Ocalić smak chleba, zachować tradycję. Gminne dożynki w Trzebownisku
Ocalić smak chleba, zachować tradycję. Gminne dożynki w Trzebownisku
2018-08-24
Chlebek 2018, nawet rodem z piekarni GS w Jasionce, ma niewiele wspólnego z tym, jaki wypiekały trzebowniskie gospodynie jeszcze 50 lat temu. Pamiętam, iż moja Babcia Aniela wyciągała z domowego pieca sześć 3,5 – kilogramowych pachnących bochnów; starczały na potrzeby całej trzypokoleniowej rodziny na dwa, trzy tygodnie. Dziś, tak samo smakujące i kojące nozdrza rarytasy, oferuje - jako jedyna w gminie - domowa piekarnia CHLEBUŚ Państwa Barłogów. Do przygotowania ciasta i wypieku stosują oni niemal ten sam sprzęt i takie same receptury, co pół wieku temu. Byliśmy tam z kamerą; minuta po minucie dokumentowaliśmy ten specyficzny chlebowy „rytuał”. Niedowiarkom proponujemy obejrzenie filmu z tej reporterskiej wizyty, opatrzonego tytułem „Łukawiec: chlebek jak u Babci”. Przypominamy adres klipu:
https://www.youtube.com/watch?v=E7bWt4J1Prc
https://www.youtube.com/watch?v=E7bWt4J1Prc
W niedzielę, 19 sierpnia, ów babciny bochen chleba, starostowie gminnych dożynek 2018 Grzegorz i Sylwia Tomakowie z Trzebowniska, wręczyli gospodarzom uroczystości - naszym wójtom Lesławowi Kuźniarowi i Sławomirowi Poradzie. Impreza miała miejsce na stadionie LKS w Trzebownisku. Program Święta Plonów 2018 otworzyła msza polowa celebrowana pod przewodnictwem trzebowniskiego proboszcza ks. Ryszarda Miśniaka. Było to jedno z ostatnich nabożeństw odprawionych w Trzebownisku przez ks. Miśniaka; wkrótce kończy on swą 9 - letnią misję gospodarza parafii św. Wojciecha i Niepokalanego Poczęcia NMP.
Główną częścią dożynkowej imprezy była ekspozycja i konkurs wieńców reprezentujących wszystkie sołectwa. Tradycyjnie, wieńce zaprojektowały i własnoręcznie uwiły członkinie tamtejszych KGW oraz Stowarzyszenia „Wszyscy Razem” z Łąki. Wśród żeńców nie brakło też reprezentacji pań z Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej z Jasionki. Było co podziwiać! Do wykonania wieńców użyto nie tylko kłosów zbóż oraz ziarna, ale też kwiatów, ziół, owoców i warzyw, a także innych eksponatów wzbogacających pokaz. Żeńcy z Terliczki przygotowali nawet całe widowisko żniwne z udziałem lalek. Wszystkie te pomysły znalazły uznanie zarówno komisji konkursowej jak i budziły spore zainteresowanie przybyłej publiczności. Oceńcie, zresztą, Państwo sami.
Uwite wieńce opiewały zarówno żmudną pracę na roli jak też zawierały istotne treści religijne oraz społeczno – patriotyczne. M.in. nawiązywały do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Najciekawsze propozycje otrzymały wyróżnienie jury, które szczególne słowa uznania skierowało do grup reprezentujących KGW w Trzebownisku, KGW nr 2 w Jasionce, w Wólce Podleśnej, Stobiernej i w Terliczce.
Jak każdego roku, gminne dożynki to najlepsza sposobność, aby nagrodzić i wyróżnić ludzi szczególnie zasłużonych dla rozwoju gminy, w tym na rzecz gospodarki żywnościowej. Cztery osoby otrzymało tytuł „Zasłużony dla gminy Trzebownisko”. W kategorii „Działalność społeczna” dyplomy oraz statuetki otrzymali: Wanda Kosior z Zaczernia, Józef Cyrek ze Stobiernej oraz Radosław Piela ze Stobiernej. Natomiast w kategorii „Działalność społeczno-gospodarcza” statuetkę otrzymał Kazimierz Janik z Trzebowniska. Ponadto, na wniosek Podkarpackiej Izby Rolniczej wręczono Honorowe Odznaki św. Izydora Oracza dla: Mirosława Cieśli z Trzebowniska oraz Andrzeja Pikora i Małgorzaty Pikor z Trzebowniska.
Organizatorem imprezy była Gmina Trzebownisko, wsparta pomocą trzebowniskiego aktywu: członkiń Koła Gospodyń Wiejskich, Rady Sołeckiej, działaczy LKS oraz strażaków. To oni czuwali nad tym, aby licznie zgromadzeni mieszkańcy z całej okolicy mogli bezpiecznie bawić się i relaksować, oklaskując występy zespołów GOK, a także gwiazd polskiej estrady: dyskotekowej grupy dance MARKUS P oraz znanego i zasłużonego zespołu muzyki pop FORMACJA NIEŻYWYCH SCHABUFF. Za kilka dni na społecznościowym kanale „Gmina Trzebownisko” znajdą się filmowe reportaże z gminnych dożynek 2018, w tym klip z fragmentami występów cytowanych zespołów. Przypominamy adres strony głównej kanału:
https://www.youtube.com/channel/UC7CTNLbX1Pq9KNLLJL9R2kA
Tekst i zdjęcia:
Ryszard Bereś
Zbigniew Szwagiel
Czytano: 4958 razy