homemapkontakt Czcionka: Zmniejsz czcionke Normalny rozmiar Powiększ czcionkę /  Kontrast Wersja kontrastowa Dla niesłyszących  /​  BIP  / fbtw /  jezykjezyk angielski

PCN „Łukasiewicz” otwarte uroczyście! „Prezent na Gwiazdkę”

PCN „Łukasiewicz” otwarte uroczyście! „Prezent na Gwiazdkę”
2022-12-20
W czwartek 15 grudnia w podrzeszowskiej Jasionce odbyła się uroczysta gala rozpoczęcia działalności Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Innowacyjny obiekt prezentujący zagadnienia naukowe w wyjątkowy sposób, ma być dostępny dla wszystkich zwiedzających już na wiosnę przyszłego roku.

Prezent na Gwiazdkę
Rozpoczęcie działalności PCN „Łukasiewicz” to wyjątkowe wydarzenie dla całego Podkarpacia. Budowany od 2020 roku obiekt to jedna z najważniejszych inwestycji w regionie. Centrum ma w sposób nowoczesny i innowacyjny prezentować różne zagadnienia dotyczące nauki.
Trzydniowe wydarzenia związane z otwarciem PCN „Łukasiewicz” rozpoczęły się w czwartek 15 grudnia. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonał marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, któremu towarzyszyli stypendyści programu „Nie Zagubić Talentu”.
- Bardzo cieszę się, że mogę otworzyć obiekt wraz ze stypendystami czyli osobami, które mają pasję w zdobywaniu wiedzy. Szarfa, którą przetniemy wygląda jak świąteczny prezent, więc można powiedzieć, że inaugurujemy działalność PCN „Łukasiewicz” na Gwiazdkę - mówił Władysław Ortyl.

Po uroczystym przecięciu wstęgi i otwarciu obiektu poświęcił go biskup rzeszowski Jan Wątroba.


fot. Paweł Bialic

Centrum dla wszystkich
W trakcie uroczystości odczytano okolicznościowe listy, od prezydenta RP Andrzeja Dudy, marszałek Sejmu Elżbiety Witek oraz premiera Mateusza Morawieckiego.
W gali otwarcia PCN „Łukasiewicz” wzięła udział m.in. wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która podkreślała, że budowa tego obiektu odbyła się przy ogromnym wysiłku samorządu województwa. Jej zdaniem „Łukasiewicz” idealnie wpisuje się w założenia rządowej polityki zakładającej rozwój młodzieży.
- Tutaj połączymy naukę z eksperymentami z doświadczeniami, z regionalnymi specjalizacjami – motoryzacją, kosmonautyką, lotnictwem, szeroko pojętą jakością życia - mówiła Jarosińska-Jedynak dodając, że oprócz młodzieży, centrum otwarte jest dla wszystkich, w tym seniorów.
- To również centrum dla seniorów, przecież uczymy się całe życie - dodała wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
Marszałek Ortyl w swoim przemówieniu podkreślał, że centrum będzie służyło zdobywaniu wiedzy w miłej i przyjemnej atmosferze. Ma być też magnesem przyciągającym młodzież i dorosłych, którzy mają pasję, szukają innowacji i nowych rozwiązań. Zaznaczył, że w czasie przygotowań do realizacji centrum jasnym było, że patronem musi stać się Ignacy Łukasiewicz – największy podkarpacki wynalazca.
- Nie mogliśmy postąpić inaczej i nie dedykować Ignacemu Łukasiewiczowi - wielkiemu synowi podkarpackiej ziemi patronatu nad tym wspaniałym budynkiem. Przy powstaniu obiektu przyświecały nam idee bliskie naszemu wynalazcy - powiedział Władysław Ortyl zwracając uwagę, że uroczyste otwarcie centrum końcem tego roku to idealne zwieńczenie roku Łukasiewicza obchodzimy z okazji 200 rocznicy jego urodzin.

