KONKURS NA ZDJĘCIE Z OBCHODÓW ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 2021. CENNA NAGRODA ZA NAJCIEKAWSZĄ FOTOGRAFIĘ!
KONKURS NA ZDJĘCIE Z OBCHODÓW ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 2021. CENNA NAGRODA ZA NAJCIEKAWSZĄ FOTOGRAFIĘ!
2021-11-08
Publikowane w tym materialne zdjęcia pochodzą z gminnego archiwum. Ilustrują przebieg obchodów Święta Niepodległości 11 Listopada w poszczególnych sołectwach naszej gminy przed kilku laty, głównie w roku jubileuszu 100-lecia Niepodległości. Z satysfakcją wspominamy tamte imprezy: kolorowe pochody i koncerty młodych, uroczyste radosne wieczornice, różne konkursy plastyczne ale i wokalne, m.in. pod hasłem „Polsce śpiewam”. Otwarty w roku 2018 w Nowej Wsi, obok autostrady A4, park 100-lecia, mocno podrósł i dziś pięknie służy zabawie i rekreacji, czego potwierdzeniem były m.in. piknik rodzinny urządzony w połowie sierpnia br.
Niestety, tegoroczne obchody 11 Listopada będą inne niż te prezentowane na archiwalnych fotografiach. Inna też będzie atmosfera im towarzysząca. Tak dzieje się już drugi rok z rzędu za sprawą pandemii i zagrożenia śmiercionośnym wirusem COVID-19. Atak czwartej fali pandemii nie omija też Podkarpacia. Również w naszej gminie notuje się kolejne przypadki zarażenia wirusem, w tym w szkołach. Wśród dorosłych chorują głównie osoby, które zlekceważyły możność przyjęcia szczepionki. Ostatnio na tych łamach stanowczo sygnalizowałem niebezpieczeństwo kolejnego ataku epidemii i cytowałem ostrzeżenia medyków. Wtedy liczba w pełni zaszczepionych mieszkańców gminy wynosiła 8497 (tj. 37,5 proc. ogółu mieszkańców). Stan na dziś to 9345 osób (tj. 41,3 proc. populacji gminnej). Jest mi smutno, że w okresie 3 minionych miesięcy na taki krok ratujący życie zdecydowało się zaledwie 848 moich ziomków, i to w sytuacji gdy tak poszukiwany na początku br. preparat, dziś dostępny jest w każdej chwili.
Tak więc, jakby na własne życzenie, także tegoroczne uroczystości Święta Niepodległości będą skromne, z zachowaniem podstawowych zasad sanitarnych (dystans, maseczki). Ze zrozumiałych względów zdecydowano o ograniczeniu do minimum imprez lokalizowanych w salach gimnastycznych szkół czy w domach ludowych. W większości sołectw, po mszach św. w intencji Ojczyzny, zaplanowano krótkie spotkania na powietrzu obok miejsc pamięci narodowej.
Tradycyjnym już zwyczajem, obchody w gminie zainauguruje 9 listopada (wtorek) impreza w Zaczerniu. Po mszy św. (początek o godz. 17) w zaczerskiej świątyni, również z udziałem kompanii 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, przed pomnikiem na cześć mieszkańców którzy oddali życie w trakcie wojen światowych, odprawiony zostanie – według wojskowego rytuału – apel poległych. Po salwie honorowej delegacje złożą biało – czerwone wiązanki. Następnego dnia (środa) w zaczerskiej Szkole Podstawowej planowane są uroczyste apele uczniów, urządzone w dwu grupach. Tego samego dnia (10 bm.) w Łukawcu Górnym po mszy św. w kościele parafialnym (początek o 17), delegacje organizacji działających w Łukawcu złożą kwiaty przed pomnikiem ofiar wojen z terenu wsi, usytuowanym w 2018 r. obok remizy OSP.
Oto w skrócie program uroczystości planowanych na 11 listopada w innych sołectwach gminy:
- Jasionka – cześć bohaterom wojen złożą strażacy, gospodynie z KGW, członkowie Rady Sołeckiej stając po nabożeństwie w kościele przed kamieniem Grunwaldzkim tuż obok Domu Strażaka;
- Łąka – po mszy św. (wyznaczonej na godz. 10) biało - czerwone wiązanki i znicze znajdą się przed tablicą na cześć zabitych i zamordowanych mieszkańców z terenu parafii oraz przed obeliskiem upamiętniającym bitwę warszawską;
- Stobierna – kolejny raz wieś chce oddać cześć ofiarom pacyfikacji Stobiernej przez hitlerowców w lipcu 1943 r.; kwiaty złożone będą na zbiorowej mogile a także przed pomnikiem i kamieniem Grunwaldzkim przy ZS nr 1; na Krzywem znicze mają zapłonąć przy pamiątkowej tablicy na placu przed SP nr2; w trakcie mszy w kościele parafialnym (godz. 17) ma wystąpić chór męski ECHO;
- Trzebownisko – symboliczny biało – czerwony bukiet pod tablicą wmurowaną w ścianę kościoła przypomni zasługi ks. kpt. Józefa Czyża, żołnierza AK, pierwszego proboszcza tej parafii; uroczysty wystrój otrzyma tego dnia również pomnik Walki i Męczeństwa obok trzebowniskiej szkoły;
- Wólka Podleśna – przewidziano złożenie kwiatów przed odnowionym pomnikiem Ofiar Walk o Narodowe i Społeczne Wyzwolenie.
Przygotowane imprezy, choć skromne, niewątpliwie warte będą udokumentowania. Dlatego też zapraszamy naszych Czytelników, zwłaszcza tych młodszych wiekiem, do konkursu na najciekawsze zdjęcie z obchodów 11 Listopada 2021. Zwłaszcza iż dziś fotografować może każdy, wystarczy smartfon oraz dobre oko i pomysłowość fotografującego. Pstryknięte zdjęcia (w trakcie nabożeństw, w miejscach pamięci narodowej, na okolicznościowych spotkaniach) proszę przesłać na adres rberes@op.pl w terminie do 15 listopada. Autor najciekawszej pracy otrzyma w nagrodę specjalny egzemplarz monografii gminy „Trzebownisko – odkrywamy dziedzictwo”, z okolicznościową dedykacją autora monografii oraz Wójta Gminy.
Tekst i zdjęcia Ryszard Bereś
Czytano: 867 razy