Koło Gospodyń Wiejskich w Zaczerniu
Kultura
Koło Gospodyń w Zaczerniu powstało pod koniec lat czterdziestych XX wieku z inicjatywy miejscowej nauczycielki Heleny Pohorskiej. Wtedy, włączało się w akcje i działania pozwalające na normalizacje codziennego życia zaczernian, po trudach największej z wojen. Chodziło choćby o udział kobiet w dokształcaniu się w zakresie szkoły podstawowej, a potem o przyswajanie wiedzy i umiejętności pozwalających na prowadzenie domu i gospodarstwa domowego, zgodnie z nowymi wyzwaniami cywilizacyjnymi. Koło organizowało wówczas kursy kroju i szycia, racjonalnego żywienia oraz pieczenia ciast. Dewizą działaczek było i jest wiązanie poczynań kulturalno - oświatowych z gospodarczymi. Stąd, w latach sześćdziesiątych zadaniem KGW stała się m.in. pomoc wiejskiej gospodyni w rozwijaniu produkcji rolnej i ogrodniczej.
Za aktywną działalność zaczerskie KGW otrzymało wiele nagród i dyplomów oraz listów pochwalnych. W 1984 roku zdobyło nawet nagrodę wojewódzką, co było świadectwem przodującej pozycji Koła w życiu społecznym całej naszej gminy. Nie ulega wątpliwości, że wieloletnia działalność członkiń KGW przyczyniła się do podniesienia kultury życia rodzinnego we wsi i wprowadzenia w tutejszych gospodarstwach nowoczesnych metod produkcji.
Od 1949 roku funkcję przewodniczącej Koła pełniły: Zofia Cieśla, Salomea Rudnik, Zofia Kamieńska, Emilia Polak, Jolanta Bartman, Stanisława Dynia, Anna Hul. Obecnie na czele KGW stoi Teresa Rataj. Koło liczy 25 członkiń; sześć pań realizuje swe talenty wokalne w zespole ludowym „Żytnioki”, działającym pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury.