Zaczynamy praktyczną naukę segregacji
Zaczynamy praktyczną naukę segregacji
2013-07-05
Najpopularniejszym słowem w polskich mediach w pierwszym tygodniu lipca 2013 roku jest słowo: śmiecie. Jego prawnym synonimem jest określenie odpady. O śmieciach i ich segregacji dyskutują politycy i samorządowcy, stacje informacyjne prowadzą transmisje ze sortowni odpadów, zaś dziennikarze cytują opinie rozkojarzonych mieszkańców. Każdy z nich zna się najlepiej, każdy następny dyskutant czy rozmówca ma inną nowatorską propozycję. Co wydarzyło się, że „bohaterem dnia” stały się odpady? W Polsce, odpowiedzialność za gospodarkę odpadami, od 1 lipca 2013 roku przejął lokalny samorząd, tak jak to jest w całej cywilizowanej Europie.
Dla wszystkich rozwiązań wprowadzanych teraz w poszczególnych gminach wspólne są jedynie główne przesłanki zapisane przez ustawodawcę. Tak, więc gospodarka śmieciowa jest powszechna i obejmuje obowiązkowo wszystkich mieszkańców. Segregacja śmieci to nie dopust boży, a obywatelski obowiązek, wymuszany przez gminę środkami ekonomicznymi (niższe stawki za odbiór odpadów posegregowanych). Pod szczególnym „nadzorem” powinny znaleźć się tzw. śmiecie problemowe, a zwłaszcza niebezpieczne dla ludzi i środowiska (elektrośmiecie, baterie, lekarstwa, chemia) i należy je objąć odrębnym systemem zbiórki i utylizacji. To są główne zasady obowiązujące wszystkich. Sposób segregacji, system odbioru śmieci, wysokość opłat, terminy – to już leży w gestii gospodarzy gmin.
Który system jest lepszy, jakie rozwiązanie bardziej praktyczne i ekonomiczne? W tej materii, poza głównymi zasadami, wszystko inne musi być różne – dostosowane do możliwości i potrzeb danego środowiska. W tej dziedzinie, niestety, niczego nie pospieszy i nie zrealizuje się „na skróty”. W tej problematyce, bardziej niż w jakiejkolwiek innej, sprawdza się reguła nauki na własnych błędach. A to musi trwać, nawet kilka, kilkanaście lat. Bo ludzką mentalność i społeczne przyzwyczajenia zmienia się latami. Śmiem tak twierdzić, gdyż znane mi są doświadczenia innych, także tych, którzy na tej drodze są daleko przed nami, również Skandynawów i społeczności zachodniej Europy.
Nic, więc dziwnego, że w Rzeszowie zdecydowano się na segregację „suche – mokre”, że w kilku podrzeszowskich gminach obowiązuje system workowy, a w gminie Trzebownisko, jako powszechnie obowiązujący zdecydowano się na system mieszany – kubły oraz worki. Nic, więc dziwnego, że przyjęte stawki za odbiór odpadów sa tak bardzo różne, choćby i z tego względu, że inna jest kalkulacja ekonomiczna – inna u nas, a inna np. w bieszczadzkiej gminie, gdzie śmieciarki muszą pokonywać codziennie setki kilometrów. Dlatego też warto już teraz oświadczyć: być może za kilka miesięcy przyjdzie nam skorygować szczegółowe zasady, bo tak nakaże rozum i własne lokalne doświadczenie.
Pisząc o tym wszystkim, chciałbym równocześnie uczulić i prosić wszystkich, tak gospodarzy gminy ustalających nowe zasady gospodarki na swoim terenie, wszystkich mieszkańców, ale też szefów i pracowników MPGK, o wzajemne zrozumienie i cierpliwość. To musimy przejść wspólnie razem, a wspólna nauka musi trochę potrwać. Od najbliższego poniedziałku 8 lipca, zaczyna się w naszej gminie wspólna praktyczna nauka segregacji i wzajemnego współdziałania. Jak bowiem wynika z harmonogramu wywozu odpadów na poszczególne miesiące (patrz na podstronie: Gospodarka odpadami) w poniedziałek zjawią się śmieciarki MPGK w lewobrzeżnym Trzebownisku oraz w Łukawcu, 10 lipca – w Stobiernej i części Zaczernia, w czwartek – w Zaczerniu, Nowej Wsi i Terliczce. Będą działać i obsługiwać nieruchomości według nowych zatwierdzonych przez Radę Gminy zasad. Objadą WSZYSTKIE zamieszkałe posesje - odbiorą śmieci z kubłów a także zabiorą zapełnione worki.
