Święto Niepodległości – te obchody mogą być podniosłe, ale i radosne
Święto Niepodległości – te obchody mogą być podniosłe, ale i radosne
2016-11-15
Do tej pory, obchody Dnia Niepodległości kojarzyły się zwykle z apelami poległych, odprawą wart i składaniem wieńców. Na prowincji, uroczystości te ograniczały się do szkolnych akademi, wypełnionych pompatycznym słowem referatu i nudną deklamacją. Młodzi oceniali to krótko: czarno i smutno. Tegoroczne obchody lokalne pokazały jednak, że można inaczej. W trakcie wieczornic zorganizowanych w kilku sołectwach, zwykle po uroczystych mszach w intencji Ojczyzny, przełamano chyba dotychczasowy stereotyp. Był zarówno czas na poetycką refleksję, lecz była też okazja do wspólnego radosnego muzykowania przy znanych melodiach. Poczynając od marszów legionowych, poprzez tak lubiane melodie ułańskie, na współczesnych szlagierach żołnierskich oraz piosenkach biesiadnych kończąc. Niosło po wioskach echo wspólnego śpiewania.
Tak świętowano 11 listopada w Stobiernej (zdjęcia powyżej), w Łukawcu (fotografie poniżej), Trzebownisku, a w niedzielę w Łące (foto na dole). Tak bawiono się kilka dni wcześniej w Zaczerniu. Ton listopadowemu muzykowaniu nadawały lokalne zespoły artystyczne, m.in. zaczerska orkiestra, zespół Łukawianie, grupa Schola San Francesco z Terliczki. O oprawę poetycką wieczornic zadbali nauczyciele z Zespołów Szkół. przygotowując krótkie scenki z udziałem uczniów. Organizatorami imprez był miejscowy aktyw społeczny: sołtysi, radni, panie z KGW, strażacy. Wspólnie z mieszkańcami świętowali nasi radni, wójtowie, miejscowi proboszczowie.
Po tradycji wspólnego kolędowania w styczniu każdego roku, powoli rodzi się nowy zwyczaj – listopadowych spotkań na wieczorach pieśni i piosenek żołnierskich oraz patriotyczno – narodowych. Miejmy nadzieję, iż ta nowa formuła życia kulturalno - towarzyskiego obejmie również młodych odbiorców. Zwłaszcza, iż w repertuarze wieczornic i mini festiwali mogą przecież znaleźć się też utwory typowo rozrywkowe. Wszak mamy tak wiele pięknych estradowych piosenek opiewających nasz kraj, naszych bohaterów i nasze dokonania. W aktywności na tym polu też może realizować się nasz patriotyzm oraz przywiązanie do narodowej tradycji i kultury.
O tym, iż jedenastolistopadowe wieczornice stały się wydarzeniem artystycznym w życiu naszych sołectw przekonuje również obszerna relacja filmowa przygotowana do emisji na kanale „Gmina Trzebownisko” w sieci You Tube. Autorem 30 – minutowego klipu zrealizowanego w Stobiernej, Łące i w Łukawcu jest Wasyl Bodżukjan.
Oto adres klipu:
Radość wspólnego śpiewania KLIKNIJ
Tekst i zdjęcia Ryszard Bereś
Czytano: 3060 razy