homemapkontakt Czcionka: Zmniejsz czcionke Normalny rozmiar Powiększ czcionkę /  Kontrast Wersja kontrastowa Dla niesłyszących  /​  BIP  / fbtw /  jezykjezyk angielski

Podkarpacie rusza z nową perspektywą UE! Program warty 2,2 mld euro

Podkarpacie rusza z nową perspektywą UE! Program warty 2,2 mld euro
2023-02-17
Samorząd Województwa Podkarpackiego rozpoczyna wdrażanie Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia na lata 2021-2027. W Centrum Wystawienniczo Kongresowym G2A Arena w Jasionce nastąpiło oficjalne wręczenie decyzji zatwierdzającej nowy program regionalny, warty ponad 2,2 mld euro.

Zaczyna się nowa perspektywa UE

Przypomnijmy że końcem zeszłego roku Komisja Europejska pozytywnie oceniła kształt programu operacyjnego pod nazwą Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027. W poprzednim tygodniu symboliczną decyzję o zatwierdzeniu programu odebrał na Zamku Królewskim w Warszawie marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

W czwartek 16 lutego w Centrum Wystawienniczo Kongresowym G2A Arena w Jasionce uroczyście zainaugurowano wdrażanie nowego programu operacyjnego województwa którego wartość to 2,265 mld euro.

- Bardzo się cieszę, że spotykamy się dzisiaj w tak dużym gronie, to podkreśla fakt, jak ważne są dla nas Fundusze Europejskie. Dziś symbolicznie kończymy okres przygotowań i rozpoczynamy realizację nowego Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 – mówił marszałek Władysław Ortyl.

Udział w uroczystej inauguracji wzięli między innymi: Małgorzata Jarosińska-Jedynak - sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Ewa Leniart - wojewoda podkarpacki, Cinzia Masina - zastępca dyrektora wydziału ds. Polski, Czech i Słowacji w Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego Komisji Europejskiej, przedstawiciele Komisji Europejskiej - Magdalena Horodyska i Eliza Przetak.

W oficjalnym wydarzeniu uczestniczyli także: wicemarszałek Ewa Draus, członek zarządu Stanisław Kruczek, przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz wraz z radnymi województwa podkarpackiego, a także przedstawiciele podkarpackich samorządów, instytucji wykorzystujących środki z Unii Europejskiej oraz podkarpackich uczelni. 
Trudne negocjacje

Województwo podkarpackie, jako trzecie w kraju zakończyło negocjacje z Komisją Europejską, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej mówiła o trudach rozmów z KE.

- Ten ogromny wachlarz inwestycji, który będzie realizowany, to wynik ciężkiej pracy pracowników Urzędu Marszałkowskiego, ale też współpracujących z nimi ekspertów i chciałam dziś podziękować im wszystkim za to, że wiedzieli, jak te środki zaprogramować. Nie wydarzyło by się to jednak, gdyby nie bardzo duża determinacja i walka marszałka Władysława Ortyla z Komisją Europejską. Po drugiej stronie mieliśmy bardzo twarde przeciwniczki, bo były to kobiety, które trzeba było przekonać, dlaczego chociażby Podkarpacie potrzebuje więcej środków na infrastrukturę drogową. Dzięki temu udało się wynegocjować czterdzieści dziewięć procent środków alokacji właśnie na infrastrukturę drogową z całej puli środków przeznaczonych na transport - zaznaczyła wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej.

Jarosińska-Jedynak podkreślała, że w trakcie negocjacji bywały bardzo trudne momenty.

- Czasami mieliśmy już wstawać od stołu i trzaskać drzwiami, ale się udało! Kolejnym sukcesem są dla nas także dotacje dla przedsiębiorców z obszarów przygranicznych z Ukrainą, ale także działania związane z ochroną klimatu i środowiska, które na Podkarpaciu również można pojmować, jako sukces, chociażby w ramach programu Stop Smog, związanego z poprawą jakości powietrza. My, na Podkarpaciu wiemy, jak te środki dobrze inwestować – stwierdziła.

