homemapkontakt Czcionka: Zmniejsz czcionke Normalny rozmiar Powiększ czcionkę /  Kontrast Wersja kontrastowa Dla niesłyszących  /​  BIP  / fbtw /  jezykjezyk angielski

Finał rundy jesiennej – dokąd suną nasze orły?

Finał rundy jesiennej – dokąd suną nasze orły?
2012-11-21


    Pytanie za sto punktów: kto wie na czym polega zabawa w klasy, gra w „kiczkę”, „zośkę”, „kampę”, czy „cztery ognie”. Zapytajcie o to swoje babcie i dziadków. To najpopularniejsze atrakcje sportowe pokolenia roczników lat trzydziestych i czterdziestych ubiegłego wieku. Grano „szmaciankami”, pierwsze piłki skórzane trafiły z Ameryki od trzebowniczan, którzy tam emigrowali za chlebem. Zimą grano w hokeja na sadzawkach oraz na Wisłoku. W niedziele zaś obowiązkowo organizowano konne kuligi. Miejscem zabawy ale i sportowej rywalizacji dla ówczesnych nastolatków Trzebowniska i Nowej Wsi były głownie tereny pastwiska nad Czarną rzeką i Mrowlą. To tzw. siajba i próchnica kształtowała umiejętności i sportowe charaktery przyszłych mistrzów LZS - owskich drużyn.
    Była wiosna 1945. Swój pierwszy mecz, po strasznej wojnie, chłopaki z Trzebowniska rozegrali z kolegami ze Staromieścia. Boisko wytyczono na staromiejskich łąkach na tzw. wlacówce. Zawodnicy kiwali się na bosaka i bez koszulek. Spodenki przynieśli z domu, każdy więc paradował w innym kolorze i …fasonie. Potem konnym wozem Henka Kogutka pojechali na mecz do Bratkowic i rozgromili przeciwnika 11:0. Jak wspomina Julian Bereś, dopiero w 1947 roku  udało się pozyskać 15 par butów nabijanych korkami. Poniższe zdjęcie, wykonane w 1953 roku poświadcza, że  wieś dorobiła się reprezentacji godnej ligi powiatowej. Od lewej: Stanisław Motyka (kapitan), Stanisław Lachtara (bramkarz), Jerzy Szluz, Stanisław Bieniek, Czesław Szluz, Mieczysław Pieczonka, Aleksander Tomasik, N.N. Aleksander Rzeszutek, Stanisław Tomaka. Tadeusz Noworól.

 

 
    Ludowy Zespół Sportowy w Trzebownisku, ale też kluby działające w sąsiednich gromadach, stały się kolebką wychowującą sportowe talenty - na skalę województwa, kraju a nawet Europy. Na „siajbie” za Czarną rzeką uczył się tajników gry w nogę Stanisław Majcher, przez 8 sezonów bramkarz I - ligowej „Stali” Rzeszów”. Staszek trzykrotnie stanął w bramce polskiej reprezentacji narodowej, m.in. 2 października 1966 na stadionie w Chorzowie. Wtedy to, w eliminacjach ME, Polska wygrała z Luksemburgiem 4:0. Stanisław Majcher czterokrotnie zwyciężył w plebiscycie NOWIN na Najlepszego Sportowca Roku Polski Południowo - wschodniej. Już w 1949 roku do „Stali” powędrował 15 – letni Julian Bereś, a zaraz po nim Emil Pieczonka. Ze „Stalą” związał swą karierę siostrzeniec Stanisława Majchra, Józef Majcher. W latach osiemdziesiątych składy piłkarskich zespołów Rzeszowa zasilili m.in. Zbigniew Pieczonka oraz Paweł Kloc, któremu koledzy nadali sympatyczny przydomek „Perła”. Podporą drużyny zapaśników w ZKS „Stal” był m.in. Edward Szałęga, trzykrotny wicemistrz Polski. Gdy Trzebownisko kształtowało piłkarskie talenty Rzeszowszczyzny, Nowa Wieś stała się w latach osiemdziesiątych stolicą podkarpackiego łucznictwa. W Klubie PIAST, i jego I – ligowej sekcji łuczniczej, trenowali członkowie kadry narodowej, uczestnicy mistrzostw rangi europejskiej i światowej. Z kroniki Klubu zaczerpnijmy tylko kilka nazwisk: Bernadeta Tomaka, Grzegorz Nowak, Jan Szeliga, Janusz Tomaka, Krzysztof Czyrek, Wiesław Woźny, Janusz Miękisz.
    Głównym źródłem sukcesów kilku pokoleń sportowców gminy Trzebownisko była, po wielekroć, znakomita praca nauczycieli w.f. Z braku miejsca, tylko dwa przykłady: Jan Przygórzewski i Władysław Grela. Ich nastoletni wychowankowie z Gminnej Szkoły Zbiorczej w Trzebownisku, w połowie lat siedemdziesiątych,  byli na boisku i bieżni nie do pokonania. Wygrywali w powiecie i w województwie. To tej drużynie, w dowód uznania, wręczał puchar sam legendarny Kazimierz Górski. Pięć lat później, drużyna klasy VI obroniła tytuł Mistrzów Szkolnej Ligi Trampkarzy. Autorami zwycięstwa byli (na zdjęciu stoją od lewej): Darek Krawiec (kapitan), Mirek Rzeszutek, Zbyszek Pieczonka, Robert Szwagiel, Sławek Pieczonka, Dariusz Miłek, Zbyszek Szluz, Janusz Tomaka, opiekun Jan Kościak. W pierwszym rzędzie: Darek Kula, Kazimierz Rusin, Grzegorz Bereś, Zbyszek Sołtys i Wiesław Woźny. Choć minęło 30 lat, niektórzy do dziś pozostali wierni piłce. M.in. Zbigniew Pieczonka szkoli kolejny narybek piłkarskich talentów w Łukawcu.   

