Zasadź swoje drzewo!
Zasadź swoje drzewo!
2016-05-05
Tytułowe hasło proponuję, tym razem, potraktować dosłownie. Byłoby wielkim sukcesem całej gminnej społeczności, gdyby w przeciągu najbliższych kilku lat, każdy z dorosłych obywateli gminy zasądził w pobliżu swego domu, choćby jedno drzewo. Bo nasze zasoby naturalne, w tej akurat dziedzinie, są raczej skromne. W kategorii: lesistość gminy, urząd statystyczny podaje - 11 proc. Mamy na swoim terenie prawie tysiąc hektarów lasów, w tym lasy publiczne to 650 ha (głównie na granicy z gminą Głogów Młp.); 22 ha lasów w okolicach Tajęciny to własność gminy.
A jeszcze dwa tysiące lat temu nasze ziemie porastała gęsta puszcza bogata w drzewostan liściasty; dominowały dęby, graby i buki. Las pełen był zwierzyny i runa leśnego. Nie brakowało ptactwa wodnego, jako iż był to teren bagienny, zwłaszcza wzdłuż rzeki Czarnej oraz starego Wisłoka. Przez stulecia zasoby Puszczy Sandomierskiej skutecznie trzebiono pozyskując grunty pod uprawy rolnicze. Stąd pewnie nazwy Trzebownisko, Trzeboś, Trzebuska. W efekcie, na statystycznego mieszkańca gminy Trzebownisko przypada dziś tylko 5 arów lasu.
Aby za wszelką cenę wzbogacić ów stan posiadania, gminy Trzebownisko oraz Boguchwała, jako jedne z dwu w województwie, przystąpiły do międzynarodowego projektu „Drogi dla Natury”. Ekologiczno - edukacyjna kampania służyć ma ochronie oraz kształtowaniu zadrzewień przydrożnych. W ramach tego programu zorganizowano m.in. proekologiczne zajęcia dla uczniów naszych szkół. Prowadzili je ekolodzy ze Stowarzyszenia EKOSKOP, na czele z Mirosławem Ruszałą. Z ich inicjatywy powstał też program dalszych nasadzeń przydrożnych na terenie gminy, w celu utworzenia kolejnych alei i szpalerów.
Czym dysponujemy w tej chwili? Z przeprowadzonej inwentaryzacji wynika, że w gminie istnieje 6 alei (tak nazywa się zadrzewienie obydwu stron drogi) oraz 8 szpalerów. Na łącznej długości 5,5 km tras przydrożnych rośnie ponad pięćset drzew, głównie jesionów i lip. W tej liczbie są też miejsca chronione prawnie; w obrębie 5 obiektów przyrodniczych jest 15 drzew pomników przyrody, w tym 9 lip drobnolistnych w okolicy cmentarza i kościoła w Trzebownisku (patrz zdjęcie powyżej). Mają one w obwodzie od 200 do 500 cm. To ostatnie już egzemplarze dwustuletnich drzew, do 1939 roku stanowiących wspaniałą aleję lipową od folwarku w Trzebownisku po dwór w Jasionce. W czerwcu 1941 roku, tuż przed atakiem na Związek Radziecki, hitlerowcy w ciągu jednej nocy wycieli wszystkie lipy rosnące przy trakcie sokołowskim na odcinku przylegającym do płyty jasioneckiego lotniska. Pozostałe okazy spoczęły pod naporem czasu i działań człowieka: zniszczyły je choroby, burze i nawałnice, bądź wycieli z różnych powodów ludzie.
Co warto utworzyć w pierwszej kolejności? Program przyszłych nasadzeń przydrożnych zakłada powiększenie dotychczasowych tras zadrzewień oraz utworzenie następnych. W ramach tzw. nasadzeń uzupełniających planuje się posadzić co najmniej 266 drzew; m.in. przy drogach z Trzebowniska do Łąki (100 drzew) oraz z Trzebowniska do Zaczernia, a także z Łąki do Palikówki (50 sztuk). Proponuje się też nowe szpalery liczące łącznie prawie 600 lip drobnolistnych. Rzecz jasna, realizacja tych planów uzależniona będzie od możliwości finansowych budżetu gminy. Na dobry początek, kilka dni temu, z okazji Dnia Ziemi, przy drodze dojazdowej do Spółdzielni MLEKOVITA w Trzebownisku powstał szpaler liczący 70 jesionów. Mimo okropnej pogody, spotkanie przy jesionach stało się fajnym świętem młodych ekologów z trzebowniskiego gimnazjum. Towarzyszyli im wójtowie gminy oraz panie specjalistki z UG. Obok kilka zdjęć z tej imprezy.
Gdy młodzi trzebowniczanie sadzili drzewa, ich rówieśnicy z Jasionki, ze szkolnego plutonu „Strzelca”, penetrowali las gminny w Tajęcinie. Efektem kilku godzin krzątaniny było ponad 30 worków śmieci, głównie szkła, podrzuconych tam zapewne kilka lat termu, jeszcze przed reformą systemu zbiorki odpadów. Po pożytecznej akcji, młodzi spotkali się przy ognisku i grillu. Organizatorami imprezy byli pasjonaci z miejscowego Stowarzyszenia Straż Konna Ochrony Przyrody i Tradycji im. 20. Pułku Ułanów. Poniżej kilka zdjęć z Tajęciny. Obszerne relacje filmowe z akcji sadzenia drzew w Trzebownisku oraz sprzątania tajęcińskiego lasu publikuje kanał „Gmina Trzebownisko” w sieci You Tube. Oto szczegółowe linki:
Sadzimy drzewa - KLIKNIJ https://www.youtube.com/watch?v=ZsxMmx13adI
Sprzątamy las - KLIKNIJ https://www.youtube.com/watch?v=y0CMQxHMiPs
Sprzątamy las - KLIKNIJ https://www.youtube.com/watch?v=y0CMQxHMiPs
Tekst Ryszard Bereś
Zdjęcia Wasyl Bodżukjan
Czytano: 2879 razy