Jak dodała wiceminister Jarosińska-Jedynak województwo podkarpackie będzie mogło korzystać w latach 2021-2027 także ze środków programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, co również jest ogromny sukcesem władz województwa, bo poprzednia perspektywa dla tego programu miała być tą ostatnią.

- Liczę na to, że w tej perspektywie samorządy, przedsiębiorcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych, będą aktywnie korzystać z tych środków. Życzę sobie i państwu, aby były to dobrze zainwestowane środki - zakończyła minister.

Będą środki na drogi

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart nie kryła zadowolenia z faktu skierowania znacznej ilości środków w ramach nowej perspektywy na infrastrukturę drogową.

- Wierzę, że nowa perspektywa przyniesie kolejny znaczący postęp i cieszę się, że marszałek postawił na dalszy rozwój infrastruktury drogowej, bo dobre skomunikowanie regionu gwarantuje dalszy jego rozwój. Dziękuję przedstawicielom Komisji Europejskiej za to, że wsłuchiwali się w uwagi marszałka i pani minister. Jestem przekonana, że za pięć lat będziemy z dumą podsumowywać to, co uda nam się zrealizować w tym czasie na Podkarpaciu - mówiła wojewoda Ewa Leniart gratulując marszałkowi Ortylowi sukcesu negocjacyjnego.

- Wiem, że to właśnie marszałek bardzo skutecznie i sprawnie wykazywał się determinacją w walce o środki unijne w ramach obecnej perspektywy. Dlatego dziękuję mu za tę skuteczność. Doceniamy wszystko, co Fundusze Europejskie przyniosły Podkarpaciu przez ostatnie lata. To naprawdę mądrze zainwestowane środki, co potwierdzają wszyscy, którzy odwiedzają nasz region - dodała Ewa Leniart.

Przedstawiciel KE gratuluje negocjacji

Cinzia Masina, zastępca dyrektora wydziału ds. Polski, Czech i Słowacji w Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego Komisji Europejskiej, nie szczędziła w języku polskim pozytywnych słów pod adresem województwa podkarpackiego.

- Wreszcie jesteśmy tu i możemy świętować przyjęcie nowego programu regionalnego. Dziękuję wszystkim Państwu za współpracę, dyskusje były naprawdę ożywione, ale wierzę, że właśnie w ten sposób można osiągnąć dobre wyniki, właśnie poprzez dialog i rozmowę. Dziękuję bardzo marszałkowi Władysławowi Ortylowi oraz dyrektorowi Wojciechowi Magnowskiemu, a także pozostałym dyrektorom, który uczestniczyli w negocjacjach - powiedziała przedstawicielka KE.

Jak dodała Cinzia Masina, środki które trafią na Podkarpacie pomogą zrealizować ważne inwestycje i wpłyną na poprawę jakości życia mieszkańców.

- Fundusze Europejskie przez wszystkie te lata znacząco przełożyły się na rozwój województwa podkarpackiego, a tym samym likwidacji dysproporcji rozwojowych. W momencie wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku, PKB na mieszkańca Podkarpacia wynosił trzydzieści sześć procent średniej Unii, a obecnie wynosi już pięćdziesiąt dwa procent. Konkretne efekty wsparcia widać tu gołym okiem, jak chociażby Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka, Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny Aeropolis, Podkarpackie Centrum Innowacji, Wojewódzki Szpital Kliniczny oraz wiele innych. Jestem przekonana, że tempo inwestycji będzie utrzymane także w obecnej perspektywie finansowej. Dziękuję Państwu za cierpliwość i otwartość oraz życzę udanej realizacji nowego programu regionalnego - mówiła Cinzia Masina.

Ortyl: ruszamy z impetem i entuzjazmem

Marszałek Władysław Ortyl nie krył swojego entuzjazmu z faktu rozpoczęcia realizacji programu regionalnego.

