W Jasionce tworzą technologię, która może zmienić sektor kosmiczny i satelitarny
W Jasionce tworzą technologię, która może zmienić sektor kosmiczny i satelitarny
2016-03-11
RZESZÓW. Startup PnP Systems Sp. z o.o. z Inkubatora Technologicznego Podkarpackiego Parku Naukowo Technologicznego AEROPOLIS został uznany na konferencji „Finansowanie start-upów: venture capital - fakty i mity” jako atrakcyjny dla potencjalnych inwestorów.
Oceny dokonał zespół specjalistów mających duże doświadczenie we współpracy ze startupami, rokując firmie z Jasionki powodzenie. PnP Systems pracuje nad tworzeniem innowacyjnej technologii, która może zmienić sektor kosmiczny i satelitarny: firma chce chronić przed zakłóceniami i atakami, korzystające z systemów radiowych lotniska, porty morskie oraz banki.
Usprawnić system zarządzania kryzysowego
PnP Systems Sp. z o.o. to technologiczny start-up, który został powołany w celu tworzenia i rozwijania innowacyjnych rozwiązań w sektorze technologii kosmicznych i satelitarnych oraz ich zastosowań rynkowych. Firma koncentruje się obecnie na projektach badawczo-rozwojowych w zakresie wykorzystania systemów nawigacyjnych, telekomunikacyjnych i GIS (System Informacji Geograficznej) oraz ich potencjalnych możliwościach wdrożeniowych.
Jak technologia z Jasionki może zmienić rzeczywistość?
Technologia PnP Systems może zrewolucjonizować kwestię bezpieczeństwa na lotniskach. Załóżmy, że w trakcie podejścia samolotu do lądowania występują zakłócenia systemów komunikacji radiowej czy też nawigacyjnych albo zostają zakłócone i przestają działać cyfrowe systemy telekomunikacyjne. Technologia, nad jaką pracuje zespół PnP Systems, ma zniwelować ryzyko podobnych przypadków. Duże znaczenie może mieć również w sektorze bankowym, gdzie informatyczne systemy bankowe synchronizowane są do globalnego sygnału czasu UTC. Na początku 2016 r. z powodu nadawania, przez 15 satelitów GPS, niewłaściwych parametrów czasowych, (różnica wynosiła 12 mikrosekund) wiele instytucji zaobserwowało błędy w przeprowadzanych transakcjach. „Należy nadmienić, że przyczyny błędów zostały wykryte dopiero po kilku godzinach. Rozwiązania, które planujemy dostarczyć, mają pomóc w wykrywaniu podobnego rodzaju zakłóceń i anomalii oraz poprawić bezpieczeństwo komunikacji w sytuacjach krytycznych” - wyjaśnia Przemysław Iskrzak.
Segment kosmiczny GNSS w zasięgu
„Branża związana z technologiami kosmicznymi i satelitarnymi w Polsce dopiero się rozwija. Decydując się na rozpoczęcie działalności w tym segmencie rynku od początku wiedzieliśmy, że będziemy realizować projekty pionierskie i innowacyjne, ale co dla nas ważne - inspirujące. Mając to na uwadze świadomie zdecydowaliśmy się na rozwój naszej firmy we współpracy z Podkarpackim Parkiem Naukowo-Technologicznego i „Doliną Lotniczą”. PnP Systems w pierwszej kolejności koncentrować się będzie na zagadnieniach związanych z rozwojem i zwiększeniem wiarygodności rozwiązań dla segmentu użytkowników systemów radiowych, w tym systemów GNSS (Globalne Systemy Nawigacji Satelitarnej). Jego awangardowy charakter daje szerokie możliwości zastosowań, ale przede wszystkim zapewnia perspektywiczne korzyści rozwojowe dla naszego kraju” - zapewnia Przemysław Iskrzak.W przyszłości firma chce skoncentrować się również na segmencie kosmicznym GNSS. Myślimy tutaj o współpracy z POLSA (Polska Agencja Kosmiczna) oraz ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) i realizacji projektów polegających na projektowaniu i budowie modułów komunikacyjnych do satelitów czy też instrumentów naukowych do obserwacji Ziemi.
Artykuł pochodzi ze strony:
http://www.resinet.pl/aktualnosci/rzeszow/w-jasionce-tworza-technologie-ktora-moze-zmienic-sektor-kosmiczny-i-satelitarny.html
Czytano: 3530 razy