 


    Wiele różni współczesny sport i sportowych mistrzów od realiów w jakich żyli i ćwiczyli ich poprzednicy w połowie ubiegłego stulecia. Inne były stadiony, inna sportowa moda, nie mówiąc już o gażach zawodników. Jest jednak coś, co łączy wszystkie te sportowe pokolenia: pasja, wola walki, chęć bycia najlepszym. To cechowało Stanisława Majchra i jego rówieśników, to winno zachęcać do sięgania po nowe rekordy ich następców. Zwłaszcza, iż mają do dyspozycji coraz bogatszą ofertę urządzeń sportowo – rekreacyjnych, na czele z naszą wizytówką – Gminnym Ośrodkiem w Nowej Wsi. Jak wiadomo, trzebowniska gmina ma w tym zakresie szczególne osiągnięcia, co potwierdził ostatnio tytuł „Inwestor na Medal 2012” w konkursie BUDOWNICZOWIE POLSKIEGO SPORTU. Obok sporych środków jakie rokrocznie idą na rozbudowę sportowej infrastruktury, budżet gminy dotuje bieżące funkcjonowanie klubów. W 2012 roku będzie to łączna kwota prawie 419 tysięcy złotych, średnio 46 tysięcy na klub. Jak środki te są wykorzystywane? Czym żyją kluby w poszczególnych ośrodkach? Okazją do prezentacji ich działalności niech będzie półmetek sezonu piłkarskiego 2012/ 2013.
 


    Najwyższą pozycję w piłkarskich tabelach zajmuje aktualnie KLUB SPORTOWY STOBIERNA. Po 16 kolejkach rundy jesiennej, na 17 zespołów ligi okręgowej (tzw. V liga), zespół ze Stobiernej zajmuje 8 miejsce z 24 punktami. Stobiernianie zakończyli sezon na własnym stadionie meczem z Błażowianką. Wynik 3:1 dla gospodarzy. We wszystkich meczach strzelili 31 goli, stracili 19. KS Stobierna dobrze „czuje się” w lidze okręgowej. Spośród wszystkich klubów w gminie gra na tym szczeblu najdłużej: to już czwarty sezon od 2005 roku, z przerwami na „zeskok” do ligi A, a nawet B. Poniższa fotka pochodzi z meczu z Dynovią w Dynowie, zakończonym wynikiem 1:1  (goście w zielonych strojach). Sukcesy ostatnich lat to przede wszystkim „dzieło” nowego prezesa Mariusza Piekło oraz jego współpracowników. Oprócz awansu z ligi B udało się znacznie poprawić stan infrastruktury, m.in. Klub otrzymał boisko treningowe wykonane w całości w czynie społecznym.

  • Prezes Klubu Mariusz Piekło
  • Trener I drużyny Artur Marciniak
  • Oficjalna strona w budowie www.ks-stobierna.pl.

