- Znajdź wydarzenie
- Znajdź w serwisie
Jasionka
SOŁTYS
Jacek Szostek
RADA SOŁECKA
1. Baran Aneta
2. Gołojuch Kamil
3. Grata Ireneusz
4. Guzek Sławomir
5. Sala Władysław
Jasionka
Wieś położona 10 km od wojewódzkiego miasta Rzeszowa. Pod koniec 2022 roku liczba mieszkańców wsi wynosiła 2 809. Strategiczne znaczenie dla Jasionki wyznacza korzystne położenie na skrzyżowaniu głównych szlaków komunikacyjnych tj. drogi krajowej Nr 9, drogi krajowej Nr 19, autostrady A4, drogi ekspresowej S19, drogi wojewódzkiej 869 oraz zlokalizowany na jej terenie Międzynarodowy Port Lotniczy Rzeszów - Jasionka.
Lotnisko dysponuje kompleksowym i dobrze wyposażonym terminalem, o obecnej przepustowości 720 pasażerów na godzinę, a docelowej, po planowanej rozbudowie, 1400 pasażerów na godzinę. Pozwala to na osiągnięcie maksymalnej przepustowości rocznej 1,8 mln pasażerów. Przy terminalu znajduje się 650 nieodpłatnych miejsc parkingowych. Ponadto lotnisko posiada 19 stanowisk dla różnego typu samolotów, 2 wyjścia wieżowe oraz 1 rękaw dla pasażerów. W skład portu lotniczego wchodzą także dwa hangary o łącznej powierzchni 9400 m2. Lotnisko posiada nowoczesne systemy nawigacji i oświetlenia umożliwiające lądowanie nawet w trudnych warunkach pogodowych. Lotnisko Rzeszów – Jasionka obsługuje połączenia pasażerskie (regularne i czarterowe) oraz przewozy towarowe (cargo).
Bardzo dużym atutem Portu Lotniczego Rzeszów Jasionka, jest posiadanie drugiego pod względem długości w Polsce pasa startowego (3200 m długości i 45 m szerokości operacyjnej), na którym mogą lądować największe samoloty. Ponadto rzeszowski port lotniczy jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się lotnisk regionalnych w kraju. W 2015 roku uruchomiono drugi w kraju, punkt odpraw fitosanitarnych.
Na terenie Jasionki znajduje się Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny AEROPOLIS będący częścią Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec. Tereny Parku sąsiadują bezpośrednio z międzynarodowym lotniskiem Rzeszów-Jasionka. Jest to pierwszy branżowy Park w Polsce, który podtrzymuje wieloletnie tradycje lotnicze w regionie.
W Jasionce zlokalizowane są dwie strefy należące do Parku. Są to: Strefa S1 Przylotniskowa o powierzchni 106 ha oraz Strefa S1-3 zajmująca obszar o powierzchni 37,45 ha.
W Strefie S1 zlokalizowanej w miejscowościach Jasionka oraz Tajęcina dominuje przemysł lotniczy, elektromaszynowy, elektroniczny i informatyczny. Teren jest w pełni uzbrojony. Główne firmy zlokalizowane w tej strefie to: MTU Aero Engines Polska, Borg Warner Turbo Systems, Goodrich Corporation, Zelnar, OPTeam S.A. Tereny Strefy S1-3 znajdują się w miejscowości Jasionka. Tereny te są kompletnie uzbrojone. W ramach parku funkcjonuje Preinkubator Akademicki oraz Inkubator Technologiczny.
W Jasionce przy lotnisku funkcjonuje Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej, w którym kształcą się studenci realizujący program studiów na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa na kierunku dyplomowania „pilotaż”.
Rolnictwo Jasionki jest na niskim poziomie ze względu rozdrobnione gospodarstwa i ziemie niskiej klasy (IV i V - ziemie piaszczyste).
Komunikacja publiczna w Jasionce obsługiwana jest przez linie Międzygminnej Komunikacji Samochodowej: 214, 224, 225, 234.
W miejscowości funkcjonują:
- Rzymskokatolicka Parafia pw. św. Stanisława Kostki,
- Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Jasionce, w skład którego wchodzą: Przedszkole ( 3 oddziały), Szkoła Podstawowa, Gimnazjum.
- Przedszkole Niepubliczne p.w. "Ochronka Św.S.Kostki"
- 3 Koła Gospodyń Wiejskich
- Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej
- Bank Spółdzielczy
- poczta
- Punkt apteczny
- Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Pro Familia
- ALFAMED Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej.
Corocznie organizacje społeczne organizują Dni Jasionki, w których uczestniczy większość mieszkańców Jasionki oraz goście z sąsiednich wiosek.
Na terenie Jasionki znajdują się następujące obiekty hotelowo – gastronomiczne:
- Dwór Ostoya
- Restauracja Terminal