110 lat szkoły w Wólce Podleśnej
110 lat szkoły w Wólce Podleśnej
2023-06-23
7 czerwca 2023 r. w Wólce Podleśnej odbyła się uroczystość z okazji 110-lecia powstania szkoły, która była powiązana z dniem patrona szkoły. Jubileusz 110-lecia szkoły, jak podkreśliła w swoim przemówieniu Dyrektor szkoły – pani Renata Poźniak, to wyjątkowa chwila, wobec której nie można było zostać obojętnym. Skłania bowiem do refleksji i przemyśleń. To również niepowtarzalna okazja do wspomnienia tego, co było i tych, którzy odeszli, pochylenia się nad teraźniejszością i snucia planów na przyszłość. Podkreśliła również, że szkoła w Wólce Podleśnej dawniej, jak i dziś nie jest jedynie instytucją, czy budynkiem. Była, jest i będzie zwartą społecznością, stworzoną przez pokolenia uczniów, nauczycieli i pracowników. Tworzyli ją i tworzą Ci, którzy oddali jej swoje serce, umiejętności i czas. Wspomniała, że przez wszystkie lata gromadzili się wokół niej ludzie twórczy, kreatywni, poszukujący nowych rozwiązań, otwarci na potrzeby uczniów, kochający dzieci i młodzież. W swoim przemówieniu nawiązała do sylwetki patrona szkoły – Świętej Królowej Jadwigi, która stanowi wzór do naśladowania, a cała społeczność szkolna stara się postępować zgodnie z dewizą Świętej: „Żyj mądrze i czyń dobro”.
Tę wyjątkową uroczystość zaszczycili swoją obecnością Jego Ekscelencja Biskup Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej Jan Wątroba, księża Dekanatu Rzeszów Północ, Marek Sitarz – Wicestarosta Rzeszowski, Marek Zaleśny – przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Lesław Kuźniar – Wójt Gminy Trzebownisko, Bernadetta Świątek – Przewodnicząca Rady Gminy, Józef Lech – Radny Gminy Trzebownisko i sołtys Wólki Podleśnej, Grzegorz Paczocha – Dyrektor Centrum Oświaty w Trzebownisku, Wiesław Sierżęga – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Trzebownisku, Damian Grzesik – Prezes LKS Leśna Wólka Podleśna, Emilia Ożóg – Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Wólce Podleśnej, Marek Prucnal – przedstawiciel Banku Spółdzielczego w Jasionce, Józef Fedan – były wójt Gminy Trzebownisko. Ponadto byli kierownicy i dyrektorzy szkoły: Olga Mach, Wacław Kuziara, Grażyna Kloc i Wiktoria Budzisz, emerytowani nauczyciele i pracownicy obsługi, dyrektorzy i wicedyrektorzy szkół z terenu gminy oraz przedstawiciele Rady Rodziców Zespołu Szkół w Wólce Podleśnej.
Obchody Dnia Patrona i 110 – lecia powstania szkoły zbiegły się z 40. rocznicą erygowania parafii w Wólce Podleśnej. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele parafialnym, którą celebrował Jego Ekscelencja Biskup Ordynariusz Jan Wątroba w intencji całej społeczności szkolnej i parafian. Kolejna część uroczystości odbyła się w szkole. Po powitaniu przez Dyrektora, przemówieniach gości i wręczeniu przez nich okolicznościowych upominków, odbyło się przedstawienie przygotowane przez uczniów i nauczycieli. W rozmowie wnuczki z dziadkiem zostały przybliżone dzieje szkolnictwa w Wólce Podleśnej. W dalszej części publiczność obejrzała wybrane sceny z życia królowej Jadwigi, które zostały wzbogacone tańcem, średniowieczną muzyką i występami solistów. W ostatniej części przedstawienia uczniowie w czasie przerwy lekcyjnej opowiedzieli o tym, jak obecnie wygląda ich szkolne życie. Wszyscy przybyli na uroczystość mogli także podziwiać wystawę archiwalnych dokumentów i zdjęć, prace plastyczne uczniów: „Szkoła moich marzeń”, „Święta Jadwiga – nasza patronka” oraz wystawę pokonkursową konkursu kaligraficznego, gdzie przepisywano hymn szkoły. Po części oficjalnej zaproszeni goście, nauczyciele i pracownicy szkoły udali się na poczęstunek do Domu Ludowego.
Obecnie w Zespole Szkół w Wólce Podleśnej podejmowanych jest wiele inicjatyw naukowych, kulturalnych i społecznych. Duża część takich wydarzeń weszła już na stałe do kalendarza imprez szkolnych, wzbogacając jej ofertę dydaktyczną. Jednym z nich jest Gminny Konkurs Ekologiczny, którego celem jest promowanie zdrowego stylu życia. Tradycją szkoły stał się także koncert pieśni patriotycznych „Polsce śpiewam”, w którym biorą udział wszystkie działające w Wólce Podleśnej koła i stowarzyszenia, np. Koło Gospodyń Wiejskich, OSP, LKS „Leśna”.
Oganizowane są również: Gminny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej, Gminny Konkurs Matematyczny dla klas III i VII oraz Gminne Konkursy Plastyczne - „Polskie Symbole Narodowe”, „Szopka Bożonarodzeniowa”, „Palma i Pisanka Wielkanocna”. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży z terenu gminy Trzebownisko cieszy się poetycki konkurs „O pióro Ks. Jana Kalinki” - poety i byłego proboszcza parafii w Wólce Podleśnej. Podejmowane przez szkołę inicjatywy poszerzające wiedzę i zainteresowania uczniów to m.in.: Żywa lekcja biologii i historii, „Dzień Świętego Patryka”, „Dzień Europejski”, „Dzień Bezpiecznego Internetu”, „Spotkanie z robotyką”, „Narodowe czytanie”, „Tydzień Be fit”, „Dzień warzywno-owocowy”, „Szkolny Dzień Życzliwości”. Realizowane są także liczne projekty oraz innowacje pedagogiczne, m.in.: „Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej”, „Szkoła z pasją”, „Jestem EKO”, „Odkrywamy Polskę”, „Lubię Matematykę”, „BohaterOn”, “Finansoaktywni”, „Elementy integracji sensorycznej na zajęciach świetlicy szkolnej”, „Tworzenie jest cool”.
Od bieżącego roku szkolnego placówka bierze udział w projekcie „Laboratoria przyszłości”, dzięki czemu zakupiony został dodatkowy sprzęt i pomoce naukowe, m.in. drukarka 3D, roboty wykorzystywane na lekcjach informatyki, aparat cyfrowy, mikroskopy czy sprzęt do pracy na zajęciach techniki. Pozyskanie takich narzędzi pozwala na organizację Pikników Naukowych, podczas których uczniowie zdobywają wiedzę z różnych dziedzin, np. robotyki, programowania, fotografii. W szkole działają liczne koła zainteresowań, m. in. Szkolne Koło Mediatorów Rówieśniczych, Szkolne koła Caritas i Wolontariatu, Szkolny Klub Sportowy oraz Koło Turystyczne. Uczniowie biorą udział w konkursach przedmiotowych, plastycznych, muzycznych i sportowych na różnych szczeblach, odnosząc liczne sukcesy. Wśród nagrodzonych są także laureaci i finaliści kuratoryjnych konkursów przedmiotowych i tematycznych.
Justyna Polanowska
Dariusz Czyjt
Dariusz Czyjt
Czytano: 1002 razy