 

 



    W końcowej części tabeli ligi okręgowej „usadowili się” piłkarze LKS TRZEBOWNISKO. Zajmują 13. lokatę z niekorzystnym bilansem bramek 25-46. Przed nowym trenerem staje więc spore wyzwanie jak poprawić kondycję zawodników, których ambicją jest pozostanie w „okręgówce” na dłużej. Na osłodę samopoczucia warto pogratulować im Pucharu Wójta, odebranego 6 sierpnia, po pokonaniu ubiegłorocznego obrońcy tytułu KS Stobierna wynikiem 5:2. Poniżej, w akcji Michał Mitka; po 10 – letniej „służbie” w bramce LKS  zapracował na miano honorowego bramkarza – wiernością drużynie i sportową postawą. W obecnym sezonie zastąpił go Krystian Migut. Na drugim zdjęciu cały zespół z kadrą w składzie sezonu 2011/2012.   W drugim rzędzie od lewej: Rafał Domarski (ówczesny trener), Rafał Twardowski, Rafał Chorzępa, Marcin Ślęczka, Michał Mitka, Adrian Mroczka, Paweł Piędel, Tomasz Pukała, Mateusz Lachtara (prezes LKS). Siedzą od lewej: Marcin Rzepka (gospodarz), Przemysław Tomaka, Tomasz Kozioł, Tomasz Machej, Jakub Tomasik, Bartosz Wiśniewski, Dawid Kamiński, Andrzej Lis (kierownik drużyny).

 

 


    Zaczerska piłka przeżywa głęboki kryzys. Po rezygnacji zespołu Limblach Zaczernie z występów w III lidze w sezonie 2011/2012, również obecne rozdanie 2012/2013 jest dramatyczne. Po 17 rozegranych spotkaniach, na półmetku sezonu w lidze „O”, zespół KS ZACZERNIE zajmuje ostatnie 17. miejsce, z kompromitującym bilansem 4 zdobytych bramek. Na pożegnanie jesieni drużyna „zaliczyła” nokaut: w meczu z Grodziszczanką do zaczerskiej bramki wpadło 7 piłek. Przed działaczami i zawodnikami ważkie pytania: co zrobić, aby uzdrowić sytuację i wyjść na prostą… Wierzymy, iż kadra Klubu, obchodzącego w br. 65 – lecie istnienia, oraz sami sportowcy, wsparci moralnie przez miłośników futbolu, a takich przecież w Zaczerniu nigdy nie brakowało, podołają temu wyzwaniu. Życzymy im tego z całego serca!

  • Strona internetowa www.lzszaczernie.futbolowo.pl
  • Prezes LKS Grzegorz Cieśla (od czerwca 2012)
  • Trener seniorów Bolesław Tarka (od lipca 2012).

 

 


    Także nowowiejski PIAST ma nowego trenera. Aczkolwiek, jego osoba jest tu dobrze wszystkim znana. Roli tej podjął się bowiem Paweł Kloc. Równolegle, gra on w drużynie jako napastnik. I robi to popisowo – jest autorem 9 bramek spośród wszystkich 33 strzelonych przez piłkarzy PIASTA w rundzie jesiennej. Niewiele mniej, bo 7, posłał do bramki Łukasz Żebrakowski, po trzy gole mają na swym koncie: Bartłomiej Dworak, Kamil Przygórzewski i Piotr Skwierz. W sumie, jesienne rozgrywki PIASTA w klasie A wypadły dobrze. Po 13 kolejkach, piłkarze z Nowej Wsi zajmują 4.miejsce z liczbą punktów 23. Także w tym zespole każdy sezon niesie sporą rotację zawodników. Poniżej prezentujemy fotkę z czerwca 2011 roku. Z tamtego składu do aktualnego sezonu pozostało tylko 5 zawodników. Przypominamy więc cały zespół sprzed kilkunastu miesięcy. W górnym rzędzie od lewej: Wojciech Kunysz, Maciej Rzeszutek, Filip Smoleń, Szymon Szeliga, Kamil Sierżęga, Marcin Lech, Łukasz Żebrakowski, Bartosz Grzesik, Rafał Gałusza i ówczesny trener Adam Domaradzki. W dolnym rzędzie od lewej: Maciej Bereś, Sebastian Czyrek, Bartłomiej Sendera, Tomasz Piecuch, Krzysztof Głodowski, Marcin Drzał, Łukasz Ożóg, Michał Matlak oraz Łukasz Pokrzywa (kierownik drużyny). W tle wierni kibice Piasta trzymający klubowy szalik.

