Koło Gospodyń Wiejskich nr 1 w Nowej Wsi
Kultura
W 2015 roku Kolo Gospodyń Wiejskich nr 1 w Nowej Wsi obchodziło skromny jubileusz 55 – lecia działalności. Wtedy, w roku 1960 głównym celem, jaki przyświecał członkiniom Koła, było polepszenie kultury i poziomu życia kobiet wiejskich i całej społeczności wiejskiej. Bo też życie to nie głaskało nikogo po głowie: panie prowadziły domy i wychowywały dzieci, do tego dochodziły ciężkie codzienne obowiązki w oborze i w polu.
Kołu zawsze bliskie były tematy ważne dla całej wsi. Nie dziwi wiec zaangażowanie się w pracach porządkowych w nowo wybudowanej szkole, w akcji na rzecz budowy własnego kościoła. Do tego akcje i przedsięwzięcia wspólne dla wszystkich środowisk: dożynki, procesje, obchody Dnia Kobiet, Dnia Dziecka, Dnia Seniora.
Każdego roku w planach pracy Koła przybywało zapisów: kursy pieczenia, gotowania, szycia, kursy fryzjerskie i kosmetyczne, pokazy układania kwiatów a także upiększania ogródków. Na liczną frekwencję mogły liczyć wykłady na temat zdrowego żywienia i higieny.
W kronice prowadzonej skrupulatnie przez Teresę Pierzchałową sporo też zdjęć i zapisków z różnych imprez o charakterze kulturalno – rozrywkowym: z licznych wycieczek po Polsce i za granicę, z różnego rodzaju okazjonalnych zabaw (Andrzejki, Sylwester).
Wiele działań z tamtych lat przetrwało do dziś. Członkinie KGW nr 1 Nowa Wieś organizują imprezy z okazji rocznic i świąt. Uczestniczą w różnych konkursach i pokazach takich jak np. spotkania „Wokół Wigilijnego Stołu”, „W Bukszpanowej Ozdobie”, „Ziemniaczane Harce”, konkursy na najlepsze produkty regionalne, na najładniejszy wieniec dożynkowy. Kilka pań z Koła wspiera swoim wokalem zespół śpiewaczy „Jasiołczanie”. Koło może pochwalić się wieloma nagrodami i wyróżnieniami, a panie za swoją pracę wielokrotnie były odznaczane: Orderem Serca Matkom Wsi a także odznaką Świętego Izydora Oracza (właśnie dla Teresy Pierzchały).
W 55 – letniej historii Koła funkcje przewodniczącej pełniły:
- Krystyna Miękisz (1960-1965);
- Teresa Pierzchała (1965-1968);
- Stanisława Rzucidło (1968-1970);
- Maria Wieszczyk (1970-1974);
- Zofia Musiał (1974-1980);
- Bronisława Guz (1980-1990);
- Teresa Pierzchała (1990-2013)
- Magdalena Kluczniak – od 2013 roku
Honorowymi członkiniami Koła są: Bronisława Guz Maria Czyrek, Krystyna Czyrek, Jadwiga Orzechowska, Władysława Pieczonka, Teresa Pierzchała, Maria Rzeszutek, Zofia Rzucidło i Maria Świder. Koło liczy 35 członkiń. Jak zgodnie akcentują: - W swojej działalności staramy się zwrócić uwagę na podtrzymanie tradycji lokalnych i regionalnych, ze szczególnym naciskiem na zachowanie dziedzictwa narodowego, oraz pomoc międzysąsiedzką na różnych płaszczyznach życia.