„Zielona edukacja w Gminie Trzebownisko”
„Zielona edukacja w Gminie Trzebownisko”
2023-09-18
Energia odnawialna to jedna z najłatwiejszych dróg do ograniczenia emisji zanieczyszczeń, a także dalszy krok w rozwoju światowej energetyki. Paliwa kiedyś się wyczerpią, jednak słońce nadal będzie oświetlać naszą planetę, a wiatr wciąż będzie krążył po jej powierzchni. Natura może stanowić idealne źródło energii na przykład dzięki wiatrakom czy panelom słonecznym. Niestety, nie każdy zdaje sobie sprawę z ogromnego potencjału, jaki skrywa w sobie nasza planeta i otaczające ją zjawiska. Warto uświadamiać o nim wszystkich zarówno osoby dorosłe jak i dzieci.
Na terenie całej Polski działa akcja edukacyjna zachęcająca społeczeństwo do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, gazu ziemnego czy ciepła systemowego. Takie działania prowadzi również Gmina Trzebownisko, m.in. poprzez przystąpienie do naboru konkursowego Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej, który jest współfinansowany ze środków NFOŚiGW, na realizację zadania „Zielona edukacja w Gminie Trzebownisko”.
We wrześniu 2023 roku w wyniku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, Wójt Gminy Trzebownisko Lesław Kuźniar wraz z Prezesem Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie Adamem Skibą, podpisali Umowę na dofinansowanie w formie dotacji na realizację powyższego zadania.
Kwota dotacji wynosi 150.000,00 złotych co stanowi 90% kosztów kwalifikowalnych zadania. Całkowity koszt realizacji wynosi 166.667,00 złotych z czego 16.667,00 zł pokrywa budżet Gminy Trzebownisko.
Nie ma dolnej granicy wieku, aby wdrażać edukację ekologiczną. Działania zawarte w projekcie mają na celu promowanie i upowszechnianie w ciekawy sposób wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii i zrównoważonego rozwoju wśród najmłodszych mieszkańców Gminy Trzebownisko.
W ramach projektu zostanie zakupiona i zainstalowana instalacja fotowoltaiczna o mocy 3 x 5,33 kWp, która będzie służyć do celów edukacyjnych, dzięki umiejscowieniu jej na dachu budynku szkoły, skierowana w różne kierunki świata (wschód, południe, zachód). Podczas obserwacji, młodzież będzie mogła poznać specyfikę działania OZE, porównywać efektywność produkcji energii oraz prowadzić własne obserwacje, analizy i porównania podczas organizowanych warsztatów. Zakupiony zostanie także wiatrak o mocy 2,0 kWh, wykorzystujący energię wiatrową do produkcji energii elektrycznej. Tak jak w przypadku instalacji fotowoltaicznej, można uzyskać szereg statystyk pokazujących wpływ wiatru na ilość wyprodukowanej energii. Niewątpliwą zaletą tego źródła jest to, że może działać w nocy, w przeciwieństwie do instalacji fotowoltaicznej. Ponadto, w projekcie zaplanowano szereg szkoleń i warsztatów w zakresie odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej, w których wezmą udział wszyscy uczniowie uczęszczający do szkół na terenie Gminy Trzebownisko. Uczniowie w ramach projektu będą poszerzać swoją wiedzę również podczas organizowanych wyjazdów. Zaplanowano wycieczki m.in. do Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”, firmy MLSystem oraz Zespołu Szkół Energetycznych w Rzeszowie, gdzie młodzież kształci się w zawodzie Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Dodatkowo, w Zespole Szkół nr 1 w Stobiernej powstanie pracownia, wyposażona w pomoce dydaktyczne (zostaną zakupione m.in.: modele domków wyposażonych w instalację fotowoltaiczną z ładowarką baterii, power banki, modele zabawek OZE), dzięki którym w praktyczny sposób uczniowie przyswoją niezbędną wiedzę.
Powszechnie wiadomo, że dobrowolnie przyswajana wiedza utrwala się najlepiej. Niezależnie od tego, czy edukuje się dzieci, czy dorosłych, przedstawiając informacje w atrakcyjny sposób, z pewnością odniesie się znacznie lepsze efekty. Poprzez zastosowanie ciekawych form edukacyjnych, młodzi mieszkańcy Gminy Trzebownisko, będą mogli w łatwy sposób przyswoić niezbędną wiedzę z zakresu Odnawialnych Źródeł Energii, co w dłuższej perspektywie będzie miało pozytywny wpływ dla całego społeczeństwa i naszej planety.
UG Trzebownisko
Czytano: 1005 razy