pasjonaci szachowo – brydżowych zmagań….
Tradycyjnym zwyczajem przecięto wstęgę, zaś ksiądz proboszcz nowy dom ludowy poświecił. Taki ceremoniał odprawiono również przy pamiątkowych tablicach zawieszonych tuż przy drzwiach wejściowych, upamiętniających jubileusze Odzyskania Niepodległości. Jedną, jak widać na powyższej fotografii, wmurowano już w roku 1928, kilka lat po wybudowaniu obiektu. Wtedy to bowiem na Łukawcu Dolnym stanął murowany budynek na użytek jednoklasowej szkoły im. królowej Jadwigi; podobny obiekt, staraniem ówczesnego wójta Łukawca Jana Kuźniara, wzniesiono na Golonkówce; ta placówka nosiła imię Władysława Jagiełły. Obydwa budynki służyły łukawskiej oświacie aż do roku 2015. W latach 1925 - 1977 prowadzono tu zajęcia szkolne, przy czym po II wojnie, gdy w pełni uruchomiono nową szkołę na tzw. Gromadzówce, w szkołach staruszkach spotykali się jedynie uczniowie klas pierwszych. W następnych dziesięcioleciach (1978 – 2015) korzystały z nich przedszkolaki, aż do chwili, gdy Łukawiec otrzymał nowe supernowoczesne przedszkole wzniesione obok Zespołu Szkół. Dawną szkółkę na Golonkówce dosięgły w ubr. spychacze przygotowujące teren pod rondo komunikacyjne, zaś dawna szkoła – przedszkole na „Dole”, po gruntownej modernizacji, od stycznia 2019 roku pełni rolę domu ludowego. Remont, umożliwiający wyposażenie niemal stuletniego budynku w urządzenia eksploatacyjne godne XXI wieku, stał się możliwy dzięki środkom uzyskanym ze sprzedaży starego domu ludowego, Uroczystość oddania do użytku nowej placówki zgromadziła cały wiejski aktyw z sołtysem Mariuszem Więckiem oraz proboszczami na czele; na zdjęciu poniżej m.in. ks. Jerzy Kowal i ks. Marek Chorzępa. Zaproszenie na spotkanie przyjęli wójtowie Lesław Kuźniar i Sławomir Porada, a także przewodnicząca Rady Gminy Bernadetta Świątek.
Domy Ludowe, obecne w krajobrazie niemal wszystkich sołectw gminy Trzebownisko, są niekwestionowaną wizytówką naszej lokalnej społeczności. Dzięki systematycznym pracom remontowo - adaptacyjnym, w pełni spełniają warunki nowoczesnych obiektów użyteczności publicznej. Przykładem takich przedsięwzięć jest choćby obecny stan Domu Kultury w Zaczerniu, którego metryka sięga roku 1933. Po gruntownej modernizacji w latach 2013 – 2015 zaczerski Dom jest m.in. siedzibą Muzeum Regionalnego i fili Biblioteki Gminnej. Duża sala na piętrze, niegdyś goszcząca pierwsze w powiecie kino panoramiczne, po przebudowie gromadzi zaczernian na wiejskich zebraniach oraz środowiskowych imprezach kulturalnych. Obok ćwiczy orkiestra, spotykają się uczestnicy kursu tańca, miłośnicy zumby czy seniorzy na zajęciach z aerobiku. Jeden z najokazalszych domów ludowych w okolicy stanął w 2011 roku w najmniejszej miejscowości gminy - w Tajęcinie. Wykorzystano środki ze sprzedaży mienia wiejskiego pod działki budowlane. Również w Tajęcinie organizowane są masowe imprezy kulturalne o zasięgu gminnym, w tym festiwal ciasta świątecznego.
Materiał przygotował Ryszard Bereś
Czytano: 4383 razy