Znów rozbłyśnie cmentarna łuna
Znów rozbłyśnie cmentarna łuna
2016-10-28
Znów w kalendarzu 1 Listopada, Dzień Wszystkich Świętych. Zgodnie z wielowiekową polską tradycją kultu dla Zmarłych, staniemy w tych dniach przy grobach najbliższych oraz sąsiadów, aby powspominać, złożyć wiązankę kwiatów, zapalić znicz, odmówić modlitwę. W tych cmentarnych spotkaniach nie braknie nikogo. 1 Listopada jest w polskiej kulturze tym wydarzeniem, które angażuje wszystkich bez wyjątku.
Na niepowtarzalny urok tego święta składają się m.in. piękne chryzantemy oraz wiązanki, a nade wszystko wieczorne łuny rozpostarte nad każdym cmentarzem. Tworzy je blask tysięcy światełek – zniczy palonych na każdym grobie, także tym bezimiennym, także na tym pozbawionym - z naturalnych powodów - stałej codziennej opieki.
W świetle migających zniczy szczególnie urokliwie prezentują się kamienne aniołki czuwające na grobach dzieci oraz stare nagrobkowe rzeźby zdobiące niektóre kwatery cmentarzy w Zaczerniu, Łące oraz Stobiernej. To najstarsze nasze nekropolie. Cmentarz zaczerski, co niedawno odkryli nasi kronikarze, należy do najstarszych w regionie czynnych cmentarzy. Został założony w roku 1755. Nekropolie w Łące i Stobiernej przyjęły pierwszych Zmarłych w latach trzydziestych XIX wieku.
Cmentarz w Trzebownisku poświęcono w roku 1947, pozostałe cmentarze parafialne w gminie utworzono zwykle tuż po erygowaniu danej parafii, a wiec stosunkowa niedawno. Podjęto starania, aby opisać i udokumentować historię naszych cmentarzy, zwłaszcza tych najstarszych. Staraniem zaczerskiej parafii w Internecie dostępny jest wirtualny pokaz wszystkich grobów. Kompletuje się dokumentację fotograficzną łąckiej nekropoli. Kilka miesięcy temu, z okazji 70-lecia parafii, z inicjatywy Stowarzyszania Przyjaciół Trzebowniska powstała książka poświęcona cmentarzowi w Trzebownisku. W publikacji zawarto m.in. spis wszystkich Zmarłych oraz mapkę z zaznaczeniem poszczególnych grobów. Z całego nakładu książki pozostało jeszcze 40 egzemplarzy. Będzie można ja dostać, u bram cmentarza, w zamian za drobną darowiznę na rzecz Stowarzyszenia, w sobotę i w poniedziałek w godzinach przedpołudniowych, oraz 1 listopada, przy stoiskach rozstawionych przez KSM.
Tekst i zdjęcia Ryszard Bereś
Czytano: 2670 razy