W Rzeszowie i gminach ruszy bilet zintegrowany MPK i MKS. Już od 1 lipca
W Rzeszowie i gminach ruszy bilet zintegrowany MPK i MKS. Już od 1 lipca
2021-05-27
Do tej pory od 2018 roku w Rzeszowie funkcjonował bilet zintegrowany pozwalający podróżować w ramach jednego systemu biletowego komunikacją miejską oraz transportem kolejowym w formie przewozów regionalnych. Wszystko wskazuje jednak na to, że dzięki przyjętej we wtorek (25 maja) przez rzeszowskich radnych uchwale w mieście ruszy oczekiwany od dawna bilet integrujący przejazdy autobusami miejskimi organizowanymi przez Zarząd Transportu Miejskiego i obsługiwanymi przez rzeszowskie MPK oraz komunikacją podmiejską pod szyldem MKS, której organizatorem jest Związek Gmin „Podkarpacka Komunikacja Samochodowa”.
Fot. Krzysztof Kuchta
Do tej pory Zarówno ZTM jak i ZG PKS miały odrębny system biletowy. Dla pasażerów było to utrudnienie. W przypadku np. przesiadek z autobusów jednego przewoźnika do pojazdów drugiego konieczny jest zakup kolejnego biletu lub też posiadanie dwóch biletów okresowych.
Duży krok w tym kierunku zmiany takiego stanu rzeczy poczyniła Rada Miasta Rzeszowa. Przyjęta przez radnych uchwała wskazuje ceny za korzystanie z biletu integrującego przejazdy komunikacji miejskiej z kursami MKS z czterech podrzeszowskich gmin – Boguchwały, Krasnego, Trzebowniska i Głogowa Małopolskiego. Wskazano również podział przystanków na strefy.
- Dotychczas zainteresowanie współpracą w ramach biletu zintegrowanego na zasadzie autobus komunikacji lokalnej puls autobus komunikacji miejskiej w Rzeszowie wyraził ZG PKS, który zgłosił swoją ofertę - poinformowała w czasie sesji dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie Anna Kowalska uzasadniając uchwałę w sprawie zmian stawek za przewozy komunikacją miejską w Rzeszowie.
Bilet zintegrowany w formie biletu miesięcznego imiennego sieciowego, będzie obowiązywał na razie na terenie Rzeszowa gdzie kursy obsługuje MPK Rzeszów oraz gmin Boguchwała, Krasne, Głogów Małopolski i Trzebownisko obsługiwanych przez MKS. W uchwale przystanki podzielono na dwie strefy różniące się ceną za miesiąc korzystania.
I strefa
bilet normalny 146 zł
bilet ustawowy 73 zł
bilet samorządowy 82 zł
II strefa
bilet normalny 186 zł
bilet ustawowy 93 zł
bilet samorządowy 105 zł
Przystanki obsługiwane w ramach biletu zintegrowanego:
Głogów Małopolski
I strefa od Rzeszów do Rudna Mała pętla
II strefa od Rzeszów do Głogów Młp. ul Kolejowa -I / Centrum Przesiadkowe / Głogów Młp. Rynek / Os. Słoneczne
Trzebownisko
I strefa od Rzeszów do Trzebownisko Z-d Ogrodniczy / Nowa Wieś Zaczerska
II strefa od Rzeszów do Jasionka Aeroklub
od Rzeszów do Terliczka (p. Trzebownisko / Łąka)
Krasne
I strefa
od Rzeszów do Malawa Góra
od Rzeszów do Krasne Wólka
od Rzeszów do Krasne Kolonia
II strefa
od Strażów do Palikówka
Boguchwała
I strefa
od Rzeszów do Mogielnica pętla
od Rzeszów do Lutoryż / Zarzecze Most
od Rzeszów do Niechobrz Rondo
od Rzeszów do Kielanówka - Boguchwała
od Rzeszów do Nosówka
od Rzeszów do Zgłobień
II strefa
od Wola Zgłobieńska II do Wola Zgłobieńska pętla
od Niechobrz środek do Niechobrz Góra pętla
Bilet może ruszyć od 1 lipca
Jak słyszymy w rzeszowskim ratuszu, umowa pomiędzy Zarządem Transportu Miejskiego, a Związkiem Gmin „Podkarpacka Komunikacja Samochodowa” w kwestii uruchomienia biletu zintegrowanego, nie została jeszcze podpisana. Taka możliwość będzie po ogłoszeniu uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego. Bilet zintegrowany zgodnie z przyjętą przez Radę Miasta Rzeszowa uchwałą ma wejść od początku kolejnego miesiąca po uprawomocnieniu się uchwały.
- Po uprawomocnieniu uchwały będziemy mieli możliwość sformalizowanie tej współpracy i podpisanie stosownych dokumentów. Bilet ruszy od następnego pełnego miesiąca - zaznacza Artur Gernand z Biura Prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.
Wychodzi zatem, że jeżeli uchwała wejdzie w życie w czerwcu i gdy dojdzie do podpisania umowy, bilet zintegrowany będzie funkcjonował od 1 lipca. Za obsługę systemu biletu zintegrowanego będzie odpowiadał ZTM Rzeszów. Bilety w formie karty miejskiej będzie można zakupić lub doładować w miejskich punktach obsługi podróżnego na terenie miasta.
Wykaz przystanków określających strefy, w których obowiązywać będą bilety łączonej komunikacji autobusowej znajduje się w załączniku nr 2 do uchwały, której pełną treść można znaleźć TUTAJ.
Rada Miasta Rzeszowa przyjęła również drugą uchwałę dotyczącą funkcjonowania komunikacji podmiejskiej w Rzeszowie. Wyrażono w niej zgodę na korzystanie z czterech dodatkowych przystanków na terenie Rzeszowa dla operatorów komunikacji lokalnej w tym MKS. Jak zaznaczała dyrektor ZTM Anna Kowalska, mowa tu o przystankach Dąbrowskiego Park, Piłsudskiego Urząd Marszałkowski, Piłsudskiego ZDZ oraz Aleja Wyzwolenia WORD. Uchwała dotyczy również uporządkowania nazw przystanków w Rzeszowie.
Karol Woliński
Artykuł pochodzi ze strony: http://czytajrzeszow.pl/?idd=10&id=17552&poz=mr1&show=-1&pagebl1=1
Czytano: 2360 razy