- To kolejny program regionalny realizowany przez Województwo Podkarpackie w ramach polityki spójności. Jego zatwierdzony budżet jest ponad 5% wyższy niż alokacja Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 i wynosi prawie 2 miliardy 266 milionów euro – powiedział Ortyl.

W swoim wystąpieniu marszałek zarysował ramy nowego programu oraz wskazywał na wyzwania stojące przed Podkarpaciem.

- Przed nami okres ciężkiej pracy, w dniu jutrzejszym mamy Komitet Monitorujący, który przyjmie pierwsze kryteria i zaczynamy ciężką pracę, ale co ważne - ruszamy z impetem i entuzjazmem - zapowiedział marszałek.

Władysław Ortyl dziękował za wsparcie podczas negocjacji z KE wiceminister Jarosińskiej-Jedynak, podkreślał, że program musiał być zgodny z priorytetami i wpisywać się w wyzwania związane ze zmianami klimatu, degradacją środowiska i zielonym ładem oraz agendami unijnymi, w tym cyfrową.

- Naszym wyzwaniem jest walka o czystość powietrza, położyliśmy duży nacisk na nowe źródła energii i gospodarkę o obiegu zamkniętym, co ma nas przenieść w lepszą rzeczywistość poprzez innowacje. Wierzę, że Podkarpacie będzie liderem w innowacjach we wszystkich obszarach. Chcemy też w obszarach społecznych wdrażać innowacje. Wiemy o tym, że to trudny czas, kiedy się spotykamy, bo nie wszystkie rachunki za covid zostały zapłacone, nie został zamknięty bilans związany z agresją Rosji na Ukrainę i to miało wpływ na nasze negocjacje i to też uwzględniliśmy w tych negocjacjach - stwierdził marszałek Ortyl.

Decyzja wręczona

Punktem kulminacyjnym konferencji było oficjalne wręczenie decyzji zatwierdzającej nowy program regionalny. Na scenie w CWK G2A Arena, w obecności minister Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak, marszałek Władysław Ortyl otrzymał oficjalny dokument z rąk Cinzi Masiny, co zostało nagrodzone brawami publiczności. Nowy program prezentowali kolejno dyrektorzy departamentów unijnych w urzędzie marszałkowskim.

12 stycznia 2023 roku Zarząd Województwa Podkarpackiego powołał Komitet Monitorujący dla FEP 2021-2027, którego jednym z zadań jest zatwierdzenie kryteriów wyboru projektów. Obecnie trwają prace nad Szczegółowym Opisem Priorytetów Programu, który dookreśli finansowy, przedmiotowy oraz podmiotowy zakres wsparcia. Przygotowywany jest harmonogram pierwszych naborów wniosków, jak również dokumentacja naborów, których ogłoszenie planowane jest jeszcze w bieżącym kwartale.

Zakłada się, iż pierwsze nabory, gdzie beneficjentami będą m.in. jednostki samorządu terytorialnego, będą dotyczyć działań związanych z cyfryzacją procesów administracji publicznej, adaptacją do zmian klimatu, gospodarką wodno – ściekową, drogami wojewódzkimi, jak również działań związanych z edukacją, kulturą, czy infrastrukturą społeczną.

Wokul

Zdjęcia: Mateusz Romankiewicz/Biuro Prasowe UMWP
 
Artykuł pochodzi ze strony: http://czytajrzeszow.pl/?id=30223&idd=6&poz=ml0

 

Czytano: 1301 razy

GALERIA

Otwarcie nowej hali produkcyjnej Sylveco w Łące
Dodane: 2018-01-29
Kongres 590 w G2A Arena w Jasionce
Dodane: 2017-11-21
Aerospace & Defense Meetings za nami!
Dodane: 2017-05-12
X Forum Europa-Ukraina w G2A Arena
Dodane: 2017-01-30
EKOGALA
Dodane: 2016-12-13
[ZAMKNIJ] Nowe zasady dotyczące cookies. W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.