Dzień Niepodległości 2019 – tak świętowaliśmy w całej gminie
Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, rangę święta państwowego uzyskało dopiero w roku 1937. W latach II wojny wszelkie patriotyczne obchody były zakazane; za takie przedsięwzięcia groziły represje ze strony hitlerowskiego okupanta, także śmierć. W okresie powojennym oraz w latach PRL-u, do roku 1980, rocznicę 11 Listopada obchodzono głównie w kościołach; wierni uczestniczyli w uroczystych mszach w intencji Wolnej Ojczyzny.
Tę wzniosłą tradycję kultywuje się do dziś. 11 listopada br. także w naszej gminie we wszystkich parafiach odprawiono msze święte. Towarzyszyły im specjalne akcenty. M.in. ołtarz kościoła pw. Dobrego Pasterza w Nowej Wsi otrzymał piękną oprawę z biało – czerwonych kwiatów (patrz zdjęcia). Stanęły poczty sztandarowe. Defilowali strażacy i młodzi strzelcy…
W tych listopadowych dniach odświętny wygląd przybrały miejsca pamięci narodowej. Przy pomnikach na część naszych ziomków poległych i pomordowanych w latach wojen – w Trzebownisku, w Stobiernej oraz w Łukawcu, przy tablicy koła kościoła w Łące, przy krzyżu katyńskim w Terliczce pojawiły się kwiaty, znicze i biało – czerwone flagi. Zwyczajem już kilkunastoletnim, apel poległych z udziałem kompanii WP odprawiono przy pomniku w Zaczerniu. Okolicznościowe wystąpienie wygłosił wójt gminy Lesław Kuźniar. Po salwie karabinowej żołnierzy OTK i złożeniu kwiatów, odbył się koncert pieśni patriotycznych. W niedzielę, na wspólne śpiewanie do Domu Strażaka w Łące zaprosiło mieszkańców Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne „Wszyscy Razem”.
Specjalny program poświecony 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości zrealizowały poszczególne szkoły. Najpierw nasi najmłodsi obywatele przystąpili do ogólnopolskiej akcji zbiorowego śpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”. Miało to miejsce w piątek na szkolnych apelach i akademiach. Ich rozpoczęcie wyznaczono dokładnie na godz. 11.11. W Zespole Szkół w Wólce za wizualną oprawę tej części obchodów służyła ekspozycja zatytułowana „Polskie symbole narodowe”; wystawiono prace, jakie napłynęły w ramach gminnego konkursu plastycznego.
Natomiast wieczorem, w sali gimnastycznej wólczańskiej szkoły już po raz piaty rozbrzmiał koncert „POLSCE ŚPIEWAM”. W repertuarze znalazły się pieśni i piosenki legionowe, żołnierskie, partyzanckie, a nawet biesiadne. Przed mieszkańcami Wólki zaprezentowały się grupy śpiewacze reprezentujące jakby poszczególne środowiska tej miejscowości. Najpierw wystąpili ludzie w mundurach – strażackich i wojskowych, potem oklaskiwano chórek złożony z rodziców i ich pociech, po nich na scenie pojawiły się panie z Koła Gospodyń Wiejskich, i na koniec – spora grupa chóralna złożona z nauczycieli i wychowawców. Podkład muzyczny poszczególnych utworów przygotował zespół muzyczno-wokalny uczniów pod opieką Tomasza Piwowara. Uczniowie zachwycili też w specjalnym programie choreograficznym; oryginalny układ taneczny powstał pod kierunkiem Anny Micał.
Rzecz jasna, popisy wokalne poszczególnych grup, dzielnie wspierali zebrani na sali widzowie, w tym wicewójt gminy Sławomir Porada. Więcej zdjęć z imprezy w Wólce Podleśnej opublikuje wkrótce na Facebooku strona mieszkańców „Gmina Trzebownisko”. Link:
https://www.facebook.com/pg/Gmina-Trzebownisko-1087729637961889/photos/
Materiał przygotowali Ryszard Bereś i Radosław Sworszt