Koło Gospodyń Wiejskich w Trzebownisku
Kultura
Kobiety z Trzebowniska skrzyknęły się w swej organizacji, gdy tylko umilkły wojenne działa. Był rok 1946. One też przystąpiły do porządkowania domu ojczystego i budowy spokojnego i pomyślnego życia swych rodzin. Temu były podporządkowane wszystkie podejmowane przez KGW akcje i kampanie. I tak jest do dziś. Koło Gospodyń Wiejskich skupiające 63 członkinie, w tym 21 seniorek, jest najprężniejszą organizacją społeczną działającą w tym środowisku.
Prezentując w telegraficznym skrócie główne przedsięwzięcia KGW trzeba zaakcentować:
- Koło pielęgnuje i podtrzymuje tradycje ojców i matek. Potwierdzeniem tych słów jest organizowanie dożynek, uroczystości związanych ze Świętem Matki Boskiej Zielnej. KGW bierze czynny udział w konkursach wieńca dożynkowego, potraw stołu wigilijnego, koszyka wielkanocnego. Robi się wiele, aby wśród młodych kształtować szacunek dla seniorów oraz ludzi szczególnie zasłużonych dla wsi. Po to m.in. Święto Kobiet, Dzień Matki, Katarzynki, pomoc w przygotowaniu Dnia Seniora, w zorganizowaniu Dni Trzebowniska;
- Panie z KGW zawsze doskonaliły swą wiedzę i umiejętności, jako kobiety, matki i gospodyni. Stąd w planach pracy – tak wczoraj jak i dziś - udział w różnego rodzaju kursach: kroju i szycia, haftowania, szydełkowania, gotowania, pieczenia, fryzjerstwa i makijażu, decoupage oraz robienia stroików bożonarodzeniowych i kartek świątecznych.. Członkinie koła rokrocznie biorą udział w różnego rodzaju konkursach, pokazach, piknikach. Właśnie tam prezentują swoje umiejętności kulinarne, manualne, estetyczne;
- Nasze gospodynie chcą też poznawać kraj i świat, mile odpoczywać i bawić się. Nie dziwią wiec liczne wycieczki krajoznawcze, czy wyjazdy turystyczne połączone z odwiedzinami miejsc kultu religijnego.
Sukces organizacji zależy w dużym stopniu od autorytetu i operatywności ludzi, którzy im przewodzą. Koło w Trzebownisku zawsze miało szczęście do swych prezesek i przewodniczących. Chcemy wiec przypomnieć ową złotą listę kobiecych liderek z Trzebowniska:
- Zofia Majcher – kierowała KGW w latach 1946 – 1947;
- Zofia Tomasik (1948 – 1949);
- Maria Wisz (1949 – 1955);
- Maria Kozdrańska - przewodnicząca koła przez 19 lat (1955-1974);
- Zofia Ataman (1974 – 1975);
- Maria Rzeszutek (1975 – 1979);
- Teresa Pieczonka – kieruje KGW od 1979 roku, ponad 35 lat
- Bernadetta Świątek – od 2015 roku.