Szkoły czekały na taki obiekt
Podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch, która pełniła funkcję przewodniczącej Rady Naukowej PCN Łukasiewicz mówiła o tym, że obiekt ma z jednej strony zaspokajać potrzebę wiedzy, z drugiej prowokować do stawiania pytań.
- Na takie miejsce czekali dzieci i młodzież oraz nauczyciele podkarpackich szkół, dla których PCN Łukasiewicz jest ważnym partnerem edukacyjnym od wielu lat. Ten piękny obiekt jest po części spełnieniem marzenia nas dorosłych o wielkiej szkole w której można uczyć się bez ocen i bez strachu, że zaraz zadzwoni dzwonek, a każdy nauczyciel jest innowacyjny - mówiła Małgorzata Rauch.
Po oficjalnych przemówieniach wręczono specjalne odznaczenia osobom, które przyczyniły się do powstania Podkarpackiego Centrum Nauki. Srebrnym Krzyżem Zasługi została odznaczona Barbara Olejarz z Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce za wkład w rozwój muzealnictwa oraz kultywowanie pamięci o Ignacym Łukasiewiczu i powstaniu polskiego przemysłu naftowego w Bóbrce. Odznaczenie w imieniu prezydenta RP wręczyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
Władysław Ortyl wręczył statuetki Marszałka Województwa Podkarpackiego dla osób szczególnie zaangażowanych w propagowanie dziedzictwa I. Łukasiewicza – podkarpackiego pioniera przemysłu naftowego. Wśród uhonorowanych tym wyróżnieniem znaleźli się członkowie Komitetu Honorowego oraz Komitetu Organizacyjnego obchodów Roku Ignacego Łukasiewicza, członkowie Naukowej Rady Programowej przy Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie ds. Podkarpackiego Centrum Nauki oraz twórcy Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”, w sumie ponad 50 osób.

Wyjątkowy koncert
Na zakończenie gali otwarcia goście wydarzenia mogli wysłuchać wyjątkowego koncertu „Sounds of Carpathia”, który był formą podróży w świat wykreowany przez Stanisława Lema w powieści „Solaris”.
Podczas koncertu można było usłyszeć „dźwięki kosmosu” czyli nagrane przez NASA odgłosy, jakie generują poszczególne planety naszego Układu Słonecznego.
Koncert został przygotowany i wykonany przez muzyków związanych z Rzeszowem i Podkarpaciem, którzy zaprezentowali autorskie kompozycje nawiązujące do klimatu powieści „Solaris” oraz specjalnie przygotowany premierowy utwór „Łukasiewicz” - autorstwa Miłosza Pękali. Został on połączony z dedykowanymi wizualizacjami autorstwa Jakuba Hadera, który zajął się oprawą wizualną. Koncert był utrzymany w klimacie muzyki jazzowej z elementami elektroniki i słowa mówionego. W skład okolicznościowego zespołu weszli: Aleksandra Tocka – wokal, Vitold Rek – kontrabas, Dominik Wania – fortepian, Tomasz Nowak – trąbka, Miłosz Pękala – instrumenty perkusyjne, wibrafon, Jakub Madejowski – perkusja, Bartłomiej Skubisz – sample, słowo, koncepcja + Jakub Hader – wizualizacja i Karol Kadłubiec – recytacje. Autorem koncepcji i scenariusza koncertu jest Bartłomiej Skubisz.
Na zakończenie gali wszyscy chętni mogli zwiedzić budynek PCN.
To nie koniec wydarzeń związanych z otwarciem Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Już w piątek 16 grudnia odbędzie się tam konferencja „Od Myśli Ignacego Łukasiewicza do Funduszy Europejskich”. W siedzibie WDK z kolei zaplanowano specjalne warsztaty naukowe. Wszyscy zainteresowani obejrzeniem PCN „Łukasiewicz” będą mieli taką okazję w sobotę 17 grudnia. Wtedy w obiekcie również odbędą się warsztaty naukowe, oprócz tego przewidziano możliwość bezpłatnego zwiedzania.

