Jaskra pod kontrolą
W Polsce problem jaskry może dotyczyć nawet 800 tys. osób. Szacuje się, że tylko połowa z nich została zdiagnozowana. Powodem jest niska świadomość społeczna oraz bezobjawowy przebieg choroby - w 90% przypadków jaskra przebiega bezobjawowo[3]. Osoby nieświadome swojego schorzenia dowiadują się o nim przypadkowo podczas rutynowej wizyty u lekarza lub w momencie pojawienie się widocznych i nieodwracalnych ubytków nerwu wzrokowego. W Polsce aż 70% przypadków jaskry wykrywana jest w jej zaawansowanym stadium kiedy na uratowanie wzroku jest już za późno.
Wierzymy, że zaangażowanie w realizację programów wczesnego rozpoznania jaskry i działania edukacyjne zmierzające do wzrostu świadomości Polaków w tym zakresie mogą tę sytuację zmienić a tym samym uratować wzroku wielu chorym. Szczególną uwagę zwracamy tu na osoby z rodzinnym występowaniem, czyli I stopień pokrewieństwa – rodzice, rodzeństwo, ponieważ ten czynnik zwiększa nawet 8-krotnie ryzyko zachorowania[4].
Kampania edukacyjna „Jaska nie boli – kradnie wzrok” została zainicjowana przez Stowarzyszenie Chorych na Jaskrę w celu zmotywowania Polaków do wykonywania badań diagnostycznych. Partnerami akcji są Polskie Towarzystwo Okulistyczne, Sekcja Jaskry Polskiego Towarzystwa Okulistycznego oraz Polski Związek Niewidomych. W ramach kampanii prowadzone są działania edukacyjne na temat choroby. Kampania rozpoczęła się wraz ze Światowym Tygodniem Jaskry przypadającym w 2015 roku na 8-14 marca.
Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom Stowarzyszenie Zdrowych Miast Polskich przygotowało projekt efektywnego programu badań przesiewowych w kierunku wczesnego rozpoznania jaskry występującej rodzinnie.
Załączniki:
[1] WHO, Glaucoma is second leading cause of blindness globally, http://www.who.int/bulletin/volumes82/11/feature 1104/en/index1.html.
[2] Quigley HA, Broman AT, The number of people with glaucoma worldwide in 2010 and 2020. Br J Ophthalmol 2005;90: 262–267.
[3] GUS, 2007. Stan zdrowia ludności Polski w przekroju terytorialnym w 2004 r.
[4] Glaucoma Australia (www.glaucoma.org.au)
Materiał pochodzi ze strony: http://szmp.pl/strona-157-jaskra_pod_kontrola.html