homemapkontakt Czcionka: Zmniejsz czcionke Normalny rozmiar Powiększ czcionkę /  Kontrast Wersja kontrastowa Dla niesłyszących  /​  BIP  / fbtw /  jezykjezyk angielski

Zabytki

ZABYTKI

Zdjęcie obiektu
 
Opis

Muzeum Regionalne w Zaczerniu
W muzeum zlokalizowanym w Domu Ludowym można obejrzeć eksponaty obrazujące życie wsi od najdawniejszych czasów. Eksponaty – narzędzia rolnicze, stroje ludowe, dawne fotografie i dokumenty zbierał przez lata założyciel muzeum – Stanisław Rząsa.
 

 

Kościół w Zaczerniu
wybudowany w latach 1803-1806. Kościół posiada 5 ołtarzy z kolumnami w stylu jońskim i korynckim. Obrazy ołtarzowe wykonał rzeszowski malarz Lucjan Szmuglewicz.

Są tam 12 głosowe organy w kolorze orzechowym, pozłacane i ozdobione wazonami.
 Kościół w Stobiernej
Kościół z roku 1891. Zwiedzając go warto zwrócić uwagę na drewnianą ambonę w kształcie łodzi rybackiej i cenny późnogotycki posąg Madonny z Dzieciątkiem.
 
Zespół pałacowo-dworski w Jasionce z XVIII w.

 

Zespół pałacowo-dworski w Łące
Pałac Lubomirskich zaprojektowany przez Tylmana z Gameren w miejscu dawnego dworu obronnego Kostków w połowie XIX wieku przekształcony został
z inicjatywy siostry Alfreda Potockiego, Zofii Ditrichstein na dom dobroczynny. Obecnie mieści się tam Dom Pomocy Społecznej prowadzony przez siostry zakonne Zgromadzenia Opatrzności Bożej.
 

Kościół w Łące
Kościół parafialny z I połowy XVIII wieku z późnobarokowym wnętrzem
 

Spichlerz w Łące
Barokowy spichlerz z XVIII wieku.

W latach 2019-2020 budynek został poddany renowacji i rozbudowie. 
Aktualnie stanowi siedzibę Centrum Kultury i Sztuki w Łące