Trwają zebrania konsultacyjne: -Nie damy się podzielić!
Trwają zebrania konsultacyjne: -Nie damy się podzielić!
2016-02-11
Choć niektórzy, z uporem maniaka, próbują godzić w integralność terytorialną gminy Trzebownisko rysując coraz to nowe wersje jej likwidacji bądź uszczuplenia poprzez aneksję takich czy innych sołectw, społeczność gminy nie daje za wygraną. Stanowisko zdecydowanej większości mieszkańców jest od lat niezmienne: -Dobrze jest nam razem i na żadne zmiany granic naszej Małej Ojczyzny nie mamy ochoty! Tak brzmią uchwały zebrań konsultacyjnych - śladem wniosków rzeszowskich radnych oraz z racji wymogów prawa - w Nowej Wsi, w Zaczerniu oraz Jasionce.
Piąta już próba podziału gminy Trzebownisko sprowadza się do zamiaru aneksji i włączenia w granice miasta sołectw Zaczernie i Nowa Wieś oraz części sołectwa Jasionka (chodzi o teren lotniska). Stąd właśnie, tam zaszła konieczność ponownych społecznych konsultacji. Jak wspomnieliśmy na wstępie, już dziś nie budzą one wątpliwości. W Zaczerniu na 199 mieszkańców którzy szczelnie zapełnili pięknie odremontowaną salę kinową Domu Kultury, tylko 5 chce do Rzeszowa. W Nowej Wsi i Jasionce panuje pełna jednomyślność.
Niedzielne zebrania wiejskie podjęły zarazem bieżące zadania statutowe poszczególnych sołectw. Rozliczono sołtysów (w Nowej Wsi funkcję tę pełni Maria Rzucidło, w Zaczerniu Józef Rząsa, w Jasionce Sławomir Guzek), oraz Rady Sołeckie z realizacji planów i budżetów w u.br., oraz uchwalono budżety sołectw na rok 2016. Towarzyszyła temu gorąca dyskusja o najpilniejszych sprawach jakie nurtują mieszkańców. Najwięcej postulatów i uwag, w tym krytycznych, dotyczyło stanu dróg oraz dalszych potrzeb ich modernizacji. Mówiono o bezpieczeństwie na drogach. Z troską akcentowano potrzebę oszczędnego gospodarowania wodą, bo i nam - w przypadku braku większych opadów - grozi jej deficyt w kranach. Na liczne pytania odpowiadali szefowie gminnej administracji: wójt Lesław Kuźniar oraz jego zastępca Sławomir Porada, a także przedstawiciele gminnego Komisariatu Policji z komendantem asp. sztab. Sławomirem Kuźniarem na czele. Najciekawsze fragmenty obydwu zebrań obejrzymy i wysłuchamy w reportażu filmowym na kanale internetowym „Gmina Trzebownisko”- link kanału:
https://www.youtube.com/channel/UC7CTNLbX1Pq9KNLLJL9R2kA KLIKNIJ
Jednym z argumentów dla takiej, a nie innej postawy mieszkańców konsekwentnie broniących jedności terytorialnej gminy oraz skutecznie strzegących jej wieloletniego dorobku, jest silna tożsamość społeczno - kulturowa i historyczna środowiska. Niewątpliwie, tożsamości tej sprzyja oraz trwale ją ugruntowuje wszechstronna i bardzo prężna działalność wszystkich organizacji społecznych, w tym KGW, OSP, LZS oraz innych stowarzyszeń pozarządowych. Ważną rolę w tym zakresie wypełnia też Gminny Ośrodek Kultury, znany z licznych imprez i przedsięwzięć organizacyjno – edukacyjnych. Przy wsparciu GOK, z realną pomocą władz samorządowych gminy, do rąk czytelników trafiają coraz to nowe publikacje o historii i tradycjach naszej gminy. Przypomnijmy, że w ub. roku ukazała się monografia Jasionki a także - wydany przez Stowarzyszenie KGW - katalog „Kulinarne dziedzictwo gminy Trzebownisko”. W ostatnich dniach, z maszyn drukarni INDYGO w Łące zeszła publikacja zatytułowana „Cmentarz Parafialny w Trzebownisku”. W książce, wydanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Trzebowniska w ramach obchodów 70 – lecia tutejszej Parafii, obok dziejów cmentarza, oraz licznych fotografii, zamieszczono pełny wykaz Zmarłych wraz z mapką wskazującą miejsce ich pochówku. Miejmy nadzieję, ze podobnych opracowań doczekają się wszystkie nasze nekropolie, w pierwszej zaś kolejności w Zaczerniu, Łące i Stobiernej. Wszak to znakomity temat dla niejednej pracy magisterskiej czy doktorskiej!
Materiał przygotował Ryszard Bereś
Czytano: 5095 razy