homemapkontakt Czcionka: Zmniejsz czcionke Normalny rozmiar Powiększ czcionkę /  Kontrast Wersja kontrastowa Dla niesłyszących  /​  BIP  / fbtw /  jezykjezyk angielski

Atrakcje turystyczne

Turystyka


Na terenie Gminy znajdują się miejsca zachęcające do uprawiania różnych form wypoczynku i turystyki. W Zaczerniu godnym uwagi obiektem jest Muzeum Regionalne, gdzie w sześciu pomieszczeniach obejrzeć można eksponaty obrazujące życie wsi od najdawniejszych czasów.

 

Muzeum Regionalne w Zaczerniu


Zwiedzić tam można także zabytkowy kościół z 5 ołtarzami, wybudowany w latach 1803-1806. Są tam 12 głosowe organy w kolorze orzechowym, pozłacane i ozdobione wazonami.

 

Zabytkowe organy w Kościele w Zaczerniu


Kolejny zabytkowy kościół z roku 1891 znajduje się w Stobiernej. Zwiedzając go warto zwrócić uwagę na drewnianą ambonę w kształcie łodzi rybackiej i cenny późnogotycki posąg Madonny z Dzieciątkiem.


Kościół w Stobiernej

 Drewniana ambona w kształcie łodzi rybackiej
 

Interesującym obiektem jest zespół pałacowo-dworski z XVIII wieku położony w Jasionce.
 

Zespół pałacowo-dworski w Jasionce
 

Dla miłośników zabytków i folkloru interesujące będą obiekty pałacowo-dworskie znajdujące się we wsi Łąka, które w połowie XIX wieku przekształcono na dom dobroczynny. Obecnie mieści się tam Dom Pomocy Społecznej prowadzony przez siostry zakonne Zgromadzenia Opatrzności Bożej. Ponadto we wsi znajduje się barokowy spichlerz z XVIII wieku oraz kościół parafialny z I połowy XVIII wieku z późnobarokowym wnętrzem.
 


Zespół pałacowo-dworski w Łące


Kościół z I połowy XVIII wieku w Łące

 


XVIII-wieczny spichlerz w Łące


Starorzecze Wisłoka okolone bujną zielenią, pełne uroczych zakątków, spokoju i ciszy zachęca do uprawiania turystyki pieszej lub rowerowej. Przy chłopskich zagrodach, przy drogach, a nawet w szczerym polu można oglądać i podziwiać liczne kapliczki postawione przez miejscową ludność. Tylko w samym Zaczerniu jest ich 20. Kompleksy leśne zapraszają do czynnego wypoczynku.
 


Starorzecze Wisłoka