Chronić skarby przeszłości
Obok skarbów jakie pewnie jeszcze kryje nasza ziemia, reliktami przeszłości są zabytkowe obiekty oraz tzw. zabytki ruchome. Z tej pierwszej grupy, do najcenniejszych należą zespoły architektury sakralnej i zespoły dworsko – pałacowe. Dwadzieścia z nich znajduje się w oficjalnym rejestrze zabytków. Zlokalizowane są na terenie Łąki (m.in. kościół i dzwonnica, pałac, spichlerz i stajnie, brama wjazdowa, figurki: NMP i św. Jana Nepomucena), Zaczernia (kościół, kaplica grobowa, park podworski), Stobiernej (kościół i dzwonnica) oraz Jasionki (dwór, spichlerz, park). Ponadto, posiadamy skarby przeszłości, która wprawdzie na urzędowej liście się nie znalazły, lecz również zasługują na uwagę i pieczołowitą ochronę. Chodzi m.in. o zabytkowe dwustuletnie nekropolie (Łąka, Zaczernie, Stobierna), stare kapliczki domowe (Stobierna, Wólka), pomniki czy obiekty przemysłowe (browar w Zaczerniu).
Niemal wszystkie najcenniejsze zabytki z terenu gminy mają charakter użytkowy – wciąż praktycznie służą celom publicznym i społecznym. Stąd, to na ich właścicielach i użytkownikach ciąży główne zadanie ich zabezpieczenia oraz ochrony, rzecz jasna, pod nadzorem fachowych specjalistycznych służb. W minionych latach uczyniono wiele, aby kolejnym obiektom przywrócić dawny cenny blask; przykładem może być pałac i okalający go park w Jasionce, znane dziś pod nazwą Ostoya. Szczególna troska o stan zabytkowych budowli, zwłaszcza sakralnych, to spora odpowiedzialność ciążąca m.in. na miejscowych proboszczach i radach parafialnych. Dokładają oni starań aby wykorzystać każdą okazję pozyskania dalszych środków na renowację historycznych obiektów. M.in. kontynuowane są prace przy zabytkowej plebani w Stobiernej. Również władze gminy podejmują działania by zabiegom budowlano – konserwatorskim poddać następne zabytki. Chodzi m.in. o łącki spichlerz z XVIII wieku. Istnieją plany, aby obiekt ten po renowacji służył życiu społeczno - kulturalnemu środowiska.
O naszej historii i tradycji poświadczają również pomniki. Spośród kilku monumentów ustawionych w 1912 roku w 500. rocznice bitwy grunwaldzkiej, do dziś zachowały się obeliski w Stobiernej i w Jasionce. Pamięć o poległych i zamordowanych w czasie I oraz II wojny światowej czczą pomniki w Łące i Zaczerniu; ten ostatni dwa lata temu otrzymał nowy wystrój. Z lat sześćdziesiątych ub. wieku pochodzą pomniki na część mieszkańców - ofiar hitlerowskiej okupacji wzniesione w Stobiernej i Trzebownisku. One też wymagają renowacji i odnowienia. Z inicjatywy Jana Kogutka, którego rodzina doświadczyła tragedii II wojny w sposób szczególnie bolesny, udało się wykonać pierwszy etap takich prac przy trzebowniskim obelisku. Pan Jan sfinansował główne roboty. Pomocy udzielili strażacy z OSP, drobne fundusze wyasygnował GOK. Wycięto świerki, w to miejsce posadzono szczepione tuje i inne krzewy. Wysypano grys. Teraz kolej na kolejny etap - renowację bryły obelisku.