Kontynuując metodę, rozpoczętą już na tych łamach - wyjaśniania konkretnych pytań i wątpliwości, odpowiemy dziś na kilka następnych praktycznych pytań.
- W ostatnich dniach trwa rozwożenie worków. W każdym komplecie są 4 różnokolorowe worki foliowe. Kiedy należy je wystawiać do odbioru?
- W terminie wynikającym z gminnego harmonogramu, obok kubła na śmiecie zmieszane należy postawić opisane przez właściciela worki z posegregowanymi surowcami wtórnymi. Rzecz jasna, wystawiamy je wtedy, gdy są już dostatecznie zapełnione. Będą odbierane równolegle tego samego dnia przez pracowników MPKG. Zabierając dany worek, pozostawią oni kolejny worek foliowy tego samego koloru. Zaś odnośnie kubłów, raz jeszcze powtórzę - eksploatujemy te same pojemniki, które wykorzystywaliśmy, jako indywidualni klienci MPKG (w późniejszym czasie wielkość pojemników zostanie dostosowana do ilości osób zgłoszonych w deklaracjach). W najbliższych dniach, kubły zostaną dowiezione również na te posesje, które do tej pory ich nie posiadały.
- Co z plastikową butelką po oleju, gdzie ją wrzucać?
- W przypadku oleju spożywczego, po przepłukaniu butelki, z dodatkiem kropli detergentu, i jej zgnieceniu, można wrzucić opakowanie do worka żółtego. Natomiast opakowanie po oleju silnikowym powinno trafić do tzw. odpadów niebezpiecznych. Ich zbiórka objęta będzie odrębnymi zasadami. Napiszemy o tym w stosownym terminie.
- Co z kartonami po mleku czy sokach?
- Są to odpady wielomateriałowe, które wrzucamy do żółtego worka. Nie ma konieczności odrywania plastikowych elementów znajdujących się w tych opakowaniach. Trzeba je tylko opróżnić, a jeśli znajdują się w ich zepsute pozostałości, również przepłukać.
- Czy firmy działające na terenie gminy też muszą złożyć deklarację?
- Nowe zasady odbioru odpadów obowiązują od 1 lipca br. tylko osoby fizyczne i tylko one mają obowiązek złożenia deklaracji. Odbiór odpadów od firm jest realizowany na dotychczasowych zasadach, tj. przedsiębiorcy sami zawierają umowy na odbiór odpadów z firmami zajmującymi się wywozem nieczystości.
- W myśl postanowień Rady Gminy opłata za odbiór odpadów za dany miesiąc powinna być uiszczona do połowy danego miesiąca…
- Rzecz jasna, gminna administracja dołoży wszelkich starań, aby maksymalnie uprościć procedurę wpłat śmieciowych. Chodzi o to, aby odbywało się to sprawnie i w warunkach maksymalnie dogodnych dla mieszkańców. Jak na razie, wpłat można dokonać w kasie UG albo przelewem bankowym (pocztowym) na konto UG w Trzebownisku: Bank Spółdzielczy w Jasionce 79 9191 0000 2001 0000 0143 0042 (w tytule przelewu należy podać: imię i nazwisko osoby, która złożyła deklarację, nazwę miejscowości i nr domu oraz okres za jaki dokonywana jest wpłata). Oczywiście, przyjmowane będą również wpłaty okresowe – za cały kwartał, czy półrocze. Comiesięczną opłatę za odbiór śmieci należy uiszczać samoistnie, bez uprzedniego wezwania do zapłaty ze strony UG. Do takiej opłaty wnoszonej systematycznie na rzecz gminy zobowiązaliśmy się bowiem już kilka tygodni temu, wypełniając i podpisując oświadczenie o liczbie osób mieszkających na danej posesji i sposobie zbiórki odpadów (posegregowane czy w całości zmieszane).
Tekst i zdjęcia: Ryszard Bereś
Czytano: 1954 razy