Otwarcie wiosną
Na to by zobaczyć „Łukasiewicza” w pełnej krasie poczekamy do wiosny 2023 r. kiedy to obiekt zostanie otwarty dla zwiedzających już na stałe. Goście Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” będą mogli doświadczać najróżniejszych zjawisk naukowych za pomocą ponad 200 interaktywnych eksponatów. Ekspozycja podstawowa prezentować będzie wiedzę naukową jako wzajemnie powiązane i przenikające się trzy „makroobszary” identyfikowane pod hasłami:
1. „Świat Wokół Nas” - czyli to, co naturalne, przyroda, prawa rządzące światem, zjawiska fizyczne, chemiczne, budowa materii ożywionej i nieożywionej, systemy ekologiczne.
2. „Nasza Cywilizacja” - czyli to, co my ludzie wytworzyliśmy korzystając z naszych umiejętności i pozyskanej wiedzy, artefakty, technika i technologia, matematyka, kultura.
3. „My, Ludzie” - czyli funkcjonowanie organizmu człowieka, zmysły, anatomia i fizjologia, procesy poznawcze, rozum - logiczne myślenie itd.
Tematyka przygotowywanych ekspozycji będzie powiązana z inteligentnymi specjalizacjami regionu Podkarpacia jakimi są: Lotnictwo i Kosmonautyka, Jakość życia, Motoryzacja, Informacja i Telekomunikacja).
Podkarpackie Centrum Nauki to projekt realizowany w imieniu samorządu województwa przez Wojewódzki Dom Kultury. Inwestycja powstała dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. To ponad 76,3 mln zł. Pozostałe ponad 17,75 mln zł pochodzi z budżetu województwa. Kolejne 1,41 mln zł stanowi dotacja na rozpoczęcie funkcjonowania również z budżetu województwa. Wykonawcą prac budowlanych była firma Warbud.


fot. Paweł Bialic

Sam budynek centrum, którego owalny kształt wpisuje się w nowoczesne otoczenie, inspirowany jest kształtami sterowca, helisy DNA i orbity. Zwiedzających będzie witał oryginalny samolot An-2 - ikona podkarpackiego przemysłu lotniczego, produkowany przez wiele lat w Mielcu, który już stanął na dziedzińcu PCN. W środku przy wejściu pojawił się fotoplastikon ze dużymi zdjęciami z epoki Ignacego Łukasiewicza – podkarpackiego wynalazcy, odkrywcy ropy naftowej, patrona PCN, a w pobliżu model dzwonu. W tym miejscu przy wejściu będzie też eksponowana lampa Łukasiewicza, która była niedawno prezentowana na Expo w Dubaju. W atrium zwieńczonym przeszklonym dachem zawisł wielki model kuli ziemskiej o średnicy 4,5 metra. Cały obiekt ma ponad 6,5 tys. m kw. powierzchni, z tego 3 tys. m kw. zajmuje przestrzeń wystawiennicza, na której rozlokowane będą interaktywne wystawy. Budynek ma cztery kondygnacje, w tym jedną podziemną. Obok powstał parking na 130 samochodów.

Otwarcie Podkarpackiego Centrum Nauki "Łukasiewicz"

Artykuł pochodzi ze strony: http://czytajrzeszow.pl/?idd=10&id=28935&poz=mr1&show=-1&pagebl1=2

 

Czytano: 725 razy

GALERIA

Piknik Naukowy w Stobiernej - wystawa Centrum...
Dodane: 2024-06-13
Jubileusz 150-lecia Szkoły Podstawowej w...
Dodane: 2024-04-12
Stypendia dla uczniów w Gminie Trzebownisko...
Dodane: 2023-10-19
Jubileusz nadania szkole imienia Jana Pawła II ...
Dodane: 2022-10-24
Stypendia dla uczniów w gminie Trzebownisko
Dodane: 2022-10-14
[ZAMKNIJ] Nowe zasady dotyczące cookies. W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.