Gminna Rada Rodziców

Gminna Rada Rodziców to nowy organ doradczy i opiniotwórczy, powołany do wzmacniania współpracy pomiędzy rodzicami, placówkami oświatowymi oraz władzami Gminy Trzebownisko. Choć tego typu inicjatywy są jeszcze rzadkością w polskich samorządach, władze gminy widzą w niej ogromny potencjał do budowania dialogu i wspólnego działania na rzecz dzieci i młodzieży.

Celem Rady jest stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń, pomysłów i opinii, a także wspólne wypracowywanie rozwiązań, które wpłyną na jakość edukacji i dobrostan uczniów w gminnych szkołach i przedszkolach.

Gminna Rada Rodziców zainaugurowała swoją działalność

7 kwietnia 2025 roku miały miejsce pierwsze obrady Rady Rodziców Gminy Trzebownisko.

Początkiem kwietnia 2025 roku Gminna Rada zainaugurowała swoją działalność. Na pierwszej tego typu sesji omawiane były sprawy dotyczące szeroko pojętej oświaty. Propozycje i pomysły, jakie w naszej gminie już mają miejsce, ale również te, które są w planach na najbliższe miesiące. Również problemy, trudne sytuacje, z którymi na co dzień spotykamy się w szkołach, a dotyczące naszych najmłodszych mieszkańców, w tym uczniów szkół podstawowych oraz przedszkoli.

Półkolonie letnie i zimowe, stypendia, nagrody sportowe, organizacja wyjazdów na konkursy, wycieczki, wykorzystywanie szkolnych pomieszczeń, w tym sal gimnastycznych na dodatkowe zajęcia w godzinach popołudniowych, ale również w okresie przerw letnich i zimowych, czy też w soboty.

Dużo uwagi zostało poświęcone ofercie wydarzeń kulturalnych organizowanych w naszej gminie, w tym również w szkołach.

Rodzice zwracali uwagę na zjawiska, jakie dotykają zwłaszcza uczniów starszych klas szkół podstawowych: różne formy uzależnień, przemoc psychiczna i fizyczna, brak alternatywnych form spędzania wolnego czasu.

Gminna Rada Rodziców wybrała ze swojego grona przewodniczącą – została nią Karolina Bieńko oraz zastępcę – Kamila Czarnika.

Dzieci i młodzież mają szczególne potrzeby w zakresie oświaty, kultury i sportu, które wpływają na ich rozwój, samopoczucie i przyszłość:

  • w obszarze oświaty kluczowe jest zapewnienie dostępu do nowoczesnej i angażującej edukacji, wspierającej indywidualne talenty oraz rozwój kompetencji społecznych i cyfrowych.
  • w dziedzinie kultury młodzi ludzie potrzebują przestrzeni do wyrażania siebie, uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych i rozwijania kreatywności.
  • z kolei w obszarze sportu ważna jest dostępność obiektów sportowych, zajęć ruchowych oraz promowanie zdrowego stylu życia. Inwestowanie w te trzy obszary sprzyja wszechstronnemu rozwojowi dzieci i młodzieży oraz buduje fundamenty aktywnego społeczeństwa obywatelskiego.
  • w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa dzieci i młodzież potrzebują przede wszystkim dostępu do profilaktyki zdrowotnej, opieki medycznej oraz wsparcia psychologicznego. Coraz większe znaczenie ma troska o zdrowie psychiczne, w tym przeciwdziałanie stresowi, depresji i uzależnieniom. Ważne jest także promowanie zdrowego stylu życia, prawidłowego żywienia i aktywności fizyczne.
  • w obszarze bezpieczeństwa kluczowe jest zapewnienie bezpiecznego otoczenia w domu, szkole i przestrzeni publicznej, w tym przeciwdziałanie przemocy rówieśniczej, cyberprzemocy oraz edukacja na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. Wspieranie dzieci i młodzieży w tych obszarach tworzy fundament dla ich harmonijnego rozwoju i poczucia stabilizacji.
  1.  
  2.  
  3.  
  4.