Przebieg postępowania w sprawie wniosków o zmianę rozkładu jazdy - Związek Gmin „PKS”
Wójt Gminy Trzebownisko informuje o procedurze postępowania w sprawie wniosków o zmianę rozkładów jazdy Międzygminnej Komunikacji Samochodowej. Procedura postępowania przedstawiona została poniżej.
1. Wniosek o zmianę rozkładu jazdy złożony w gminie zostaje przekazany do Związku Gmin "PKS", który przejął zadania własne gminy w zakresie organizowania transportu zbiorowego.
2. Zarząd Związku Gmin rozpatruje i analizuje złożone propozycje zmiany rozkładu jazdy, jeżeli zostaną rozpatrzone pozytywnie, na rozkład jazdy nanoszone zostają zmiany.
3. Zmieniony rozkład jazdy zostaje złożony przewoźnikowi PKS w Rzeszowie, który kompletuje całą dokumentację i składa wniosek o wydanie lub zmianę zezwolenia na przewóz osób w zależności od zasięgu przewozów odpowiednio do:
a) wójta – na wykonywanie przewozów na liniach komunikacyjnych na obszarze gminy,
b) burmistrza albo prezydenta miasta, będącego siedzibą związku międzygminnego, na wykonywanie przewozów na liniach komunikacyjnych na obszarze gmin, które utworzyły związek międzygminny,
c) prezydenta miasta na prawach powiatu, w uzgodnieniu z właściwym starostą ze względu na planowany przebieg linii komunikacyjnej – na wykonywanie przewozów na liniach komunikacyjnych przebiegających na obszarze miasta i sąsiedniego powiatu,
d) marszałka województwa, w uzgodnieniu ze starostami właściwymi ze względu na planowany przebieg linii komunikacyjnej – na wykonywanie przewozów na liniach komunikacyjnych wykraczających poza obszar co najmniej jednego powiatu, jednakże niewykraczających poza obszar województwa.
Przewoźnik stara się o wydanie nowego zezwolenie w razie zmiany:
Przebiegu linii regularnej, rozkładu jazdy, zwiększenia pojemności pojazdów, częstotliwości ich kursowania lub zmian godzin odjazdów z poszczególnych przystanków, zmiany oznaczenia oraz zmiany siedziby i adresu przedsiębiorstwa.
Forma i sposób załatwienia sprawy:
Wniosek o wydanie lub zmianę zezwolenia wraz z załącznikami tj. rozkładem jazdy będącym integralną częścią zezwolenia podlega zatwierdzeniu przez właściwy organ. Przed zatwierdzeniem rozkładu jazdy przeprowadzona zostaje jego weryfikacja pod względem zgodności z obowiązującymi przepisami prawa: między innymi w zakresie potwierdzenia uzgodnienia zasad korzystania z obiektów dworcowych i przystanków z ich właścicielami lub zarządzającymi.
Termin załatwienia sprawy:
Wnioski w sprawach dotyczących zezwoleń załatwiane są w terminach określonych do 1 miesiąca. Procedura może ulec wydłużeniu z uwagi na badania sytuacji rynkowej oraz konieczność uzyskania uzgodnień z właściwymi organami.
Przypominamy, że Uchwałą Rady Miasta Rzeszowa w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych i dworców, których właścicielem lub zarządzającym jest Gmina Miasto Rzeszów, udostępnionych dla operatorów i przewoźników oraz warunków i zasad korzystania z tych obiektów, w załączniku nr 2 do Uchwały zostało wykazanych 45 przystanków udostępnionych wyłącznie operatorom. W związku z powyższym przy zmianach rozkładu jazdy na terenie miasta Rzeszowa musimy wyłączyć z rozkładu jazdy przystanki udostępniane wyłącznie operatorom.
Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. z 2011 r. Nr 5, poz. 13 ze zm.)
2. Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2013 r., poz. 1414 j. t.)
3. Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 10 kwietnia 2012 r. w sprawie rozkładów jazdy (Dz. U. z 2012 r. poz. 451).