Po pandemicznej przerwie, znów tłumy przed sceną „Doliny Łąckiej 2021”
Po pandemicznej przerwie, znów tłumy przed sceną „Doliny Łąckiej 2021”
2021-08-11
Na tę chwilę czekaliśmy kilkanaście miesięcy. Marzyliśmy, aby znów, bez nadmiernych sanitarnych rygorów, spotkać się na radosnym letnim pikniku i znów cieszyć się sobą. Taką okazję stworzyły imprezy folklorystycznego festiwalu „Dolina Łącka 2021”, urządzone 24 i 25 lipca br. w Łące na placu obok remizy miejscowej OSP. Tym razem, jubileuszowy, bo 25. już przegląd kapel, muzyków i śpiewaków ludowych, wzbogacił jubileusz 30-lecia Spółdzielni Telekomunikacyjnej WIST, tak zasłużonej dla rozwoju gminy oraz poprawy standardu życia jej mieszkańców.
Wójt gminy Lesław Kuźniar oraz prezes Spółdzielni Andrzej Kochanowicz, główni organizatorzy i realizatorzy tegorocznej edycji „Doliny Łąckiej”, mają prawo do sporej satysfakcji. Dwudniową imprezę odwiedziło kilka tysięcy mieszkańców oraz naszych przyjaciół z sąsiednich gmin. Gdy jedni oklaskiwali popisy artystów, korzystając równocześnie z oferty punktów handlowo – gastronomicznych, dzieci miały do dyspozycji zjeżdżalnie, karuzelę i inne atrakcje zabawowe. Kilkunastu chętnych przyjęło jednorazową szczepionkę na COVID-19 w specjalnym punkcie prowadzonym przez firmę MEDYK. Cieszy ów fakt, choć możnaby zadać pytanie: dlaczego było tylko kilkunastu chętnych a nie kilkuset? Nad bezpieczeństwem zebranych czuwały służby porządkowe, w tym druhowie z łąckiej OSP. Kuchnią zajęły się panie ze Stowarzyszenia „Wszyscy Razem”. Nikt nie krył zadowolenia, że znów możemy się gromadnie spotykać i bezpośrednio ze sobą rozmawiać. Fakt ten podkreślali również specjalni goście – działacze i członkowie ST WIST, obdarowani przez kierownictwo firmy drobnymi upominkami (na zdjęciach poniżej).
Rzecz jasna, głównymi bohaterami imprezy byli ludowi artyści uczestniczący w tradycyjnym konkursie „Doliny Łąckiej” na przyśpiewkę weselną. W br., pierwszą nagrodę przyznano zespołowi z Gniewczyny Łańcuckiej (na zdjęciu poniżej). Ponadto, nagrodzono i wyróżniono zespoły: „Biała Muzyka” ze Świlczy, „Trzcinicoki”, „Malawianie”, „Łukawianie” oraz „Żytnioki” z Zaczernia. Gwiazdą części folklorystycznej był Zespół Pieśni i Tańca HYŻNIACY (zdjęcia poniżej). Bardzo spodobał się również występ grupy BESKIDNICY z widowiskiem „Biesiada Karpacka”.
Spore atrakcje czekały też miłośników współczesnej muzyki rozrywkowej. Kolejny raz, na łąckiej scenie pojawił się zespół BACIARY i ściągnął niezliczony tłum fanów z całej okolicy. Wydarzeniem artystycznym drugiego dnia Spotkań był natomiast program zespołu KARCZMARZE (na zdjęciach poniżej), zawierający tzw. muzykę pogranicza . Dla wielu zebranych, płynące nad łąckimi łąkami dźwięki nastrojowych melodii polskich czy ukraińskich, skoczne rytmy czardasza czy melodii bałkańskich, niosły autentyczne wzruszenie. Występ kolejnej grupy, która zawładnęła łącką sceną, o nazwie FOLK LADY, kierowany był głównie do młodszej widowni. Imprezę zamknął interesujący koncert rzeszowskiej grupy INSANI. Obszerne reportaże video z łąckiej imprezy można już oglądać na społecznościowym kanale Gminy Trzebownisko na You Tube. Oto linki do poszczególnych klipów.
DOLINA ŁĄCKA 2021: jubileusz festiwalu folkloru
https://www.youtube.com/watch?v=D1jroDROfRM
Łąka 2021: BACIARY – FOLK LADY - INSANI
https://www.youtube.com/watch?v=hLCygfobQmQ&t=27s
ŁĄKA 2021: KARCZMARZE wciąż poszukiwani
https://www.youtube.com/watch?v=ZC51wYedDpc&t=139s
Miejmy nadzieję, że lipcowy festiwal w Łące, już na stałe wznowił nasze spotkania na imprezach plenerowych organizowanych w poszczególnych miejscowościach. Wśród tych pierwszoplanowych, w kalendarzu bieżącego roku są m.in. gminne dożynki przewidziane w Łukawcu Dolnym oraz Dni Gminy Trzebownisko, których gospodarzem ma być we wrześniu Wólka Podleśna. Aczkolwiek, baczmy uważnie, aby nie zaprzepaścić szansy powrotu do pełnej normalności, zwłaszcza iż znawcy tematu ostrzegają przed skutkami czwartej fali pandemii, która ma zaatakować wczesną jesienią. Nie lekceważmy więc apeli o zachowanie podstawowych zasad sanitarno - epidemiologicznych (maseczki, testy), a nade wszystko - skuteczniej przekonujmy swych bliskich i sąsiadów, tych, którzy wciąż jeszcze zwlekają z zaszczepieniem się, aby to - czym prędzej - uczynili. Wówczas zdecydowanie wzrośnie nadzieja na to, że obchody tegorocznych świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra też powitamy w komplecie, w nastroju autentycznej radości, bez specjalnych obaw o jutro.
Materiał przygotował: Ryszard Bereś
Czytano: 1128 razy