 

 

 


    LUDOWY KLUB SPORTOWY LEŚNA z Wólki Podleśnej należy w gminie do najmłodszych. Powstał w 1977 roku. Posiada piękne wielofunkcyjne boisko z 200 krzesełkami, oddane do użytku w 2009 roku, a także spore grono stałych fanów. W tym sezonie wiedzie się drużynie jako tako, choć wielu kibiców liczyło pewnie na więcej. Na półmetku sezonu LEŚNI plasują się na 8 miejscu wśród 13 drużyn. Na 13 rozegranych na jesieni spotkań, 5 wygrano, 5 przegrano, 3 przyniosły remis. Poniższe fotki wykonano w trakcie pojedynku wólczan (w ciemnych strojach) z gośćmi z drużyny Błękit Żołynia.

  • Prezesem LKS a zarazem trenerem jest Andrzej Orłoś,
  • Strona internetowa jest dopiero w planach

 


    W tej samej klasie i grupie A2 co Wólka, walczy ŁUKAWSKI KLUB SPORTOWY ŁUKAWIEC. Tyle że, ze zdecydowanie lepszym rezultatem. Łukawianie zajmują bowiem 2 miejsce z bilansem bramek 39 -19. Na listę mistrzów strzelania wpisali się przede wszystkim Tomasz Litwicki - 10 bramek i Patryk Stasicki - 5. Ten pierwszy ma już na swym koncie ponad 100 bramek zdobytych dla ŁKS w całej swej karierze w Łukawcu. To wszystkich głęboko satysfakcjonuje, zwłaszcza iż po latach spędzonych w klasie B, dla zespołu ŁKS to dopiero pierwszy sezon po awansie do A – klasy. Także w tej wsi warunki do uprawiania gry w piłkę są wprost wymarzone. Płyta główna, po gruntownej przebudowie w latach 2008-2009, posiada solidne ogrodzenie oraz krzesełka dla 150 osób. Obok - oświetlone boisko treningowe. W sezonie 2012/2013 drużyna gra w składzie: Dawid Wlazło i Krzysztof Ładoński (bramkarze), Damian Bernat, Maciej Barszczowski, Mateusz Miś, Patryk Zdeb, Rafał Wilk, Sławomir Śliż (obrońcy), Artur Wajda, Ireneusz Stasicki, Jakub Miąsik, Mateusz Bednarz, Patryk Stasicki, Paweł Kyciński, Szczepan Wiercioch (pomocnicy), Damian Barszczowski, Jacek Kyciński, Jakub Tomasik, Kamil Gaweł, Mateusz Graba, Paweł Nowak, Sebastian Miś, Tomasz Litwicki (napastnicy).

  • Strona www.lkslukawiec.pl
  • Prezes ŁKS Bogdan Golonka
  • Trener Zbigniew Pieczonka (ponownie).

 

 


    Niekwestionowaną gwiazdą w zespole LKS JASIONKA stał się Marcin Pilecki,  znany wśród fanów regionalnego futbolu z solidnego przygotowania i dobrego rzemiosła. Po 4 sezonach w LKS Zaczernie i sezonie w KS Stobierna  zdecydował się przejść do Jasionki. I z marszu ruszył do natarcia. Ze znakomitym efektem. Na 33 zdobyte przez zespół gole, jest autorem aż 14. W sumie drużyna LKS zajmuje dziś 5. pozycję. Drużynę seniorów w obecnym sezonie stanowią: Arkadiusz Sala, Mariusz Wiśniewski, Łukasz Baran i Zbigniew Szczur (bramkarze), Adam Głodowski, Mateusz Sala, Marcin Surowiec, Roman Baran, Hubert Tutak i Rafał Sala (obrońcy), Ireneusz Wnęk, Mateusz Kustra, Piotr Warzecha, Kamil Ożóg (obrońcy/pomocnicy), Grzegorz Rakuś, Kamil Pilecki, Paweł Motyka, Damian Dembowski, Kamil Szyszka, Wiktor Siłka, Damian Krzyśko, Bartosz Gancarz, Jakub Wiciejewski, Daniel Wójcik (pomocnicy), Wiktor Walat, Łukasz Sala, Marcin Pilecki, Waldemar Pilecki (pomocnicy/napastnicy) Dawid Jucha i Bartosz Drupka (napastnicy).

