Jasionka 950. Prawie jak Ameryka!
Fabryka BorgWarner w Jasionce mieści się pod numerem 950. Wejście do biurowca firmy przypomina raczej wizytę w ekskluzywnym hotelu. Obrotowe drzwi, przestronny hol z eleganckimi fotelami, i przemiła pani Monika - asystentka dyrektora Marka Zabielskiego, 40 - letniego polskiego menedżera, od początku kierującego polską placówką amerykańskiego koncernu BorgWarner. To już 5. rok realnego funkcjonowania w krajobrazie gminy Trzebownisko. Wspólnie z inną nowoczesną fabryką – niemieckiego koncernu MTU. Takie były początki przylotniskowej strefy Podkarpackiego Parku Naukowo – Technologicznego AEROPOLIS. Do roku 2014, obok, wyrosło 7 innych firm XXI wieku, reprezentujących supernowoczesne technologie oraz struktury organizacyjne, głównie ze sfery przemysłu lotniczego. Jak się szacuje, w strefę jasionecko - tajęcińską Parku AEROPOLIS, zarządzanego przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego, zainwestowano w minionych latach ponad pół miliarda złotych.
BorgWarner Poland Sp. z o.o. jest częścią amerykańskiego koncernu BorgWarner Inc., producenta komponentów oraz systemów zaawansowanych technologii dla układów napędowych i przeniesienia napędu w pojazdach samochodowych. Firma specjalizuje się w produkcji turbosprężarek, układów kontroli i sterowania przekładni automatycznych oraz łańcuchów rozrządu dla branży motoryzacyjnej. Stosowane technologie przyczyniają się do zmniejszenia zużycia paliwa i emisji substancji szkodliwych, przy równoczesnej poprawie własności jezdnych.
W roku 2013 zostały oddane do użytku dwa kolejne zakłady produkcyjne oraz nowoczesny kompleks budynków Centrum Technicznego (Rzeszów Technical Center) mieszczący pracownie projektowe, biura, warsztaty, stanowiska testowe oraz stacje badawcze. Celami stawianymi przed centrum są prace rozwojowe i wdrożeniowe w zakresie nowych produktów. Koszt inwestycji budynku w większości został sfinansowany ze środków własnych. Kwotę 40 mln zł pozyskano ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.
W fabryce pracuje obecnie ponad 600 osób. Są to w większości młodzi ludzie, mieszkańcy okolicznych gmin. Kilkadziesiąt osób to obywatele gminy Trzebownisko. Kierownictwo nie ma kłopotów z rekrutacją, choć specjalistów - ludzi mających już doświadczenie przy obsłudze supernowoczesnego sprzętu, nigdy za wiele. - Współpraca z głównymi uczelniami Podkarpacia, w tym z Politechniką Rzeszowską oraz innych regionów kraju ma nam ułatwić pozyskanie wykształconej i profesjonalnej kadry. W związku z tak dynamicznym rozwojem naszej organizacji stale poszukujemy ambitnych i zaangażowanych inżynierów różnego ukierunkowania i doświadczenia… Firma jest niezwykle konkurencyjna na rynku pracy. Średnie zarobki wynoszą ok. 5 tys. zł brutto. Do tego dochodzi szeroki pakiet socjalny. – Inwestujemy w biznes, ale też inwestujemy w ludzi – podkreśla dyr. Zabielski. Pracownik może liczyć na wsparcie finansowe m.in. na rzecz wypoczynku, edukacji, opieki swych dzieci, zdrowia (tzw. pakiet opieki medycznej). Wszystkie te wydatki firma finansuje ze środków własnych; nie ma tu instytucji funduszu socjalnego.
Spory odsetek pracowników BorgWarner stanowią kobiety. Dyrektor Marek Zabielski nie żałuje paniom komplementów. - Kobiety są na niektórych stanowiskach niezastąpione. Zwłaszcza przy montażu drobnych elementów turbosprężarek. Po prostu, panie mają więcej cierpliwości …
Fabryka, w miarę możliwości, sponsoruje szkoły, domy dziecka oraz organizacje pozarządowe. Stara się także współpracować z samorządem lokalnym, także gminy Trzebownisko. Jedną z płaszczyzn takiej współpracy jest choćby finansowa partycypacja w funkcjonowaniu MKS; obok fabryki uruchomiono dwa przystanki autobusowe, specjalnie na potrzeby załogi…
Jeśli gospodarze województwa chcą pochwalić się innowacyjnością podkarpackiego przemysłu, jeśli chcą zaimponować innym wysokimi kwalifikacjami podkarpackiego rynku pracy, wiozą gości do Parku Technologicznego w Jasionce.
Mile widzianymi gośćmi w firmie BorgWarner są gospodarze gminy Trzebownisko. Na zdjęciu powyżej, wójtowie Józef Fedan oraz Lesław Kuźniar, w towarzystwie dyr. Marka Zabielskiego (na zdjęciu z prawej). Mieć taką firmę na swoim terenie to powód do niemałej satysfakcji. Rośnie potencjał gospodarczy gminy, bogacą się jej mieszkańcy. Nie mówiąc już o promocji środowiska w całej niemal Europie!
Na lutowej sesji Rada Gminy Trzebownisko zaktualizowała plan zagospodarowania przestrzennego gminy Trzebownisko. Stało się tak na wniosek zarządcy AEROPOLIS oraz dyrekcji BorgWarner. Fabryka planuje bowiem powiększyć teren swego posiadania oraz wybudować kolejne hale produkcyjne. Termin realizacji wyznaczono na rok 2018. Wtedy, liczebność załogi amerykańskiego koncernu wzrośnie do ok. tysiąca osób. Kolejni mieszkańcy znajdą tutaj intratną pracę.
Tekst: Ryszard Bereś
Zdjęcia: autor, Tadeusz Poźniak, archiwum firmy