 

 


    Na 11 spotkań udało się uzyskać tylko 15 bramek, i stracić …18. Taki jest bilans rundy jesiennej dla B - klasowej drużyny  LKS STOBIERNA KRZYWE. Ostatni, wyjazdowy mecz z Sitowianką z Bud Łańcuckich zakończył się wygraną gospodarzy 4:3. Autorami bramek (we wszystkich meczach) byli głównie: Bartłomiej Tomasik – 4 Michał Stelmach – 3 i Damian Jagusiak – 3. Aktualnie, skład drużyny stanowią: bramkarze - Sławomir Antoniak, Kamil Matuła i Jan Kozera; obrońcy - Grzegorz Bielecki, Jakub Migut, Janusz Chmiel; obrońcy/pomocnicy - Paweł Drzał, Tomasz Iwaszek, Paweł Łukasz, Jacek Mazur, Marcin Drupka, Michał Stelmach,  Tomasz Cichoń, Filip Kozera, Bartłomiej Tomasik, Damian Widomski, Tomasz Kozioł, Jakub Warchoł, Rafał Bal, Damian Bielecki, Damian Stec, Damian Jagusiak, Tomasz Nędza, Marcin Szybisty, Rafał Surowiec. Jak potwierdzają poniższe fotki wykonane w trakcie spotkań z Trzebosią i Sitowianką, chłopakom ze Stobiernej (koszulki w zielone pasy) woli walki nie brakuje.

 

 


    Dla piłkarzy LKS ŁĄKA ostatni mecz zakończył się sukceseem. W wyjazdowym spotkaniu z Herkulesem Trzebuska goście wygrali z gospodarzami 5:1. Całą jesień wypada zapisać do naprawdę udanych. Na 11 spotkań wygrano 8. Dzięki temu drużyna z Łąki zajmuje 2. miejsce w tabeli. Ów pobyt w B – klasie wszyscy traktują tu jako przejściowy, ot, taki wypadek przy pracy. Wszak wiele poprzednich sezonów to gra w A – klasie a nawet w „okręgówce”. Trzeba więc zrobić wszystko, aby znów awansować. I jak na razie, wszystko jest na dobrej drodze. Wszak warunki do treningów i gry jakby wymarzone. Piękny stadion (400 miejsc, w tym 250 siedzących) z zapleczem i oświetleniem, wiejski „Orlik”, a nade wszystko - zainteresowanie i życzliwość całego środowiska. To bardzo potrzebne w pracy społeczników. Prezentowane niżej zdjęcia pochodzą z meczu z Jednością Hucisko. Piłkarze z Łąki w zielonych kostiumach.

 

 


    Dalsze losy piłki kopanej w gminie Trzebownisko leżą głównie w rękach działaczy klubowych, trenerów i chęciach sportowej młodzieży. Wierzymy, iż woli walki i ochoty do ciężkiej pracy w sali treningowej oraz na boisku, nikomu nie braknie. My ze swej strony obiecujemy życzliwe słowo i szeroką promocję, także na łamach portalu UG. Licząc zarazem na to, iż w pełnym zakresie ruszą klubowe strony internetowe. Na swoją witrynę czekają jeszcze sportowcy Wólki. Obiecująco zapowiada się serwis KS Stobierna; trzeba koniecznie jak najszybciej uruchomić wszystkie jego działy i zakładki. Jesteśmy przekonani, że pomocy i konsultacji nie odmówi też Łukasz Pokrzywa, redagujący serwis PIASTA, autor pierwszej w gminie prawdziwie profesjonalnej klubowej witryny internetowej.  
 


                            
                            Tekst: Ryszard Bereś
                            Zdjęcia: Łukasz Pokrzywa
                            Grzegorz Łobodziński www.fotoacc.pl
                            Klubowe strony internetowe

 

 

Czytano: 5440 razy

GALERIA

Piknik Edukacyjno-Sportowy im. Ignacego...
Dodane: 2024-09-13
I Amatorski Turniej Piłki Siatkowej Drużyn OSP...
Dodane: 2024-07-29
Jasionka - uroczystości - 07.07.2024r.
Dodane: 2024-07-09
Galeria zdjąć ze spotkań eliminacyjnych...
Dodane: 2024-07-05
Nagrody za wybitne osiągnięcia sportowe
Dodane: 2024-03-05
[ZAMKNIJ] Nowe zasady dotyczące cookies. W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.